Blíží se Vánoce a profesionálnímu bytaři Gusovi, který si zakládá na tom, že mu žádný zámek neodolá, vrcholí zimní sezóna. Tentokrát si ale nevybral správný dům a poněkud ho zaskočila nekonvenční bezpečnostní opatření. A tak se na svém útěku před vánočně podrážděnou policií neprozřetelně rozhodl, že si pro jistotu vezme rukojmí. Ani tentokrát si ovšem nevybral nejlépe, neboť Carolina a Lloyd, které uvěznil v jejich vlastním domě, mají úplně jiné starosti. Právě totiž vrcholí jejich vleklá manželská krize, a tak se smolař Gus, navzdory hrozivé pistoli a zavilému pohledu, ocitá velice často na vedlejší koleji. Situaci mu neusnadňuje ani podnikavý synáček Jesse, který se chce od své neurotické rodiny za každou cenu trhnout, balí si kufr a chystá se Gusovi pověsit na krk. Když k tomu připočítáte slavnostní večeři ve skandinávském stylu se zakyslými příbuznými, opilého Santa Clause a pravidelné sousedské návštěvy družných policajtů, musíte uznat, že je to pro jednoho otrlého lupiče příliš. Jeho přítomnost ale nebyla zbytečná ! Neboť tam, kde neuspěl snaživý psychoanalytik Dr. Wong se svojí neúčinnou komunikační terapií, potěšením a údivem zjišťuje, že být těsně připoután provazem k vlastní nenáviděné ženě není zase tak úplně nezajímavé... (oficiálny text distribútora)

Joe321

Výborná komedie. Hádky Judy Davis a Spaceyho mají správný grády a Leary s hláškama jenom perlí. Dialogy jsou povedený, takže je pořád čemu se smát. Tohle u mě už nějak patří ke svátkům. Pomalu bych dal i pět. -"Your present is a giant fucking canon. And you're gonna crawl in it. Then I'm gonna get two pounds of gunpowder and I'm gonna shoot you right out of Jersey! And then I'm gonna drive to Jersey, and pick up all the parts of your body and put them in a plastic bag. Then I'm gonna drive to my house with you in the bag and toss you into the fireplace. I'm gonna get my glass of whiskey and watch the Charlie Brown special with your ashes burning in my fucking house!" ()

Yoss

Inak známy americký stand-up komik Denis Leary je ako záporák skvelý a dvojica Judy Davis a Kevin Spacey by liezli na nervy ozaj každému, nielen jemu. Sympatický predvianočný kúsok, ktorý je oživením medzi zástupom lacných tiežkomédiií, ktoré pracujú s rovnakou či podobnou témou. Manželská dvojica Davis - Spacey mi trochu pripomína pár Turner - Douglas z oveľa viac známeho The War of the Roses. ()

MightyHal

Skvělá konverzační černá komedie, kterou táhne ústřední trojice. Krom fajn humoru, mě tu ale právě bavila ústřední linka manželské krize, která se absurdně začne řešit během napadení zlodějem. Má to energii, dialogy jsou zábavné a celou dobu jsem to v napětí žral jak to celé vyeskaluje. Je pravda že konec je dost cukrový, ale sednul dle mého k tomu filmu perfektně. 10/10. Pro mě asi nová vánoční klasika. ()

aluna

Kdo by byl řekl, že je na Štědrý den dostatečnej pech chtít vykrást dům nástrah postaršího Kevina McCallistra, být polit kočičími chcankami a obtisknout svůj ksichtejk do záznamu, aby mohl, nebýt profesionální policejní práce, následně být populárnější než ten Santův, je na omylu. Chudák zlodějíček musí jako rukojmí ještě navíc zajmout pár, co se rafe jak jeho vlastní rodiče. A kdo by tušil, že být pod pohružkou násilí uvězněn ve vlastním domě (který si, jako vše, nárokuje tchyně), může Vánoce k svátkům klidu a míru paradoxně přiblížit víc, než rutinní večeře v kruhu rodinném? Bůhvíproč celkem neznámá konverzační komedie, která má drajv a stává se mým novým milým Vánočním filmem. ()

Lacike

Celkom zaujimava rodinna terapia so sympatickym zlodejickom ako hlavnym terapeutom. Obsadenie je skvele a ustredna trojka predvadza zabavne vykony. Bohuzial scenar nie je az tak vynaliezavy a mohlo to byt este o stupen vtipnejsie. Ted Demme mi az na jednu stastnu vynimku vzdycky pripadal ako tuctovy rutiner a tak aj tento film je len slusny nadpriemer na jedno pozretie. 6/10. ()