Poslední šestidílná série adaptace příběhů Sherlocka Holmese z pera sira Arthura Conana Doyla vznikla v roce 1994 a byla poznamenaná zhoršujícím se zdravotním stavem představitele hlavní role Jeremyho Bretta, trpícího bipolární poruchou, která herce nesmírně vyčerpávala. S přičtením následků revmatické horečky, slabého srdce a silného kouření byl nucen na place nosívat kyslíkovou masku a jednou během natáčení dokonce zkolaboval. V některých případech si jeho zdravotní komplikace vyžádaly i upozadění jeho role na úkor ostatních postav, ale sérii se mu i přesto podařilo statečně dotočit. Zemřel pak rok poté v září 1995 na selhání srdce ve věku 61 let. V roli slavného detektiva vyřešil celkem 41 případů a do dnešních dnů je považován za jednoho z nejlepších představitelů Sherlocka Holmese. (Česká televize)

Recenzie používateľa DocBrown k tomuto seriálu (7)

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa IV. (1994)

Těžce nemocný Brett dohrává svého milovaného Holmese ze svých posledních sil. Tím se uzavírá navždy jednoznačně nejlepší adaptace Sherlocka Holmese. Geniální Brett přidával ještě něco navíc, takže seriál často předčí předlohu. ()

Dom U troch štítov (1994) (E01)

Slabší Brettův Holmes, je tu sice pár zábavných momentů točících se kolem boxera Dixieho, ale Holmes nemá žádný důkaz a musí to skončit "dohodou". Také divné, jak by si takový mladý hřebec dělal starosti nad starou rašplí (ač kdysi dávno sexbomba), která by mohla být jeho matka. Zajímavá postava Langdalea Pikea, kterou ztvárnil Peter Wyngarde, který se proslavil jako generál Klytus ve Flash Gordonovi. Ačkoli tam svojí tvář neukázal, jeho hlas je zcela nezaměnitelný (planet éééarth) ()

Zomierajúci detektív (1994) (E02)

Tahle epizoda mi hrozně připomíná Colomba jdoucího pod gilotinu. Bohužel, Brett už toho smrtelně nemocného moc hrát nemusel, on sám byl těžce nemocný a zbýval mu jen rok života. Hrozně smutné. ()

Zlatý cviker (1994) (E03)

Trochu škoda, že chybí Watson, ale Mycroft s Hopkinsem ho dokázali nahradit. Brett do toho dává doslova své poslední síly. ()

Červený kruh (1994) (E04)

Můj poslední Brettův Holmes. Klasika, ačkoli Holmes je tu spíš jako pozorovatel a epizoda se vyřeší sama. Zajímavá je menší role agenta agentury Pinkerton, která jistě částečně inspirovala Doylea. Menší role Kennetha Connora, kdybych neviděl jako jméno, tak bych Monsieura Alfonse nepoznal, zde bez francouzského přízvuku. Jeho pumpička už byla opravdu slabá a premiéry se nedožil. ()

Mazarinov drahokam (1994) (E05)

Opravdu hrozné. Seriál samozřejmě stojí na Brettovi a je až nedůstojné, že když mu nemoc nedovolila natáčení, tak to udělali bez něj. K tomu navíc násilné spojení dvou povídek, pokus o odlečení s dvěma bábama působí spíše trapně. Kdybych hodnotil z hlediska seriálu, musel bych jít ještě dolu, dvě hvězdičky jsem horko těžko vytlačil pouze k úctě k Hardwickovi a Grayovi, kteří se zoufale snaží Bretta nahradit. Pokus o psychologický konec se taky nepovedl. Neměli to dělat, nejhorší díl a to počítám i pozdější natahované filmy. ()

Balíček hrôzy (1994) (E06)

Jeremy Brett sebrat svoje poslední zbytky sil a více než důstojně se rozloučil v nejlepším díle poslední série. Jaký rozdíl mezi o 10 let mladším Brettem v úvodní znělce a Brettem ve své poslední epizodě, jakoby nezestárl o 10 let ale o 30. Je tu až mrazivý kontrast mezi vtipkováním na začátku v netradičně vánoční atmosféře a tragickým koncem. Umocněné pomyšlením na Brettův tragický osud, který ho dožene za pár měsíců. Nevadila mi úprava originálu prolínačkou příběhů, ale vadilo mi přidání Gulla a kradení mrtvol. Brett navždy zůstane nejlepším Holmesem. Nevím, jestli si tvůrci úmyslně vybrali tuhle epizodu jako poslední, aby se Brett mohl rozloučit mírně upraveným koncem z Doylovy povídky. What is the meaning of it, Watson? What is the object of this circle of misery, and violence, and fear? It must have a purpose, or our universe has no meaning and that is unthinkable. But what purpose? That is humanity's great problem for which reasons so far there's no answer. ()