Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

pold

Přetrpěl jsem dva díly. Nebýt naprosto geniální předlohy, šlo by to asi hodnotit jako lehce podprůměrný Sword&Sorcery seriál. Nicméně - vzhledem k tomu, jak našlápnutá je knižní předloha, to hodnotím jako naprostý zločin. Scénárista asi pentalogii nečetl nebo zapomněl, a omezil se na parafrázování některých scén (nelze mluvit ani o dílčích příbězích). Zaklínač vypadá jak devadesátková buzna s melírem, elfové vychlastaní a oteklí, Marigold působí jako trapný mentálně retardovaný křupan, a místo démonické Yennefer je na scéně asexuální prodavačka z jednoty. Fuj. Hanba. ()

RyonMathrin

Na jednu stranu bych dal jen jednu hvězdu: a) z velké části nevyužitá špičková předloha b) děj je místy tak nesmyslně překroucen, až se mi otevírá kudla v kapse. Např. v 1. a 2. díle na Kaer Morhen byli jen zaklínači a nikoli dvě frakce Kněží a Zaklínačů. Dále tvar zaklínačského meče jako japonská katana – no co to sakra je?! ,.. atd. atd. Nejsem proti volnější adaptaci, pokud má smysl (respektive koule, obzvlášť v tomto případě), ale tady je to příliš. c) casting vedlejších postav je vesměs mizerný; kromě Geralta, který je velmi dobrý. Avšak při pohledu z jiné perspektivy 4-5 hvězd, a to z těchto důvodů: 1) Je to Zaklínač! Neotřelý hrdina konečně zpracovaný do filmové podoby. Jako fanoušek fantastiky, který na Sapkowského knihách vyrostl, velmi oceňuji, v mnoha ohledech se povedlo. 2) Atmosféra seriálu je špičková; na první dojem omezená výprava naopak dává seriálu ten správný rozměr, imaginární svět Zaklínače se blíží chudému, temnému evropskému středověku přesně podle dojmu z knihy. 3) V návaznosti na předchozí bod: lyrické pomalejší scény zcela zapadají do kontextu a doplňují klidnou a pochmurnou atmosféru, toto zpomalení tempa je v pořádku, nesouhlasím s těmi, kteří tvrdí, že je to místy nudné. 3) Jedná se o jedno z mála zpracování slovanské fantastiky, a podle mne dobré; není to nekonečná akce za každou cenu, prolíná se tu myšlenka lidskosti a rozumného rozvažování, přestože jsou Zaklínači stvořeni jako stroje na zabíjení. Celkem vzato jsem hodnocení zprůměroval, ale výstižnější by bylo opravdu dát * a zároveň *****. PS: kdo nezná film se stejným názvem, ať s ním neztrácí čas, je to jen špatně sestříhaný tento seriál. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Po opětovném přečtení literární předlohy a následném shlédnutí seriálu musím zvýšit své hodnocení. Nějak to ve mně uzrálo :-) Zejména musím opravit svůj původní názor na casting. Charaktery nejsou vůbec špatně vybrané, muži v rolích rytířů i rváčů jsou odpovídající, drsní, uvěřitelní. Co se týče ženských rolí, je pravda, že to nejsou žádné modelky, ale mají svůj nemalý půvab, který zcela odpovídá atmosféře a příběhu: např. zerrikánské bojovnice, Pavetta, Calanthé, i Yennefer. Čtyři až pět hvězd. ()

Illithune

Pokud zvážím nízký rozpočet, dávám 3 hvězdy za dobré ozvučení, přesvědčivou atmosféru a herecké výkony. Jedná se spíše o kultovní záležitost, kterou jsem poprvé viděl před více jak deseti lety a i tak mě oslovila. ()

HennessyVSOP

Vracím se k tomu s odstupem času a hlavně po existenci stejnojmeného seriálu od Netflixu. Tohle bylo opravdu mnohem horší než Netflixová verze a laťka jde výrazně dolů, nicméně pořád bych to neshazoval do naprostého mínusu, protože to svoje kouzlo mělo. ()

