Prešlo pár rokov. Pavlova nová manželka má aféru a Girgorij Orlov šalie. Katarína nájde Pavlovi nemeckú nevestu. Pavel si už nerobí nádeje na novú lásku, ale osud môže všetko zmeniť. Katarína si čoskoro uvedomí svoje previnenie. Pomník Petra Veľkého je konečne hotový. (Arsenal83)

Arsenal83

Pred smrťou Albert Einstein povedal: „Ja dokážem zomrieť aj bez lekárskej pomoci.“ A to bola častá pravda v osudoch historických postáv. Tu ukázaná mladá a neverná princezná Vilemína Luisa Hesensko-Darmstadtská, poruštená na Natáliu Alexejevnu Romanovovú, zomiera na následky popôrodných komplikácií, no nikde nie je zmienka o tom, že zomrela len kvôli doktorom - respektíve ako dôsledok nedostatočnej starostlivostí, o ktorej sa špekuluje, že mohla byť aj dôsledkom príkazu cárovnej. Ako rytier Corberon napísal: "Dvorský chirurg Moreau mi súkromne povedal, že podľa jeho názoru dvorní chirurgovia a lekári zanedbali starostlivosť o veľkokňažňu, ktorá nemusela zomrieť. Je skutočne prekvapujúce, že sa jej nedostalo väčšej starostlivosti. Ľudia sú veľmi znechutení, horko plačú. Včera aj dnes je možné počuť od ľudí v obchodoch: mladé pani umierajú; staré baby nezomrú nikdy." Na druhej strane seriál ukazuje, že sa Katarína tajne vydala za Potemkina, ale to nie je potvrdené žiadnou listinou, len určitými svedectvami. Ale ako celok veľmi dobre dielo, ktoré pomerne presne ukazuje danú dobu a pomery. ()