Mezihra

• Francúzsko Entr'acte (viac)
všetky plagáty

"Jde o skutečnou mezihru, přestávku v nudě monotónního života, plného obludného a směšného obdivu ke konvencím," řekl tvůrce scénáře Francis Picabia. Krátký film natočil po svém debutu PAŘÍŽ SPÍ René Clair a uplatnil v něm prvky dadaismu, který už byl tou dobou před svým zánikem. Přestože je tato inspirace přiznaná (mj. ve filmu vystupují slavní dadaističtí umělci Man Ray a Marcel Duchamp), o dadaistické vyznění se vedou spory. Film totiž nepůsobí zcela samoúčelně a má i jistou dějovou linii. Clair využívá již ve své rané tvorbě typické prvky svých pozdějších snímků, lásku ke komice, poetičnost a fascinaci pohybem.
V první části vidíme Picabiu a Erika Satieho (tvůrce hudby) při manipulaci s dělem, z něhož je nakonec vystřeleno. V další pak dva šachisty, jimž hru překazí vodní příval. Vše vrcholí v desetiminutové honičce truchlících za pohřebním vozem. Z převržené rakve nakonec vylézá živý eskamotér, který je nejspíše poctou G. Méliesovi. Děj je vázán asociativním střihem na základě podobnosti obrazů na plátně, což má posílit dojem hravosti.
Snímek byl poprvé promítán jako skutečná mezihra Picabiova baletu Zrušené představení a velké překvapení způsobil také na matiné avantgardního umění v Berlíně v roce 1925. Obnovené premiéry se pak dočkal roku 1974 v Cannes. (Hwaelos)

standsiller

Táto filmová poézia strihu a umu ma prinútila k tejto úvahe : Delo, ktoré sa v expozícii filmu vďaka strihu pohybuje samo, sa kríži s mestom. Vstupuje do neho. Mesto môžeme ponímať ako istý terč paľby. Pokiaľ zoberieme delo metaforicky ako falický symbol, môžeme začiatok radiť k počatiu. K situovaniu človeka do priestoru. Poetický obraz počatia rozširuje svoje obzory v momente, ako na scénu vystúpia aktéri Francis Picabia a Erik Satie. Na ich postavy, sa vďaka komickému a neprirodzenému nástupu vzťahuje význam entity. Tá koná nezávisle od mravných a etických konvencií platných v civilizovanej spoločnosti. Stoja pri dele ako stelesnená bláznivosť, ktorej i Erasmus Rotterdamský prikladal vážnosť najmä v spojitosti s všeobecným svetovým poriadkom. Nová scéna z tohto uhla pohľadu následne vykresľuje chaotický priestor, v ktorom človek hľadá stálosť. Učí sa pochopiť súvislosti a osvojiť si priestor v ktorom sa pohybuje, prijať ho za vlastný , aby sa stal radovou bábkou, ktorej tempo plynulosti dní zužuje vlastné ja. Vlastný rozum ako i ostatným, no sila jednotlivca spočíva v uvedomení si vplyvu vonkajšej deštruktívnosti na sebe a samotné uvažovanie nezávisle od ostatných. Heroický vzostup z pádu s tou istou , životom skúšanou hlavou. Máme spoločné ideály – ako to symbolizuje scéna s príčetnosťou všetkých hláv pri strihu s baletom z podhľadu. Voľnosť, estetickú krásu a nezávislosť od priestoru však znovu pohlcuje závratné tempo času, ktoré nám čelí ako protivník v uponáhľanej a studenej spoločnosti. Na všetkých však padá rovnaká tma a malé vzbury , ktoré si vysnívame nedokážu zapáliť zamotané korene, ktoré sme vložili do mechanického bytia a sálajú nám z hlavy ako stabilita človeka pohodlného pre rutinný systém. Boja sa stať verbálnym terčom proti regulám väčšiny. Tento systém sa kríži so slobodnými rozhodnutiami , proti ktorým stoja protichodné voľby. Ťahy však nezávisia od nás, no hlavne od osudu, ktorý je prezlečený za seriózne pôsobiaceho blázna s dvojitou tvárou – ten rozhoduje o kolobehu relatívnych právd a dočasných výberov. Keď nám na „ osud prší“ a partia šachu sa zmáča, plávame ako rybárska loď na rozbúrenom mori. Pod nami je sila a rýchlosť rokov a tá sa nedá obsiahnuť. Na tomto mieste sa zas rozkladá kolíska našich ideálov a predstáv ( vo forme baletky ). I keď je táto „loď existencie“ pod silným strhnutím nestabilného mora, naráža na steny. Tu sa však črtá možnosť preniknúť ešte hlbšie k spoznaniu vlastných túžob a predstáv. Rozostiera sa na ne nový pohľad. Nevidíme baletku z podhľadu, ale všímame si jej nohy – nové riešenia, ako sa dá vydať na cestu za chcením, bez pohľadu na výsledok. Bez umelého vytvárania záverov. Tam sa hladina vody ustáli a naše túžobné očakávania nadobudnú ruky , ktorými rozrývajú nebezpečenstvo búrok a dokážu s nimi tancovať. I keď naše ideály nenadobudnú pôvodnú predstavu sú aspoň celistvé a v konečnom dôsledku sa nejedná o cieľ, ale o cestu. I keď sa človeku podarí ustáliť sa, nevyhne sa prísnemu, až hypnotickému pohľadu miesta, kam sa mu podarilo zapadnúť. Na každé miesto nástojčivo čaká zástupca a smrť chce skúpiť všetky sedadlá, aby spravila miesto pre svoje nové obete. Stavia nás dolu hlavou a našu nepozornosť v rytme prekážkových prúdov strestá svojim zásahom. Krycím manévrom je absorbovanie viacerých tvárí, prispôsobenie sa vkusu svojich nepriateľov a ich zmätenie a i keď dokážu čítať našu pravú tvár, nedokážu nás cez našu schopnosť zasiahnuť. Keď sa to však nakoniec podarí, zžitie so samotnou smrťou sa javí ďaleko jednoduchšie, než posmrtný súboj s vlastným osudom. Svetlo sa stlmí, aby sa stalo zase svetlom. Náš fyzický odchod, je len oficiálnou maškarádou, ktorá už nie je spätá s tým, čím sme počas života boli ( Pohrebný voz vedie ťava ). Pohreb sa stáva pretekmi v plači, vo vylievaní zbytočných emócií, a tiež módnou prehliadkou žijúcich, aby ukázali svoju odetú pominuteľnosť v sprievode tichého hesla „ memento mori“ – no kým nastane pre každého stav post mortem, je tu ešte hmotná minulosť žijúceho nad ktorou sa zlietli supy najbližších. Tí ktorých sme po sebe zanechali, budú nasledovať rovnaké túžby o aké sme sa pokúšali i my. Ich pohyb , sa však v závese za smrťou spomalí. Minimálne pre tých, ktorí si uvedomia, aké je sebecké na tak krátky čas akým je ľudský život veriť v to, že sa raz naučíme privolať si vlastné sny s ich pôvodnou podobou. Akoby kamera v kolíske kričala : „ Kráčajte si, bežte, ja sama sa ako jedna z mála dokážem presvedčiť o tom, aké je byť bohom. Aké je sledovať vašu snahu o beh, pri mojej vôli nechať vás kráčať po presne vyhradených priestoroch pre všetkých. Vaše sny ťahá cynická tvár pohrebov na smiešnej prechádzke hanby po miestach, ktoré kedysi dokázali zachytiť naše oči a schodiť naše nohy.“ Čo by sa stalo , keby sme ušli pred vlastnou civilnou rozlúčkou s týmto svetom? Všetci by sa za nami hnali. Nie aby obránili naše mŕtve telo ako Priamos to Hektorove, no aby pred všetkými obránili vlastnú česť v zmysle záujmu o slušné správanie cez dodržiavanie zbytočných rituálov. A čo sa stane keď sa pozostalým podarí nasledovať našu smrť v pretekoch o záchranu vlastnej cti? Podarí sa im zachrániť jedine holú smrť. Ktorá ich ochotne jedného po druhom nechá navždy zmiznúť. A i keď smrť zmizne z dohľadu, na konci bude aj tak jediná, ktorá pre nás zostane. () (menej) (viac)