Calypso

Já se za svůj názor na tenhle seriál nestydím a nebudu se za něj omlouvat - na rovinu říkám, že tohle je pro mě absolutní klenot, na který se mileráda kdykoliv podívám znova. Když vezmeme v potaz rozpočet a možnosti produkce v té době, tak to lépe dopadnout snad ani nemohlo. Samozřejmě jsou tu rezervy, ať už se týkají vzhledu postav nebo plyšových příšer, ale ty plusy stále přetrvávají. Ta atmosféra. Tohle je opravdu něco, co mě jako Slovana těší, že je to autentické (protože jak by nemohlo být?). Žádné papundeklové kulisy. Temné hrady, lesy, ponurá města. Kostýmy. Souboje. Skvělá hudba. Úžasní herci - ač si nebyli vždy podobní, ta "vibe" tam byla. Řekněte mi, že si povahu Yennefer představujete jinak? O tom to je. Patří sem také obrovská poklona Zebrowskému, který je v té roli absolutně geniální a navíc nejpřesnější knižní Geralt. V tomhle mám ten seriál opravdu ráda, protože se soustředí primárně na knižní charakteristiku postav - a Geralt je především ponurý "filozof". Kdo hrál jen hry, tohle určitě neocení a celý seriál mu bude připadat "out of character".  Co se týče děje, tvůrci šli svou cestou, vymysleli si vlastní příběh, který dost decentně zapracovali do původních povídek. Fungovalo to a linka s Falwickem dodala na originálnosti a seriál uzavřela, takže na konci nemáte pocit, že jste neviděli všechno. Já nemůžu dát míň hvězd, moje srdce mi to prostě nedovolí. Přes všechny mínusy jsem se těšila na každý další díl a navíc, odjakživa miluju tuhle ponurou atmosféru ve filmech, pohádkách a seriálech (nejlepším příkladem je asi Nebojsa, nebo staré Sedmero Krkavců). Navíc, proti tomu Netflixovému výblitku je tohle jako pohlazení na duši. ()

Blitzkrieg

Nechápu co všichni proti tomuto seriálu mají. Autoři se drželi skvělé předlohy, až na volbu představitele Marigolda neudělali chybu. Že si Poláci troufli jen na povídky, a ne na celou ságu o zaklínači docela chápu, protože přeci jen, knižní předloha je trochu zamotaná a člověk má občas co dělat, aby se v ději vyznal, i když se může vrátit a pasáž si přečíst znovu. Nedovedu si moc dobře představit, jak ji zfilmovat, aniž by děj zjednodušili - a to by se hned ozval řev... ()

-Ave-

Seriál jsem viděl první, až pak jsem četl knižní předlohu, a proto se mi také líbí mnohem více např. seriálový Marigold.(což už se nedá říct o Yennefer). Jinak to má ale něco do sebe, že je to tak nízko rozpočtové, pěkné kostýmy, krajina, hrady a dokonale zvolen hlavní představitel Michal Zebrowski, jak by řekl Homer "Je to sympaťááák „ Svět zaklínače mě naprosto očaroval, mám rád knihy i seriál a v neposlední řadě také herní zpracování. Jistě, je tu plno nedostatků, ale ty se dají bez problémů překousnout, možná až na ten konec, ale to už si přebere každý sám, nemůžu jinak než za 5 ()

Fifk@

Michal Zebrowski a Zbigniew Zamachowski jakoby odehráli celý seriál ve dvou. Když jsem to poprvé viděl, nechtěl jsem věřit svým vlastním očím, co se to dostalo do televize a jak to, že mi to tak dlouho unikalo. Hned napoprvé jsem se zamiloval a pak doslova prohltal všechny knížky od Sapkowskyho. Jako další mě zaujali exteriéry, které mi připadali opravdu věrohodně a ty lesy ..... Ach blaho a slast. Prostě blaho pro moje oči.Takže 5 * ( pozor opravdu se jedná o moje velice osobní hodnocení, takže i kdyby si tam ti dva jen sedli a tlachali nemožné blbosti stejnak bych jim dal 5 ;) ) ()

lajkus

Zahozená šance....jak jinak nazvat seriál natočený dle knih mého nejoblíbenějšího autora, do seriálu proudilo málo peněz a dobrých herců (Marigold), povedly se snad jedině triky a Gerald.... ()

