Krabi

• angličtina Crabs (festivalový názov)
Animovaný / Krátkometrážny / Sci-Fi / Horor
Československo, 1976, 11 min

Jsou tyto původně biologické zbraně hromadného ničení z oceli nebo z titanu? (oficiálny text distribútora)

Scytale

Skvělé převedení fantastické povídky významného ruského autora sci-fi A.P.Dněprova, který ve svých povídkách řešil morální aspekt vývoje samočinných strojů a umělé inteligence. Krabi na ostrově, jak se tato povídka původně jmenuje, je o ne tak úplně domyšleném testování krabího robota. ()

Matematicka

Příběh určitě velice aktuální a nadčasový, ať už se týče využití umělé inteligence nebo i alegorie na nás lidi: Když se mezi sebou "koušeme a požíráme", můžeme se při tom také sami zadávit (srov. Bible, Galaťanům, 5,15). Zpracování ale pro mě až příliš hrůzné a depresivní, i když chápu, že to byl záměr. Zajímavé komentáře: gudaulin, Scytale. ()

gonga

Tenhle film jsem viděl jako desetiletej v kině jako předfilm a naprosto mě dostal. Dlouho jsem ho sháněl (nesehnal) až jsem se nakonec s panem Merglem měl čest seznámi přes bonsaje a kruh se uzavřel. Bylo krásné moci mu říct, že jeho film mě v dětství tak oslovil, že jsem ho 25 let nevypudil z paměti. ()

Stejšn

Velmi nápadité krabí kreace! Akorát při koukání a hlavně poslouchání tohohle díla má člověk podvědomou tendenci podřezávat si žíly... ()

ostravak30

Filmeček má i morální podtext. Mě to trochu připomnělo nápad, který si možná tvůrci z Československa vypůjčili. Ve Hvězdné bráně jsou podobní tvorové a ti se živí jen kovem a z toho se pak nadále rodí. Myslím, že rozumě a smysluplně ztvárněno. ()

Salvator

Sci-fi žánr si v bývalém Sovětském svazu nevedl vůbec špatně, takže když se k dobré knižní předloze přidalo precizní filmové zpracování československých tvůrců, byl úspěch zaručený. ()

macour

Tento film podle scifi povídky Anatolije Dněprova - Krabi na ostrově pojednává o pokusu vyvinout bojového robota - zabijáka. Pokus se nakonec nepovede, protože krab - robot sežere sám sebe. Film je svým dějem oproti povídce velmi schematický, zřejmě kvůli své malé délce. Ale i přesto je zajímavý svým poselstvím zaměřeným proti zbrojení. ()