Když dobrovolný policejní pomocník je příliš iniciativní, zaviní více zmatků než užitku. Lubomír Lipský svou postavu znatelně karikuje, když se úporného snaživce vede k vyšetřování. Nebožák netuší, co všechno výpověď nepříliš důvěryhodné svědkyně dokáže způsobit... Nepříliš povedená komedie se vyznačuje parodickými náběhy, které se dotýkaly tehdy obdivovaných děl (třeba Démantů noci). (oficiálny text distribútora)

Vesecký

Jo, takoví byli naši "pomocnici", každý z nich měl jenom legraci, jeden můj prastrýc byl mezi nimi taky - a byl sousedům fakt pro srandu. Většinou to byli hloupí a nevzdělaní lidi, kteří se rádi honosili funkcí pomáhat členům VB... Lubomír Lipský je poměrně slušně karikoval, i když jinak to byl film čistě průměrný. Člověk se však dobře pobavil. ()

vypravěč

Tento udivující pokus o komedii, jejímž hrdinou je notorický fízl, vznikl překvapivě již v pražském předjaří, a ne až za normalizace, kdy by to bylo přirozenější, a potvrzuje tak výstižnou a nadčasovou charakteristiku tuzemského osídlení, kterou Egon Bondy předeslal svou skvělou prózu Šaman: „Obyvatelstvo je povahy zblblé a televizemilovné. […] je tradičně tak profízlované, že jeden udávaje druhé prostřednictvím třetího už udává sám sebe.“ Lipský sice aktualizuje hlustvisihákovskou grotesknost nepoučitelně sebezahleděného blbství ironickými gesty, které ono nadšené práskačství trochu zesměšňují, nicméně sama podstata slídivého jáství, neutěšitelně poučujícího, k újmě nedochází. Plácačka je vždy potřebná – a much je dost. ()

ilclassico

Podle hodnocení jsem čekal nějakou šílenou hloupost, i když s Lipským mi to nešlo dohromady. A vida! Docela vtipná komedie s výborným Lipským, Ferbasovou a Prachařem. Hodnotit by se měl samotný film, jeho jednotlivé složky a nevnášet do recenze svoje osobní předsudky a fobie. Aspoň si to tak představuji. V rámci žánru za 3,5. ()

topi

Nevtipná a nehumorná komoušská komedie oslavující soudruhy a mimo jiné dokonce i osmačtyřicátej. Pomocník stráže VB Lebeda (Lipský mě nikdy moc nebral, tady mě jeho karikovaná role vůbec nevoněla) se zaplete do vykradení samoobsluhy a poté začne pátrat na vlastní pěst, z čehož vznikne fraška, snažící se parodovat špionážní filmy, ovšem v kontextu s bolševickou propagandou poplatné tehdejší době. Strašná sranda, které se nemohl smát nikdo normální ani v době vzniku natočení. Hudba Jiřího Šusta, skládající se hlavně z mluvených sborů Lubomíra Pánka s texty Pavla Kopty stojí taky za starou belu. Herecké obsazení je vcelku zajímavé, ale nudné, špatně hrající a nezachrání to ani dvojice prvorepublikových hereckých veličin jako byla Věra Ferbasová nebo Jiří Dohnal. Šedesátá léta nebyla jen zlatá, ale také hnilobná, do jejíž kategorie patří i tento patvar Dva tygři. ()

Karlos80

Dobrá konina (Hlustvisiháka Lipského jsem nikdy nemusel), které se bohužel v hojnosti našly i v jinak vynikajících filmových 60 letech. Ve svém posledním celovečeráku dal režisér P. B. nezvyklou příležitost, hnedle několika provorepulikovým hercům, z nichž asi nejvíce byli vidět Věra Ferbasová s Jiřím Dohnalem, ale i tak šlo jen o drobnější role, ve kterých neměli příležitost, více rozvinou svůj talent i přes svůj pokročilý věk. Malí Kraus, byl k nepřehlédnutí také:-) ()

• Poslední celovečerní hraný film Pavla Blumenfelda; v následujících letech pracoval v TV a v dabingu. (Karlos80)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Desná a Jablonec nad Nisou a v obci Kořenov. (dyfur)
  • Eduard Lebeda (Oldřich Lipský), co by pomocník stráže veřejné bezpečnosti, provádí samostatné úkony, zastavuje auto a podobně. To by ale ve skutečnosti nemohl, protože hlídka PS mohla pracovat vždy jen s členem VB. (sator)