Má je pomsta

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Boksuneun naui geot (viac)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

numi

První díl Parkovi trilogie o pomstě je jiný než jeho dva následníci, které jsem viděl již dříve, a je to bohužel naškodu. Děj se kupředu posouvá lineárně a bez větších dramatů, vše se vyvíjí tak, jak by divák očekával a jediné, čím se tak film pokouší zapsat do filmové kroniky zajímavostí, je BRUTALITA. Bohužel v tomto případě je především patrná Parkova touha šokovat za každou cenu a na rozdíl od závěrečného snímku této trilogie, Sympathy for Lady Vengeance, kde byl podobný problém jen v jedné pasáži filmu a navíc byl zatraceně dobře opodstatněný, je tento film na brutálitě zcela a účelně postaven. A na takovýchto základech stavět nelze. Přesto nejde o špatný film, je setsakramentsky dobře natočen a zahrán, je zajímavý a místy napínavý, jen v porovnáním se svými "staršími bratry" nedorostl stejných filmových rozměrů. [červenec 2006] ()

Freemind

Jedničkou celé trilogie je jednoznačně Oldboy, u první a poslední části mi vadily až příliš dýchavičné komické vložky a efektní, ale nesmyslné násilí. Přesto jsem si pošmáknul na krásné kameře a originálním scénáři, Park navíc tyto vcelku jednoduché příběhy rozhodně nepodává na stříbrném podnosu a nutí diváka k pozornosti, což většinou u filmů dost postrádám. ()

erased

S režisérskou onanií nad vyprávěním obrazem, místo slovy, obecně problém nemám, ale vykonstruovanost celého příběhu a per se malicherné téma jdou ruku v ruce s nepředstavitelnou plytkostí, kvůli které už v polovině začnou všechny ty obrázky společenského dna lézt krkem. A protože jediné, co může film kromě (ne)pěkných syrových záběrů nabídnout, je samoúčelná brutalita, je na konci jasné, že panu Pomstě jsem se měl obloukem vyhnout. ()

Zelilu007

Je pro mne velice těžké tento film ohodnotit, tak jako u Old Boye. Z prostých důvodů: Je to surové a to tedy velmi. Doufám, že to nikdy nezažiji a nikdo to už nebude provádět. Je to chvílemi, alespoň pro mne na přetáčení u vraždících scén. Na druhou stranu velice dobře zahrané a i natočené. Do první poloviny mi to nepřišlo vůbec tak zničující. No je to film pro silnější povahy. Už si ho asi nikdy nepustím, protože se v tomhle nevyžívám. A jsem za to ráda. Úplně mi ztuhla krev v žilách už jen z té samolepky "Orgány na prodej". ()

milicjant

Když si čtete komentáře uživatelů k Parkovým filmům, pomalu v každém druhém najdete srovnání/přirovnání/odkaz (nehodící se škrtněte) k Oldboyovi . Tedy k dílu zdařilému, ba co víc, možná i výjimečnému, alespoň v mých očích. Sympathy (první díl Parkovy trilogie o pomstě) si přesto můj obdiv zaslouží bezesporu také. Nenabízí tak vytříbenou kompozici obrazů či stylovou „čistotu“ jako již zmiňovaný Oldboy, zato vykresluje pomstu mnohem méně černobíle, s větší kontroverzí a vícevrstevnatostí ... Pokud třetí díl nebude úplným propadákem, pak bych mohl konečně sestavit svoji nejoblíbenější trilogii. Budu se těšit mr. Park. ()

raimi

Nekompromisní emocionální nátěr, který jsem viděl až po Oldboyovi, ale to vůbec nevadí. Chan-wook Park čaruje. S obrazem, s herci, s filmem jako médiem. Bravo! ()

italka63

Jedno vím určitě - už nikdy si to nepustím, konec mě úplně odrovnal a spoustu let se mi nestalo, abych si přikryla obličej rukama, jako při scéně vyrovnávání účtů v řece .Brilantní snímek , delší stopáž, ale určitě nezapomenete na hluchoněmého Ryu, který ve snaze sehnat sestře ledvinu k transplantaci spustí sérii nešťastných a brutálních událostí.Chviličku jsem uvažovala o pěti hvězdách, ale rozmyslela jsem si to, takže čtyři a hned tak na tohle dílko nezapomenu. ()

Remedy

Extrémně depresivní, temný a bezvýchodný epos o pomstě s několika velmi silnými a mrazivými scénami. Park Chan-Wook (mé vůbec první setkání s tímto sympatickým pánem) zde tématizuje pomstu jako nesmírně krutou a neukojitelnou touhu po satisfakci v důsledku nezaviněné ztráty blízkého člověka. Právě krutost a nekompromisnost procesu „mstění se“ jsou v tomto korejském podání vyhnány až za hranici lidskosti a únosnosti. Budí tak dojem, že v určité fázi duševního roz(po)ložení se stává akt pomsty jediným smyslem života a nutí člověka k bezprecedentním činům. S minimem dialogů, nijak výraznými formálními prostředky a atmosférou bezvýchodnosti, která je o to drásavější, že se člověk notně musí obávat, co přijde vzápětí, je první díl z trilogie pomsty pozoruhodnou, syrovou a vlastně i nesmírně citlivou podívanou. ()

