Během druhé světové války bylo roku 1944 v Itálii zajato pět spojeneckých generálů a uvězněno v malém italském zámečku hraběnky De Montefiore. Generálové sice uvažovali o útěku, problém však byl v tom, že všichni měli stejnou hodnost a tak se nedokázali dohodnout na tom, kdo z nich bude akci velet. A to je chvíle, kdy do děje vstupuje vojín Harry Frigg, permanentní potížista, který spíše než na bojišti tráví většinu času v různých vězeních. Jeho specialitou jsou totiž útěky a zatím žádná basa ho nedokázala zadržet déle než on sám chtěl. Velení ho tedy pověří speciální misí, jejíž úspěšné splnění by pro něj znamenalo zahlazení všech trestů. Jako nepříliš ochotný dobrovolník je tedy dočasně povýšen do hodnosti brigádního generála, pochopitelně do hodnosti vyšší než mají zajatí generálové, nechá se zajmout a pak začne plánovat velký útěk. Což se nezdá pro Harryho jako příliš obtížný úkol, protože stráže pod velením plukovníka Ferrucciho nejsou příliš ostražité. Situace se však zkomplikuje ve chvíli, kdy se Harry setká s krásnou italskou hraběnkou De Montefiore a zamiluje se do ní. Navíc se generálové, kterým se v zámečku daří víc než dobře, rozhodnou útěk odložit, protože nechtějí svému vězniteli Ferruccimu pokazit oslavu jeho povýšení. Jenže pak Itálie kapituluje, střežení důležitých vězňů převezmou od Italů mnohem ostražitější Němci. Pro Harryho Frigga to však znamená pouze novou výzvu. (oficiálny text distribútora)

Han22

Paul Newman si po všech velkých filmech střihl poměrně neznámou válečnou komedii. Hraje notorického útěkáře z vojenských bas, který je dočasně povýšen na dvouhvězdičkového generála, aby z italského zajateckého tábora dostal pětici obyčejných generálů. Ti se na ničem nedokážou dohodnout, navíc to vězení má podobu luxusního zámečku a věznitel je šarmantní bývalý hoteliér, takže se odsud nechce ani generálům, natož hrdinovi, jenž navíc poznává krásnou hraběnku. Námět k nezaplacení a i když to není úplně film nabitý humorem, je to docela fajn. Trošku zábavy, trošku romantiky, trošku té snobárny a ke konci když se objeví i Němci dokonce trošku napětí. A Paul Newman kupodivu uměl i komedie, svého hrdinu pojal jako odlehčenou verzi o rok staršího Frajera Luka. ()

tlkounev

Příjemná komedie, škoda, že už se takové netočí. Opravdu jsem se zasmál. Člověka škodolibě potěší, když jednohvězdičkoví generálové dostávají "záhul" od dvouhvězdičkového, který je ve skutečnosti pouhým vojínen. Z filmu: - Ehm?? Co to je za povýšení? A kam se poděli ostatní hodnosti mezi? Třeba jako plukovník a nebo generál-poručík? -Pane, přeci nemůžete připnout hvězdičky na uniformu vojína? -A proč ne? Jako protože to ještě nikdo nikdy nezkusil? -Pane, pokud odejde, tak z něho bude skutečný generál-generál. Podívejte se na něho! Vždyť to sotva zvládl dotáhnout na vojína. ()

Denny

Válečná komedie s Paulem Newmanem v roli vojína povýšeného dočasně na dvouhvězdičkového generála. Je to trochu za vlasy přitažený námět, ale když hraje Newman, tak je to vždycky ke koukání. ()

TommyGun89

Komedie X Nekomedie... nevím co to mělo být, že by válečný film o útěkách z vězení? Ne, to asi nee... Nejhorší a nevýrazný Newman, co jsem kdy viděl... ()

kubilov

Američané vždy jednou za čas vypustí do světa poměrně povedenou komedii z prostředí druhé světové války, proč by také ne, přeci se pochlubí, že vyhráli, ne? 5 spojeneckých generálů uvězněných v Itálii přijede zachránit narychlo oprýmkovaný generálmajor Paul Newman, který se ale od krásné hraběnky Sylvy Koscina musí pořádně naučit jak se vlastně chovají takto důležití pánové. Kromě místy povedeného humoru funguje i romantická linie a krásně vynikne rozdíl mezi tím, jak se k nepříteli chová Ital a jak Němec. ()