Jsouc na řece mlynář jeden

• angličtina There Was Once a Miller on the River (festivalový názov)
Animovaný / Krátkometrážny / Horor
Československo, 1971, 10 min

Jiří Brdečka, milovník braku a pokleslých žánrů, ztvárnil námět jako jarmareční píseň, jejímž dějem provází vypravěč Miloš Kopecký.
Po mnoha letech vojny se domů vrací vojáček. Tolik let nebyl doma, že jej ani vlastní sestra nepoznala. A tak se bratr se sestrou smluvil, že vyzkouší rodiče, zda dávno neviděného syna, až se vrátí z kostela, poznají. Nepoznali a cizímu vojáčkovi nabídli nocleh. Jeho dukáty a zlaté řetězy jim však nedali spát... (Weissik)

panjosef

Johohóó, tak tenhle Brdečkův je teda fakt povedenej. Vlastně animovanej horor, o chamtivých staroušcích kteří nepoznají svého synáčka po letech. Je to animák řekl bych až démonickej a některý obrazy (opravdu dokonalá a úžasná práce) tou sírou skoro čpí z obrazovky :-) . Expresivní doprovod vypravěče Miloše Kopeckého umocňuje tu správnou gradaci. ()

tomtomtoma

Krátký animovaný film "Jsouc na řece mlynář jeden" je uhrančivě potemnělou baladou stylových kreseb ve staré kramářské písni. Jiří Brdečka, poetická malířka Eva Švankmajerová, autor hudby Jiří Kolafa a řežavě ponurý hlasový doprovod Miloše Kopeckého nalezli a s lehce rozechvělým koutkem usmívajících se rtů ověnčili krutě ironickou podstatu rodinného shledání. Chamtivost dokáže být vlastnímu lidskému nitru zkázonosná vlastnost v těch nejděsivějších rozměrech. Působivě stylová to filmová prácička! ()

Tom_Lachtan

Eh? Klatě, zdá se mi to, nebo tu stojí za zmínku jen a pouze vypravěč Miloš Kopecký, jehož hlas se k brakově (a to myslím v tom nejlepším možném světle) pojatému vyprávění výborně hodí, ale do prdele, vždyť animace je tu vysoce na hovno! Už jen scén, které jsou tu animované, hýbou se a nejsou jen sledem několika kreseb za sebou je tu jen naprosté minimum! O to víc zamrzí, že kresba samotná je ve většině scén dost nehezká, nepropracovaná a působí asi stejně děsivě, jako na mol ožralej Tamarín Pinčí. Jako mluvené slovo velmi dobré, ale jako animovaný film velmi, velmi špatné. ()

pytlik...

Nejhorší osud měla ta sestra, neb ztratila bratra a iluze o rodičích. Naopak nejlíp na tom byl onen bratr, v jeho mysli zůstali rodičové čistí až do konce a smrt zažil nádhernou, rychlou a bezbolestnou. Někdo by mohl namítnout, že tak dobře zase nedopadl, protože se stejně musel dozvědět, kdože ho to zabil, když z nebe shlížel do pekla, co že to tam v kotli čerti kuchtí. Jenže podle mě k tomu nedošlo, bůh tomu nějak zabránil, protože by se pak onen voják nutně trápil a to v nebi není možné. ()

gudaulin

Působivý animovaný horor, který vychází z kramářských písní, a tomu je přizpůsobený i expresivní hlas vypravěče Miloše Kopeckého. Chuťovka s dokonalým výtvarným zpracováním, údernou pointou a stylizací. Jeden z vrcholů české žánrové animované tvorby. Tahle záležitost vážně není pro malé děti. Celkový dojem: 95 %. Na realizaci filmu se vedle Brdečky sešla výtvarnice Eva Švankmajerová, což je poznat z výtvarného stylu, který připomíná její obrazy, a animátor Jaroslav Doubrava, jinak známý ze spolupráce s Macourkem a Bornem. ()