Chaplin kulisákem

• USA The Property Man (viac)

Jedna z Chaplinových grotesek se slibným začátkem, ale jinak obyčejným dějem. Charlie je tentokrát zaměstnán jako kulisák v divadle či kabaretu. Jak můžeme očekávat, jeho šikovnost se stane spouštěčem mnoha nehod a trapasů, z nichž nejvelkolepější bude použití hasičské stříkačky nejprve na herce a později i na diváky. Tato groteska je zajímavá tím, že ilustruje Chaplinův první rok u filmu. Charlie se snaží strhnout na sebe všechnu pozornost, dává si nejvíce prostoru, je arogantní a často velmi hrubý, a to i k ženám. Jelikož se jednalo o jednu z jeho prvních filmových režií, využívá známé prostředí divadla, ve kterém je Chaplin jako doma. (Weissik)

filmmovier

Na ČT Art nejspíš zase nějaký sestříhaná verze, která ale nebyla špatná. Groteska má velice slibný začátek a ačkoliv je jako celek papírově slabší, výsledek je velice fajn. Vaudeville, spousta krásných žen a Charlie, který nesleze z plátna. Nijak výjimečné ani zapamatování hodné, ale pořád nadprůměrné. 70%. ()

Rozjimatel

[1,5*]     Krátka groteska z Chaplinoveho raného obdobia v štúdiu Keystone, ktorá je, podobne ako prevážna väčšina jeho diel z danej doby, dosť chabej kvality. Charlie je tu ešte v takej mne nepríjemnej polohe drzého a surového chumaja. Nenašiel som tu ani jeden gag, ktorý by mi pripadal vtipný (alebo aspoň nápaditý), pokusy o humor sú v lepšom prípade nevtipné (klasika, akou sú kopance do zadku, údery do hlavy, striekanie vody na všetkých, alebo opakujúce sa fóry s nosením ťažkých debien, či s padajúcou oponou), v tom horšom prípade vyslovene trápne (Charlieho neustále kopanie do starca, ktoré zrejme dobovému publiku pripadalo smiešne). Videná verzia z roku 2010 s priemernou hudbou Neila Branda. ()

tomtomtoma

Hodnotit raná filmová díla nebývá jednoduché, klaunskou zběsilost a nefiltrované násilí nevyhledávám. Největším přínosem Kulisáka je vaudeville amerického stylu s varietním zábavným programem, neboť doba a místo jsou pro smích závazné, ale je to jen slabá náplast. Zajímavé momenty se zde sice najdou, ale vše přebíjí neuctivá neurvalost a arogance s násilnickými sklony. Vedle Charlieho zaujme v grotesce nekompromisní pouťový silák (Jess Dandy), jeho omylem omráčená asistentka a životní partnerka (Helen Carruthers), umělecké cirkusové duo Lena Fat (Phyllis Allen) a George Ham (Charles Bennett), již starší a Charliem stále týraný kulisák (Josef Swickard), či sestry go-go tanečnice (Vivian Edwards a Cecile Arnold). Chaplin kulisákem, a nejen toto rané Chaplinovo dílko, je odrazem vaudeville na filmovém plátně. Cirkus žije ve vzpomínkách mládí a dětství. ()

Pohrobek

Chaplin a jeho příspěvek vaudevillskému divadlu. Začíná jako divadelní dříč, když pomáhá dědečkovi oponáři s těžkou bednou a posléze i s vysvobozením se zpod ní. Nejvíce si však pochopitelně všímá dámského, poměrně půvabného, osazenstva divadla, aby se nakonec spíše nechtěně zapojil i do opravdového výstupu. Tady baví publikum - tedy kromě jednoho nenapravitelného spáče - i nás stejnou měrou. Nemůže si ovšem odpustit ani hasičkou stříkačku, kterou řádně zkropí sebe, spolupracovníky i diváctvo. ()

cheyene

Charlie Chaplin v jedné z těch papírově slabších grotesek, ovšem svým fanouškům dokáže opět připravit pohodovou podívanou s řadou úsměvných situací a zdařilou klavírní hudbou. ()