Na prízemí domu kdesi v Ústí nad Labem, neďaleko chemickej továrne, je "montércimra", kde sa striedajú náhodní a stáli obyvatelia, nad ňou je byt riaditeľa továrne a potom ženské a mužské izby - slobodáreň. Toto usporiadanie sa však nikdy nedodržiava. Všetko je beznádejne pomiešané, do slobodárne vtrhne mladý pár, ktorý čaká dieťa. Neznášajú sa s riaditeľom, ale ani so spolubývajúcimi, hádajú sa o trochu vody, chcú vytlačiť ostatných, chcú byt. Nakoniec sa presťahujú a všetko sa zamieša a začne odznova. Na pozadí tohto kolobehu sa odohrávajú dva veľké príbehy: príbeh inžiniera Borka Trojana (Jiří Langmajer) a jeho lásky k Zite Gráfovej (Zlata Adamovská) a príbeh mladého Romana Gráfa (Jakub Prachař), zúfalo zamilovaného do krásnej, ale nepokojnej Maddy Serafínovej (Kristina Kloubková), ktorých zničujúci vzťah vyústi do vraždy. (TV JOJ)

Kralovna.Noc

Viděla jsem až teď po letech poprvé a v první řadě musím říct, že nechápu zdejší podhodnocení. Skvělí herci, dobře zahráno, zajímavý,i když dost depresivní scénář k zamyšlení. Nejvíc mi bylo líto Adamovské. ()

milos.bradik

Neni to hezký film, ale o to jde, ona to totiž nebyla hezká doba i když se nám to dnes někteří lidé snaží tvrdit., Film výstižně ukazuje život od šedesátých letech až do roku 1989. Krásně ukazuje celou škálu charakterů od papalášů (ředitel Gráf), prospěchářů (Bogan), příživníků (Alex Serafín nebo Madda), po dělnickou třídu (brigádníci), lidi trpně vše snášející (doktorka), hledající útěchu ve víře v Boha (Julda Serafín) nebo naivní (Roman Gráf). Vše podtrhují výborné herecké výkony zvláště Ondřeje Vetchého a Jiřího Langmajera. Neměli bychom zapomínat na to, jaká to byla krutá doba. ()

Cael

S Páralem je potíž v tom, že ti, kdo ho mají rádi, nesnesou jeho filmové adaptace. Mně, naopak, přijde jeho erotično dosti křečové, ve filmu to ale tolik nevadí. Po letech se mi film líbil dokonce mnohem víc. ()