Reklama

Reklama

Samaritánka

  • Česko Samaritánka (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu. (MFF Karlovy Vary)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (166)

Ilicka 

všetky recenzie používateľa

S Kim Ki-dukovými filmy jsem začala pozdě- ale přece. Samaritánka je můj první. Velmi zajímavá, ale ve třetí části ztrácí spád a chviličkami mě nudila, konec překvapil. Ale dvě předcházející, obzvláště první, jsou skvělé. Chování otce Yeo-jin jsem ale bohužel plně nepochopila. Asie je mi pořád hooodně vzdálená. ()

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Po dlhom čase som sa vrátil ku Kim ki Dukovi. A priznám sa nie som z toho dva krát nadšený. Síce je príbeh lyrickejší a myšlienkovo formovateľnejší ako jeho prvotiny, ktoré boli len exibíciou násilia a sexu, ale namiesto meditatívneho účinku 3-Ironu, alebo Jari, lete...., je toto len sled dobrých nápadov uväznených v bezduchej forme preplnenej akože „významami“, ale v konečnom dôsledku je to omnoho priamočiarejšie, než ako sa to snaží divákovi nahovoriť. Je to o strate nevinnosti, samote a o zmierení. Tieto aspekty Kim, ale podkladá pred diváka veľmi ťažkopádne. Stále ho mám rád a stále si užívam jeho postavy aj mieru násilia a divnosti akou prezentuje svoj výrazný rukopis. Len v tomto prípade som bol asi nastavený trochu inak. V jeho tvorbe sa jedná o skrz naskrz priemerný film. ()

Reklama

Skip 

všetky recenzie používateľa

Natočené to bylo dobře, ale celý ten příběh mi přišel takový vcelku o ničem. Ty dvě holky byly "protřelé naivky", kterým se to jaksi vymklo z rukou. Jednání všech hlavních postav je úplně na hlavu. Těžko věřit, že by tak někdo ve skutečnosti jednal. Jistě je to film, ale v tomto případě nešlo o žánr, v nemž by se dalo nad takovými věcmi mávnout rukou. ()

sniper18 

všetky recenzie používateľa

Je to výborná poetická dráma od Kim Ki-Duka. Má dosť dobrý príbeh o stredoškoláčke, ktorá spolu so svojou priateľkou túžia odísť na výlet do Európy a na peniaze si šetria prostredníctvom prostitúcie, pričom ona len hľadá zákazníkov a moc ju to nebaví, ale jej priateľka už pracuje fyzicky a keďže v tom vidí niečo viac, práca ju skutočne uspokojuje. Lenže pri jednej neočakávanej policajnej razii jej priateľka vyskočí z okna a umrie a tak sa to kvôli pocitu viny rozhodne riešiť veľmi neobvyklým spôsobom. Začne spätne chodiť za jej klientmi, ponúkať svoje služby a takto postupne vracať zarobené peniaze, ale náhodou si to všimne jej otec, policajt a ten sa k tomu tiež nepostaví práve najobvyklejšie. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte tých pár úvodných minút na mňa až tak dobrý dojem neurobilo, nie preto, že by to pôsobilo zle, ale téma prostitúcie predsa len nie je niečo, čo by som bežne vyhľadával. Ale po smrti kamarátky, ktorá príde pomerne čoskoro si ma to už naplno získalo, celý ten nápad s vykúpením prostredníctvom spätného uspokojovania klientov pôsobí úplne originálne a zaujímavo a podaný je tu skvelo, o nič horšie nedopadla ani nasledujúca fáza z pohľadu otca, ktorý tento problém nerieši s dcérou, ale s klientmi a to často radikálnymi spôsobmi a tak sa je skutočne načo pozerať, pričom minimálne návšteva zákazníka u neho doma s rodinou je nezabudnuteľná. Takže prakticky celá prvá hodina je skutočne perfektná, keďže až na tých pár priemernejších úvodných minút tomu ani nemám čo vytknúť, len škoda, že tento skvelý dojem čiastočne narúša záverečná tretina, ktorá tiež nie je zlá, aj toto pôsobí zaujímavo a viacero nápadov je skvelých, ale celkovo mi to už nesadlo až tak dobre. Herecké obsadenie je úplne ideálne, hlavná hrdinka Kwak Ji-Min je bez problémov, ale viac si ma získal otec Lee Eol, či už celkovým podaním jeho postavy, ale aj charizmou a herectvom. A ani tých pár menších vedľajších postáv nie je zlých. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, hlavne tá atmosféra a správne dávkovaná poetika si ma získali. Škoda, keby bol celý film ako prvá hodina, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak je Samaritánka veľmi zaujímavý a nezvyklý film a v rámci tvorby Kim Ki-Duka ju radím dosť vysoko. 83% ()

Damiel 

všetky recenzie používateľa

Kim Ki-duk prostě netočí podprůměrné filmy. Opět tady máme naprosto netuctový příběh, kde zvraty nejsou tak, jak je divák navyklý je tušit. Dostala mě emocionální stránka, ta scéna, jak zničený otec vezme k uchu mobil a ozve se hlas... ta je pro mě vrcholem. Vynikající herecké výkony umocňuje skvělá pointa. ()

Galéria (22)

Zaujímavosti (1)

  • Podobne ako pri ostatných Kim Ki-Dukových filmoch, ani Samaritánka nezaznamenala veľký úspech doma, v Južnej Kórei. Musela najskôr získať niekoľko medzinárodných ocenení, aby sa stala vyhľadávaným festivalovým filmom. (Dr.Cilka)

Súvisiace novinky

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)

Reklama

Reklama