Edvard Munch: výkřik života

(TV film)
  • Francúzsko Edvard Munch, un cri dans la nature (viac)
Francúzsko, 2022, 52 min

Stav duše, prožitá traumata, láska a krajina v díle Edvarda Muncha... Norský představitel moderny, Edvard Munch, vytvořil jedinečné dílo. Když najde motiv, který mu vyhovuje, opakuje ho až s určitou posedlostí. Nabízí jeho variace ve formě tak zjednodušené, že zůstává jen podstata. Zasazením figury do krajiny umocní kontrast mezi životem a smrtí. Práce na Vlysu života, obrazovém cyklu, jehož berlínská výstava se pak stane zlomem pro jeho kariéru, ho dotlačí k definici symboliky barev v obrazech. Barvy charakterizují emoce, které cítí, zejména k ženám. V malbách a grafikách odvíjí jako v dlouhé básni svou vizi prožitků, které rytmizují a provázejí lidský život ve čtyřech tematických celcích: procitání lásky, její rozkvět a pomíjení, životní úzkost, smrt. (Česká televize)

topi

Temnota a symbolismus. Jak charakteristické pro tohoto jedinečného umělce. Mám moc rád jeho tvorbu a tento dokumentární snímek perfektně vystihuje Munchovu duši a jeho nelehké životní etapy. ()

Danikaa

Dokument mi pomohol pochopiť najznámejšieho  nórskeho maliara, ktorého  obraz Výkrik vyjadrujúci smútok a zúfalstvo, zlomil v roku 2012 aukčný rekord a predal sa za takmer 120 miliónov USD. Najväčší vplyv na jeho tvorbu mala smrť 15_ročnej sestry, s ktorou sa do konca života nevyrovnal a stále sa k nej vo svojej tvorbe vracal. Taktiež smrť otca mala na citlivého Edvarda veľký vplyv. Krajšie obdobie, ktoré sa odrazilo v jeho tvorbe farebnými optimistickými obrazmi, prišlo až v neskorej dospelosti, kedy sa zaľúbil a oženil. Ani toto však netrvalo dlho a nehody ktoré ho postihli sú až neuveriteľné ()

andrii

Dávivé "chumelení" úzkosti a utrpení.  V duchu chmur. Sychravý ruch dvorany ladu bledých. Dech téru  niterného terénu. Meditační chlad. Davové zachumlání se do churavosti. Zdánlivé zvlnění klatby nad paletou lávové skladby balad. ()