Stezka Českem

České Švýcarsko a Lužické hory (E03)

(epizóda)
Česko, 2024, 26 min

Scenár:

Ivana Lokajová

Miroslav Vladyka (sprievodca)

Mirek Vladyka se v dokumentární sérii vydává na severní část Stezky Českem vedoucí z nejzápadnějšího bodu republiky k východnímu. Už má za sebou dvě etapy a tedy více než 270 kilometrů. Na trase mezi Národním parkem České Švýcarsko a Chráněnou krajinnou oblastí Lužické hory ho čeká 107 kilometrů, téměř tři kilometry stoupání a 2800 metrů klesání. Na cestě třeba navštíví místa úzce spojená s počátky turistiky u nás. „Naprosto souhlasím s členy horského spolku, kteří při otevření rozhledny Jedlová na slavobránu vepsali: „Na horách bydlí svoboda“, říká Mirek Vladyka ve finále dnešního putování. (Česká televize)

LachtanShows

České Švýcarsko jsem měl tu čest navštívit v roce 2019, tedy ještě před ničivým požárem, co z jeho srdce udělal měsíční krajinu. Věřím, že příroda se tam za pár let sama vzpamatuje a žádný kripl už jí takhle zase neublíží. Lužické hory jsem zatím minul a po tomhle díle bych tam vyrazil okamžitě! ()

rakovnik

České Švýcarsko máme roky v plánu, bohužel po požáru stále neumíme vyhledat relevantní informace, kde je otevřeno a kde zavřeno. Lužické hory také poněkud opomíjíme, ale snad někdy návštěvou poctíme. Jinak seriál začal kvůli reklamám téměř o 5 minut později a než jsem dopsal tento krátký komentář, vyskočilo na mě asi 7 bannerů. ()

Anianna

Další výborný díl. Kus Česka, který moc neznám. Cyklus s edukačním a motivačním potenciálem. Výborně vybraná místa, výborný hudební doprovod, snímání dronem... už se opakuji. Vladyka opět skvělý. I to závěrečné zhodnocení, dialog se zakladatelem stezky, je přínosné. Zajímalo by mě, kolik lidí z filmového štábu se na stezku spolu s průvodcem a kameramanem fyzicky vypravilo. ()

• V této epizodě zazní písně „Tulácký ráno“ od Jana Nedvěda nebo „To máme dneska pěkný den“ od skupiny Jablkoň. (Winster)