Maq

Košatý kriminální příběh by byl docela fajn, jenže režisér to zabil snahou sdělit něco ohromného. I tedy příběh notně zpomalil, vložil řadu obrazů a scén "k zamyšlení" a pokleslých brutalit. Vadí mi hloupoučká doslovnost, jako by na nás řval: "podívejte se, jak je to všecinko táááákle hrrrrozné". Kultivovaný Evropan jenom kroutí hlavou. ()

YURAyura

No uz dlouho mi neblylo tak zle jako u tohoto filmu... Squela vypoved o lidech, kterym se v okamziku obrati zivot vzhuru nohama a postupne ztrati vse, pro co chteli zit. Klobou dolu ! Opravdu: humor velmi drsneho zrna proti nemuz je smigl zachodovym papirem, vyborna kamera, barvy jako z Benettonu a ta hnusna umrti... No to je vazne kus tezkeho kalibru. Zda se, ze Korejci (asiati) davaji vsem filmarskym velmocem pekne po hube. Pro mne daleko zajimavejsi a nepredvidatelnejsi nez Oldboy => plny pocet!!! ()

swed

Velmi silné 4*. První hodinu jsem si říkal, že se až na pár výjimek nejedná o nic šokujícího či dechberoucího. Pak ovšem Park předvedl, čím si vydobyl svoji reputaci. Všechno, co jsme do té doby viděli, je náhle postaveno na hlavu a začíná jako by odznova (tentokrát z jiné perspektivy). Režisérem pozvolna budované napětí náhle získá rozměr tragédie, kde si nemůžeme být jisti, co na nás čeká dál (nepředvídatelnost zápletky potvrzuje mojí domněnku, že se jedná o zdařile působivou hru s divákem). Film se nevyhýbá použití explicitního násilí, které se často dostane na samou hranici snesitelnosti (slabší povahy mají vstup zakázány), a to všechno jenom kvůli pomstě, která se rozpoutala vinou tragické nehody a na níž se s neodvratnou předurčeností vrší další a další úmrtí, až k pomyslnému uzavření kruhu, dávajícímu jasně najevo absurdní nesmyslnost předešlého krveprolití. Park si také neodpustil zařazení několika brutálně černo humorných okamžiků, posouvající celé vyprávění do značně obskurních vod. Jako téměř u všeho, i zde nacházím pár ne úplně dotažených věcí. Tvůrce se mnohem více než na hudbu zaměřil na práci se zvukem, myšlenka jistě zajímavá, ale hudební podkres by některým scénám seděl lépe. Dále mám pocit, že úvodní expozice je příliš zdlouhavá, několik scén postrádá návaznost a budování citového vztahu k postavám nefunguje (kdo je vlastně ten, o kterého bysme se měli zajímat?). Další repríza snad napoví...8/10 ()

Duotone28

Najprv sa mi nevedomky dostala pod ruky druha cast tejto trilogie Oldboy...a kedze táto prva cast Sympathy for Mr. Vengeance az tak propagovana ako spominany Oldboy nebola, vobec som o nej nevedel. Ale uz viem, videl som ju...a urcite stala za pozretie...Pribeh pomsty...presne tak..ako pomsta ma vyzerat !!!4,nazdar ()

dawe04

Pomsta plodí pomstu a ta zase další pomstu dokud to neskončí tou nejhorší možností...Park vytahuje symboly a emoce skrz detailně propracované obrazy a do závěru nenechá diváka vydechnout v opět duširvoucím finálním vyúčtování. Opět perfektní herecká sestava, nečernobílost jednání postav a pomalé proplétání osudů hlavních mstitelů kazí možná ta doslovná závěrečná pointa. Já tvé obrazy chápu, Parku:-) ()

CageDepp

Film ze začátku působil film lehce nudně, ale čím víc se blížil konec, tím víc to začínalo nabírat obrátky a brutalitu. A bylo dobrý, že na tolik mrtvol se nepoužila ani jednou bouchačka. ()

