Kroky a skoky české animace

Ze života loutek (E03)

(epizóda)
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Michael Kaboš

Scenár:

Michael Kaboš

Saša Michailidis (sprievodca)

Český animovaný film si nejčastěji spojujeme se zlatou érou loutkového filmu a jmény legendárních tvůrců Jiřího Trnky, Hermíny Týrlové, Břetislava Pojara a Jiřího Brdečky. Animace se ale vyvíjí a mění. Mladí tvůrci se nebojí experimentovat a nahlíží na loutky trochu jinak. (Česká televize)

bratr.Milan

Za mě zatím nejlepší díl série. Důvody, proč seriál pořád sleduji, i když není moc dobře udělaný, jsou podle důležitosti tyto: 1. Mám rád animovanou tvorbu. 2. Jsou zde ukázány minimedailonky českých tvůrců. V každém dílu byl představen alespoň jeden zajímavý tvůrce, kterého jsem ještě neznal. 3. Probírají se zde také radosti a starosti producentů animovaných snímků. Mladá tvůrkyně Bára Anna Stejskalová mě oslovila natolik, že jsem ji zařadil mezi své oblíbené režiséry na místo Christophera Nolana. Ano, musel ustoupit na nižší pozici. ()

Anianna

Zatím nejlepší epizoda. Nahlédnutí do procesu tvorby a ukázky z filmů, které mě tedy dost zaujaly. Viděla jsem z nich dosud jen Dceru. Je intimní, emotivní... Z těch nových, letos vzniklých, mě na první pohled upoutala barevnost. Těším se na ně. ()