Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa IV.

Mazarinov drahokam (E05)

(epizóda)
  • Česko Mazarinův drahokam (viac)

Z expozice ve whitehallském muzeu byl ukraden mimořádně vzácný diamant, zvaný Mazarinův drahokam, patřící samotné královně. Jedná se o incident státního významu, a tak se na Sherlocka Holmese obrátí sám britský premiér. Holmes však tentokrát zasáhnout nemůže, neboť odpočívá mimo Londýn, a proto se případu ujímá jeho bratr Mycroft Holmes. Ani doktor Watson nezahálí: obrátily se na něj dvě staré dámy - sestry Garridebovy. Ty prý nedávno navštívil jejich jmenovec, Američan Alexander Garrideb, vykonavatel poslední vůle milionáře Garrideba, který ustanovil, že jeho majetek ve výši 15 milionů dolarů se rozdělí rovným dílem mezi mužské nositele jména Garrideb. Protože prý ve Státech nikoho neobjevil, musí hledat i v Evropě. Zde našel pouze sestry Garridebovy. Ani Mycroft Holmes, ani doktor Watson ještě netuší, že jejich případy spolu souvisejí. (oficiálny text distribútora)

liquido26

Jeremy Brett se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl zúčastnit natáčení, takže za něj musel zaskočit jeho seriálový bratr Charles Gray. No jako experiment je to možná zajímavé, ale jako regulérní díl výjimečného seriálu to neobstojí. Zaprvé jsme ochuzeni o mistrovství hlavního představitele (Charles Gray je sice dobrej děda, ale na Bretta prostě nemá - na druhou stranu pořád lepší tato varianta než kdyby se pokusili násilně nahradit Sherlocka nějakým jiným hercem), zadruhé jsou zde poměrně podivně a nepřesvědčivě smontovány dohromady dvě velmi slabé povídky, které spolu jinak nijak nesouvisejí a zatřetí jsem se teda moc nebavil. Několik scén opravdu stálo za to - úvodní psychedelie s Sherlockovým odjezdem a závěrečné zúčtování. Představitelé záporáků byli taky docela dobrý. No ale vcelku je toto velmi průměrný díl. ()

filmmovier

Tak tohle je opravdu slabota a podle mě zbytečný díl. Nic by se nestalo, kdyby nevznikl. Jeremy Brett tam je asi minutu a čtvrt a na zbytek se mi velmi těžko koukalo. Navíc zde scénáristé spojli dvě povídky - Mazarinův drahokam a Dva Garidebbové, asi dvě vůbec nejslabší povídky. A tento filmový díl je také nejslabší. Zpracování stojí leda tak za prd a navíc dvě přeřvávající se babky jsou vcelku trapné. Ale na druhou stranu i tady lze najít několik plusů - skvěle obsazené záporáky a výborné finále. Charles Gray je taky v pohodě, to už jsem taky párkrát psal. No a super byl také úvod, kde Sherlock dostává nejvíce prostoru. Chudák vypadá na konci hůř než na začátku... Ano, je to asi ta největší seriálová zbytečnost, ale aspoň je to mírně nadprůměrné. 60%. ()

Cimr

Asi nejhorší díl Sherlocka Holmese. Totiž, krása tohoto seriálu spočívá hlavně na dvou faktorech - brilantně vykreslené atmosféře Anglie přelomu 19. a 20. století a na hereckém mistrovství charakterního Jeremy Bretta jako Sherlocka Holmese. A právě ten druhý faktor v tomto případě selhává. Sherlock na začátku odjíždí kamsi na rekreaci a případ za něj musí řešit jeho bratr. Úplně jiný případ (v knize se jmenuje Tři Garridebové) řeší Watson a nakonec se to všechno podivně propojí a nakonec se objeví Sherlock, aby řekl jednu větu.. Nevím, tenhle díl jsem moc nepobral. Brett si vzal dovolenou nebo co? ()

Nut

Kdyby Granada tento díl SH nenatočila, vůbec nic by se nestalo. Scénaristi popustili uzdu své fantazii, výsledkem je podivný guláš dvou různých případů, z nichž mají souvislost s původní předlohou snad jen jména. Bretta/Holmese, který na tom v té době nebyl moc dobře, poslali fikaně na dovolenou mimo Londýn. Opravdu mohli mít větší soudnost, tato séria je naprosto skvělá, tak proč ji kazit jedním dílem. ()

Ernie_13

Ďaľšia epizóda (podobne ako Zlatý škripec), ktorú mi pán režisér Peter Hammond úplne pokazil svojimi, podľa neho na tú dobu asi modernými postupmi natáčania. Kamera sa pozerá na posatvy z čudného uhla, úplna absencia Sherlocka Holmesa a Mycroft Holmes sa chová miestami úplne inak ako sme na to boli zvyknutý v predchádzajúcich častiach. Záverečný vizuálny efekt zobrazenia diamantu ako v slovenskéj rozprávke zo 70. rokov to celé úplne pochoval. ()