Reklama

Reklama

Bitva za našu Sovětskuju Ukrainu

  • Sovietsky zväz Битва за нашу Советскую Украину (viac)
Sovietsky zväz, 1943, 80 min

Kamera:

Julij Kun

Hrajú:

Alexandr Dovženko (rozprávač)

Obsahy(1)

Dokument začína zábermi ukrajinského vidieka a ľudí v dobe mieru. Obrovské polia pšenice a slnečnice silne kontrastujú s deštrukciou po invázii Nemcov. Mestá a dediny v troskách, utekajúci ľudia zo svojich domovov. Ukrajina zasadená do rokov 1941 až 1943 a jej utrpenie vo Veľkej vlasteneckej vojne. Výnimočnosťou filmu je, že v popredí sú predovšetkým obyčajní ľudia, a nielenže ich ukazujú, ale majú možnosť sa k daným udalostiam aj vyjadrovať. Tieto zábery sú najsilnejšie a najpresvedčivejšie. (Volodimir2)

(viac)

Recenzie (4)

raroh 

všetky recenzie používateľa

Básnická elegie za mrtvé na Ukrajině během její okupace nacisty na pozadí zobrazení dobytí Charkova. Třebaže Dovženko ukazuje mnohdy opravdu příšerné záběry na mrtvé (v kontrastu k předválečné, slunečnicemi porostlé, Ukrajině), činí tak s citem pro míru. Doplněno výpovědmi svědků přímo ve zničených oblastech bojů. Film nic neztratil z citového (a oprávněně patetického) zobrazení, zvláště v době, kdy se se za hlavní bojující armádu považuje americká a nacistická zvěrstva se ztrácejí v šeru minulosti. ()

sportovec 

všetky recenzie používateľa

Příklad filmově zbásnělého dokumentárního filmu téměř na dlani přináší svědectví o statečnosti a hrdinství Rudé armády, která silou svých někdy zbytečných, ale především vítězných obětí i hrdinů pomohla vedle dalších Spojených národů zachránit humanismus a civilizaci před návratem do nejzhoubnějšího středověku. Pochybuje-li někdo o byzantskoruském evropanství, zpochybňuje i velmi podstatnou část evropských dějin. ()

Marze 

všetky recenzie používateľa

Černobílý film, který má dnes dokumentární hodnotu (například když si místnost vesnického obydlí prohlíží sám nakynutý psychopat Hermann Göring). . ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Sovietsky zväz po prepadnutí Hitlerom využil Sovietsku Ukrajinu ale aj štáty Pobaltska ako bojové predpolie a ponechal ich napospas jednotkám Wehrmachtu a Waffen SS. Ukrajinci trpiaci národ od stalinizmu, ale aj od Poľska, Rumunska a Maďarska predpokladali, že po obsadení Nemeckom sa jeho životná situácia nemôže zhoršiť. Realita bola však úplne iná. Nemecké vojská Červenú armádu z územia Ukrajiny vyhnali a zavedený nacistický režim dosiahol svoj najväčší vrchol krutosti. A práve táto oblasť je doménou filmu Ukrajinca Dovženka, ktorý bol vyhotovený v 2 verziách a zohľadňuje udalosti rokov 1941 až 1943. Jedna verzia filmu s použitím básnickej alégie bola spracovaná pre západ pod názvom "Ukraine in Flames" a druhá pre vlastnú propagandistickú potrebu " Битва за нашу Советскую Украину". Ide o výborný dokument o bojoch na Ukrajine s využitím filmového materiálu 24 sovietskych kameramanov ale nie je len o vojne. Dokument začína zábermi ukrajinského vidieka a ľudí v dobe mieru. Obrovské polia pšenice a slnečnice silne kontrastujú s deštrukciou po invázii Nemcov. Mestá a dediny v troskách, utekajúci ľudia zo svojich domovov ale aj zábery nemeckých kameramanov, ktoré využívali zase pre svoju propagandu. Na jednom z nich Göring s nacistickými dôstojníkmi vstupujú do jednoduchého obydlia na ukrajinskom vidieku a pokračujú bojmi o Ľvov, Odesu a Kyjev. To by mala byť zhruba prvá časť, Ukrajina v plameňoch, zasadená do rokov 1941 až 1942. Potom nasleduje 2. časť Víťazstvo na Sovietskej Ukrajine a tu sú zobrazené bitky o Charkov, v Polesí, Záporožie, Zvenigorodku, Lysjanku, Ternopiľ, Prosnik, Korsuň, Ševčenskyj, Korosten, Žitomír, Odessa a Ľvov, zobrazený je tu aj partizánsky veliteľ Kovpak. Vo filme sa objavujú aj epizódy spoločných operácii sovietskych jednotiek a 1. československého samostatného práporu (v bojoch u Charkova). Výnimočnosť filmu je, že režisér kladie do popredia obyčajných ľudí a nie len ich ukazuje ale dáva im možnosť aj hovoriť. Tieto zábery sú najsilnejšie a najpresvedčivejšie. ()

Reklama

Reklama