Viděl jsem věznici, která byla celá prorostlá plevelem. Bodláky, svlačcem, kopřivami . . . Plevel rostl z každé štěrbiny jednou svými kořeny ty zdi rozloží. Toho se nedožiju. Ale loni v létě ten plevel kvetl. Bujel na těch zdech a hlásal světu, že žije . . . " Těmito slovy konči příběh bývalého vězně Lee Umstettera Plevel, jehož název metaforicky vyjadřuje vztah společnosti k lidem za mřížemi. Americký režisér John Hancock, jenž spolu se svou ženou Dorothy Tristanovou napsal scénář, se volně inspiroval skutečným příběhem vězně Ricka Clucheye, který dokázal v beznadějné situaci znovu najít chut' k životu i ztracenou sebedůvěru a uplatnit se ve společnosti, jež ho už odepsala. Film je netradičním pohledem na americký vězeňský systém; jeho autoři dokázali převážně dramatické ladění snímku místy odlehčit a režisér Hancock se soustředil na vedení mimořádně dobrého hereckého souboru, v němž dominuje Nick Nolte. Plevel zastupoval americkou kinematografii na XXVI. MFF v Karlových Varech 2988, kde získal Hlavní cenu ex aequo. (oficiálny text distribútora)

rockwoman

Plevel, roste, dere se spárama dlažby a ví, nikdo tu o nás nestojí. Čas od času mě napadá, kdybych měl šanci znova žít, jestli bych zase šlápl vedle.... Nejen člověk, ale i knihy mohou být ve vězení dobrým přítelem. Lee se jimi nechal inspirovat a začal psát, aby mohl poznat nejen lásku, ale také pocit, jaký to je znovu se po letech svobodně nadechnout. Skvělý Nick Nolte v jedné ze svých nezapomenutelných rolí. ()

dopitak

Zajímavý film, který možná trochu připomene veleslavné Vykoupení z V. S.. Nejistota provází Nicka po celou dobu, damoklův meč se vznáší nad celým souborem, z pohledu divadelního to trochu připomene cimrmanovskou Nejistou sezonu. Ale obojí jen trochu a hodně zdaleka. Film pozvedá velmi pěkný dabing ČST Praha, Pípal se na NN opravdu skvěle hodil a potěší i Ilja Prachař. ()

PAGE

V tomto filmu byl ještě Nick Nolte ve formě a ve skvělé formě. Moc dobrý film o tom, že člověk nemá nic vzdávat a plnit si své sny, protože vše je možné. ()

Marquis

Kdysi dávno to vysílala česká TV. Bylo mi tak 10. Nikdy na to nezapomenu. Věřím, že zažitek by byl pořád silnej. Snad se znovu dočkáme---je rok 2008 ()

Dvojirakri

Vězeňský divadelní soubor. Kdo z nás má nějaké ponětí o kulturním vyžití za branami těchto zařízení? Já tedy ani omylem, přesto jsem byl docela nadšen tím nadšením většiny muklů, z nich viditelně byla většina afroameričanů, kteří mají, a to nelze popřít, větší cit pro hudební umění. Ano, snímek má jisté paralely s cimrmanovskou Nejistou sezónou, nemůže je nemít, jen ty trable které provázejí tento soubor jsou zcela jiné a většinu si způsobují sami členové. Kdo ale přerůstá všechen ten plevel o několik pater je suverénní Nick Nolte, který byl tehdy opravdu ve formě! Pěkná čtyřka ****! ()