Případ Stodolovi

Česko, 2024, 3 h 20 min (Minutáž: 40 min)

Nejpodrobnější rekonstrukce policejní práce. Detailní pohled na případ, který změnil českou kriminalistiku. Mirek Vaňura se s detektivy po dvaceti letech vrací na místa, kde policie vyšetřovala osm vražd spáchaných manželi Stodolovými. Odhalují, jak se pátrání po nebezpečných sériových vrazích skutečně odehrálo a proč si Stodolovi své oběti vybírali mezi starými a bezbrannými sousedy. V pěti epizodách dokumentu se objeví nikdy nezveřejněné policejní záběry, fotografie ze zákulisí vyšetřování i úplně nová svědectví. Zazní, jak se s tragickou ztrátou smiřovaly rodiny obětí i co prožívali příbuzní obou vrahů. A konečně mohou být položeny i otázky, které dosud nesměly zaznít. Chybovala policie, když některé vraždy uzavírala jako sebevraždy? A skutečně se podařilo odhalit všechny zločiny doživotně odsouzených vrahů Stodolových? Případ, který změnil práci policie. (Voyo)

Kopretina002

Vzhledem k tomu, že mě téma skutečných zločinů velmi zajímá, jsem si nemohla nechat tento mini seriál utéct. Musím říct, že za mě je opravdu velmi povedený, jak díky autentickým záběrům z rekonstrukcí jednotlivých vražd, tak i díky vystupování policistů, kteří se na případech podíleli a i díky vystupování rodinných příslušníků onoho vraždícího páru. Je to podle mě i dost poučné, prostě si člověk nemá domů brát cizí lidi, nikdy nevíte, kdo se k vám chce dostat. ()

janmatys

Zbytečně natahované, uměle dramatizované, velmi redigované - fotky, na kterých je rozmazáno vše klíčové, netřeba ukazovat. Redaktor mluví jak Radek John, snažíc se zcela marně dramatizovat něco, co je v tu chvíli naprosto nepodstatné, a ptá se na blbosti jako malé dítě (Zde pracovali Stodolovi. Jako oba? / Mohu si s Vámi o tom promluvit? Ano. Takže můžu? / Byla jste na něj naštvaná? atd.). Dnes již typické oslovování křestním jménem po vzoru US (ahoj Tome, ahoj Bobe - můžeme vidět každý den ve zpravodajství komerčních TV), společně s lacině vyhlížející digitální animací tváří a množstvím nacvičených "skečů", tomu všemu už pouze nasazují korunu amaterismu. Jinak o lenosti a neprofesionalitě PČR bych bohužel mohl vyprávět. Případ jako takový je zajímavý, ale chtělo to na dvě hodiny formou filmu a bez zbytečností a stupidit redaktora Vaňury. Za mě 60%, a to pouze díky faktům o případu. A konečně, SÍLA JE V JEDNOTĚ, NE V JEDNODUCHOSTI, V TÉ JE KRÁSA, pane Šimku! Tohle si plete každý druhý... ()

TKommander

Obsahem absolutně netrefeno - dokument měl obsahovat maximálně 3 díly, 5 dílu je moc a působí utahaně a recyklovaně. Jinak výborně zpracováno, obsahuje zajímavé materiály, které jsou tím jediným klíčem k pochopení celého případu a jeho okolností. Přidejte k tomu zajímavé rozhovory a máte vynikající dokument. Moje hodnocení se tak opírá pouze o myšlenku, že by se Stodolovi ani kterýkoliv jiní vrazi neměli v žádném případě medializovat. ()

Pametnice

Věděla jsem, že manželé Stodolovi vraždili důchodce a sedí. Na dokument jsem se dívala, abych znala něco víc. A hodně mě to zasáhlo. Zpracování mi vyhovuje, všechno srozumitelně a chronologicky navazuje. Pan Vaňura jako průvodce působí civilně s určitou dávkou respektu. Strašné je to pochybení ve vyšetřování případů, kdy teda asi opravdu by bylo zabráněno dalšímu řádění. Některé záběry z vyšetřování, rekonstrukce, to je tak hrozná bezmoc a bolest. A pak mluví ,, Jarda ", absence emocí, výsměch a vlastně pohoda. Je dobře, že tento dokument vznikl. A mediální hvězdy to nejsou. Těžko říct, jestli je jim ten trest vlastně trestem. Doufám, že tam teda zůstanou na doživotí. Do konce života. ()