Do Stockholmu přichází venkovská dívka, krásná a nevinná Linnea (Amanda Ooms) a nechá se zaměstnat ve fotoateliéru. Seznámí se s fotografkou Annou (Helena Bergstroem) a společně začnou fotografovat fotografie od pohádkových do lateren magic, až k erotickým záležitostem a jak se Evropa bílží k první světové válce šetří na cestu do Ameriky, kam mají odjet i s Anniným milým, námořníkem Willym (Stellan Skargard). Carl-Gustaf Nykvist vzal světlo po vzoru svého otce za partnera a světlo (označované jako nordické) je jedním ze zásadních dějových tvůrců filmu, stejně jako stará fotografie a její technika a kouzlo. Výtvarná složka je navíc ovlivněná secesí, dekadencí a fascinací nahým ženským tělem. (Pevek2)

radektejkal

Na ja, Nykvist syn je jako Nykvist otec a nikdy nebude Bergman (otec). V poslední době jsem viděl několik filmů, které byly akcentovaně založeny především na barvách a tvarech, světle a křivkách. Tento však na mě působil chladně a jaksi zákeřně. Přestože vím, že nechuť není problémem toho, kdo ji způsobuje, ale toho, kdo ji pociťuje, nedovedl jsem přijít na kloub tomu, proč mě tak dráždí a síří (jak by řekl Pepa Nos). Nejspíš je mi tento quasi teatrální děj prostě cizí a neuchopitelný, a celá moje patriarchální podstata, kterou ostatně neskrývám v zadní kapse u trenek, se přirozeně spěčuje. Poznámka: Vedle televize mám okno a před mím roste vrba - občas jsem dával přednost pohledu na pohybující se kroucené větve ve večerním vánku - také světlo a tvar. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1991/92. Tak to si už více jak 20 let pamatuji ty nádherné kompozice a 38 let mladého Stellana. ()