Fritoll

Krom vizuálních efektů, které byly někdy hoooodně podivné je to super. Kdyby měli poláci na tento seriál větší rozpočet (například jako v americe na některé filmy), mohlo to dopadnout i líp než pán prstenů, toť můj názor. Weidzmin!!! a ještě jedna malá věc nemá ten seriál náhodou 13 dílů? ()

Monini

Nejdřív sem viděla zaklínače, podívala jsem se tak na 3 díly a pak už jsem to prostě vzdala. Nevěřila jsem, že knížka kterou jsem dostala jako dárek k narozeninám by mi mohla udělat radost. Přesto jsem se do ní pustila a doslova jsem ji zhltala během pár dní jako lahodný bombonek. Musím si koupit i další díly, musím, přece se dobrovolně nerozloučím s mým milým Geraltem. Tak marně přemýšlím, kde vlastně Marek Brodzki udělal chybu.... ()

veere

Kéž by se taky u nás točilo něco takového místo všech těch konzoušských vyblbováků na dlouhou trať a trapných sitcomů. Nádherné zpracování mých oblíbených povídek (Zaklínače polského spisovatele Sapkowskiho), je to nízkorozpočtové, ovšem bravůrně pojaté, vůbec mi nevadí celkové ztvárnění a odlišnost od povídek, myslím že tvůrci naopak přidali šťávu. Lahůdka a povinnost pro fandy žánru, pro ostatní alespoň ukázka že i za málo peněz se dá udělat hodně muziky - v tomto případě výborný seriál zastiňující mnohou západní produkci. ()

J. K. Lister

Je to jeden z mála seriálů, který mne zaujal ať už svou mytologií pohádkových postav, ale i syrovou atmosférou přírody a esoterickou hudbou, kterou příběh provází. ()

Andy.222

Když jsem poprvé viděl zaklínače nacvičovat kendo, měl jsem různorodé pocity. Triky taktéž vypadaly všelijak. Ale hudba byla úchvatná, Zebrowski velmi sympatický a bylo vidět, že tvůrci se snažili držet původního příběhu (to že se jim to místy příliš - místy vůbec- nepodařilo je věc druhá). Jako celek je to však koukatelná oddechovka, na kterou se čas od času rád podívám. Úprava/aktualizace: Když jsem to shlédl potřetí musím uznat pár zdejších připomínek. Mimo jiné to, že celý seriál stojí a padá na charismatu hlavního protagonisty, kterému jste ochotní zbaštit skoro cokoli; to, že v celém seriálu není snad jediná žena, kterou bych označil za víc než hezkou (což u Yennefer a bohyně polí docela zamrzí, u těch by se dalo čekat, že budou stát za druhý pohled) a nakonec to, že napotřetí je vidět, jak moc jsou jednotlivé povídky okleštěné a vytržené z kontextu. Přesto jej stále považuji za vcelku příjemný způsob jak strávit odpoledne. ()

tulrika

Bod za hlavního hrdinu, který odpovídal představám a uměl hrát. Herce, co hrál Marigolda mám ráda od Ohněm a mečem, ale nemůžu mu odpustit, že je malý a tlustý a ze svojí předlohou nemá společného nic. Promarněná šance...bohužel ()

Otan

Já musím poděkovat Galadriel za naprosto přesně trefený komentář.Lepší nenapíšu a tak si dovolím vás odkázat na ni.Za sebe jen přidám,že teď Sapkowského čtu a čte se opravdu nečekaně dobře. ()