Stezka Českem

Česko, 2024, 26 min

Scenár:

Ivana Lokajová

Miroslav Vladyka (sprievodca)

Mirek Vladyka se v dokumentární sérii vydává na severní část Stezky Českem vedoucí z nejzápadnějšího bodu republiky k východnímu. Už ušel 753 kilometrů. Na osmou etapu vyráží z Ramzové, kam se vrátil z alternativní trasy Rychlebskými horami, a rovnýma nohama tak skočí do Jeseníků. Čeká ho 96 kilometrů horami nahoru a dolů – 2600 metrů stoupání a 2800 metrů klesání. A pozor – tentokrát je v to sám. Nejbližší trail angel je totiž až na konci v Budišově nad Budišovkou. Na téhle etapě je proto praktické hlídat si čas, počasí i fyzičku. „Tři kilometry s převýšením 600 metrů na Šerák se běžně jezdí lanovkou. Po svých to chodí jen hyperaktivní děti, šílenci a stezkaři,“ říká Mirek Vladyka s úsměvem. (Česká televize)

raduna01

Jeseníky mám prochozeny a nezbývá než souhlasit, že hřebenovka z Šeráku na Červeňák a Praděd je asi nejkrásnější v Česku. Alfrédku si pamatuji ještě z doby před vyhořením a pro milovníky turistiky doporučuji pár kilometrů vzdálený Skřítek. Škoda, že právě u tohohle dílu nevyšlo počasí a jestli to Vladyka dal na jeden zátah tak je u mě borec. ()

rakovnik

Počasí věru horské, což znemožnilo nádherné výhledy, jež z Jeseníků znám. Kus jsem jich prošel. Proto mě potěšili Šerák, Červenohorské sedlo i Praděd. Dál jsem se nedostal, tak děkuji za ukázání pěkných míst mimo hlavní lákadla těchto hor. Jen mi dnes chyběl ten osobní vztah k cestě  - stezkaři či andělé stezky. ()