Katarína zariadi Grigorijov odchod z paláca. Vyznáva svoju lásku poručíkovi Potemkinovi a nalieha na neho, aby sa vrátil z frontu. Tri princezné z Dánska smerujú do Petrohradu. Pavel sa s nimi zoznámi, no posledné slovo má Katarína. (Arsenal83)

Arsenal83

Katarínine šuškové záležitosti majú nového adresáta, tvorcovia seriálu majú z toho tiež už chaos, lebo od Orlova sa ide k Potemkinovi, avšak medzi nimi bol ešte jeden mladý milenec. „Bol som vydržiavaný ako nejaká pobehlica,“ spomínal tento vojačik Vasilčikov, keď ho Katarína prepustila zo svojich poševných služieb a vrhla sa na Potemkina, z ktorého v seriáli urobili pekného muža, no v skutočnosti to na prvý i druhý pohľad nebol žiadny krásavec. O jedno oko prišiel pri partii biliardu, keď mu ho tágom po „malej nezhode“ vypichol jeden z bratov Orlových. Na druhé oko, ktoré mu ostalo, pre zmenu škúlil, hoci niektoré dámy tvrdili, že v ňom mal iskru. Nohy mal výrazne krivé a na obtlstom tele sa vynímala hruškovitá hlava. Nevedno čo to bola za krivookú iskru, ale Katarínu naozaj očaril a prekvapivo na dlhé roky. ()