JohnMiller

Prvá moja stretávka s významným Kórejským režisérom menom Chan-wook Park dopadla nad moje očakávania. Kórejské filmy príliš nevyhľadávam, zopár som ich videl, a hoci uznávam ich kvalitu, hlavne tých existencionálnych drám, ale mne nikdy poriadne nesadli. Ale tento kúsok bol parádny. Veľmi pekne a objektívne zachytáva pohľad na to, čo je vo svete dobré a čo zlé. Niečo, čo sa na prvý pohľad zdá byť morálne správne je pre niekoho najhoršie zlo ktoré mu ubližuje. Dobré úmysly sú zákerné a zlé, kým tie trestné sú morálne správne. Táto snímka, hoci je tak klasicky východne zvrátená a paradoxná, rozhodne pomotá hlavu nejednému divákovi. Buď bude každú postavu milovať alebo nenávidieť, záleží od uhla pohľadu. Snímka zachytáva život hluchonemého muža a jeho sestry. Sestra má ťažké zdravotné problémy takže potrebuje transplantáciu obličky a keďže sú chudobný, nedokážu našetriť toľko peňazí na podplatenie lekárov. Tak im nezostáva nič iné iba zúfalo čakať kým sa nenájde vhodný darca. Zúfalá situácia si pýta zúfalé činy, chlapík sa najprv snaží na čiernom trhu predať jednu zo svojich obličiek za peniaze ale nakoniec nedostane nič a aj o obličku príde. Napadne ho potom ďalší plán. Rozhodne sa uniesť dcéru svojmu bývalému šéfovi a za návrat si vyžiada mastné výkupné.. Lenže čo čert nechcel, dcéra náhodou zomrie a bohatý podnikateľ sa véééľmi nahnevá a bude sa chcieť pomstiť. Ide o parádne zamotaný príbeh, k tomu ešte skvelo nakrútený kde celá tá myšlienka vo finále poukáže na to, že ľudia nie sú vlastne vôbec zlí, to len svet okolo nich ich robí zlými. Či to je tak alebo nie nebudem komentovať, ale ide o jeden z najlepších filmov ktoré som tento rok videl. ()

AffectedFace

Parádní vykreslenost hlavních postav ne vždy zaručuje prvotřídní zážitek (i přes fact, že se pro mě jedná o nejdůležitější stránky scénáře). Buď se Refn nechal inspirovat Pakem nebo naopak, jinak to nevidím, protože filmařská zručnost těchto dvou je více než identická. Publikum se převážně bude dělit na dvě různé frakce - ty, co nesnáší art filmy s pomalejším vyprávěním a ty, kteří ho milují a ocení každý další záběr. I přestože patřím k té druhé skupině, tak zde jsem se úplně na pěti hvězdu nenašel a skončil někde mezi. Musím pochválit režiséra za snahu udělat něco v té době ještě neviděného, divácky nepříliš přitažlivého a svým způsobem dost hnusně syrového (okolo 70 minuty jsem byl svědek fakt naturalisticky natočeného násilí). První polovina je dosti úmorná, natož druhá všechno parádně vysvětluje a víceméně převrací. Herecké obsazení na danou dobu trefné, ale nepříliš sympatické. Vizuál nebudu zmiňovat, protože se přece jenom jedná o rok 2002. Možná po opětovném zhlédnutí zvednu na čtyři hvězdy, ale rozhodně to nějakou dobu potrvá... Pro mě se jedná o hodně dlouho odkládanou záležitost ke které jsem konečně našel cestu. Čisté tři. ()

Laurent

Extrémně naturalisticky drsné násilí. Silný námět bez náznaku klišé. Mimořádně zajímavé postavy. Obrazově velmi nápadité. Zvláštní atmosféra. Ironicky černý humor. ()

wipeout

Táto časť trilógie bola pre mňa naozaj dôstojným ukončením celej trilógie, kedže sa ku mňe dostala ako posledná. Oproti ďaľším dvom pokračovaniam v ktorých sa postupne graduje teatralita a glorifikovanosť jednotlivý scén, tu je pomsta "len" komorným vyjadrením ľudskej krutosti vyjadrenej nezmyselnou snahou o pomstu, ktorá v konečnom dôsledku stratí svoj účinok a rozbije sa na skamených dušiach jej vykonávateľov. Všetky drsnejšie scény oproti pokračovaniam neboli hrané len pre efekt ale stavali diváka do nepríjemnej pozície svedka vlastnej sklučujúcej úzkosti, ktorá narastala postupne a pri konci vyústila v úplne zmrazujúci výbuch nepopísateľnej emócie zahŕňajúcej všetku tú krutosť a dezorientáciu vlastného súcitu. Kruté ticho, ktoré dovoluje viniknúť práve tím výkrikom do ticha v podobe občasných výbuchov násilia, ktoré tu poslúžili mnohonásobne viac ako slová. 4,5* ()

Carlossss

Po shlédnutí Boksuneun naui geot mě napadla jedna jediná otázka.... Bylo to vše zapotřebí? Bylo zapotřebí tolik zbytečně zmařených životů? Bylo zapotřebí všechno to lidské neštěstí??? A sám jsem si odpověděl... Bylo. Je zapotřebí si uvědomit, že každá smrt je zbytečná a hraní si na nějakou pomstu je naprosto od věci. Protože jeden kamínek dokáže spustit celou lavinu katastrof. Což je myslím skvěle vypodobněno v tomto snímku a můžu jeho depresivní a syrovou lidskost jenom doporučit. ()

maverick10

Chladny, sirovy snimek bez hudebniho doprovodu, kde je mrtvych vic jak v Shakespearovi. To neni nic pro me a bez hudby je film jak fotbalista na stridacce bez hemeroidu. . . ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)