Greny

vzhledem k době vzniku je to naprosto skvělý film, plný různých efektů a propracovaného střihu, přesně padnoucí muziky a kamera mě donutila zapřemýšlet nad osobnoostí tvůrce, protože některé sekvence filmu naprosto předběhli svoji dobu a ani dnes by se kdejaký filmař nemusel stydět za podobný snímek . ()

Ixbalanke

No potěš koště (přemýšlím jak tohle úsloví asi vzniklo:)), na dobu vzniku je to vcelku geniální! Velmi zajímavé zpracování jinak obyčejných scén a nalézání skrytých a dosud (dosud - 2012) neobjevených významů. Absurdita zavedená na samý konec. ()

alenka

slusna schiza a experiment, ktery v te dobe zrejme nemel obdoby. mezihru nemusim videt kazdy den, ale je dobra pro uvedomeni si toho, ze kazdy filmovy napad a trik se nekde musel vzit, a ze soucasna kinematografie uz delsi dobu bloudi v kruhu. ()

Jehan

Klenot. V mládí jsme se ve filmovém klubu skvostně bavili bez ohledu na všechny ty legendy. Ten film je prostě zábavný a ani vám k tomu nemusejí na živo hrát Stivín, Vitouš a Křivánková, jako tehdy v Klimentské. Pro fajnšmekry je ovšem pln šťavnatých bonusů: Picabia, Satie (!), Man Ray, Duchamp... honička za pohřebním vozem je neuvěřitelná, scéna s "invalidou", oddalovaný FIN. Můj ty světe, ti hoši se tedy uměli bavit s kamerami na kliku. Kam se na ně v mnoha ohledech hrabeme, na průkopníky. ()

Clariss

Film složen z rozmanitých obrazů, které na první pohled nemají logické spojení, neboť jsou vybrány z různých rovin skutečnosti, surrealistických obrazů a snů. Např. záběry na tančící baletku zespod hlediště poukazují na prvotní záměr snímku, a to aby byl promítán o přestávce švédského baletu. To však pasivní divák musí přečkat bez povšimnutí, když čeká pouhé:"Do jaké role se vžiji dnes, jakým osudem budu přežívat tentokrát?" A tak dále. "Mezihra nevěří na nic velkého, snad jen na radost z života, veří na radost z vynalézání, nerespektuje nic kromě touhy propuknout ve smích..": Smysl Mezihry vyjádřil těmito slovy Picabia v Manifestu druhé avantgardy, na jehož nápaditý impuls celý snímek vznikl. Byla jsem spokojená i s konečným nakoupnutím do zpětného FIN. I když s každým koncem bývám nevrlá. Děkovačka na místě, pane "Jasný". ()

Auvajs

To, co ve 20. letech tančilo v chic sukni a utíkalo pryč, se v 60. letech svlíklo do naha a fetovalo. Život je jako jízda na horský dráze. Koukám, že princip je furt stejnej. Hahaha. ()