Návštěvní den č. 4

(divadelný záznam)
všetky plagáty
Komédia / Hudobný
Československo, 1969, 60 min

Legendární Návštěvní dny a půvabné povídky, které psal Miloslav Šimek spolu s Jiřím Grossmannem, doslova zlidověly. Jejich vystoupení byla založena především na krátkých scénkách, písničkách, součástí bylo čtení vlastních literárních prací a parodické až dada rozhovory na nejrůznější témata. Některá jejich vystoupení v Semaforu zachytila tehdejší televize. V repríze pořadu z roku 1969 uvidí diváci mezi jinými tehdy ještě málo známou dvojici M. Palečka a M. Janíka (v písničce Hele lidi), N. Urbánkovou (píseň Drahý můj s Grossmannovým textem), E. Olmerovou, M. Voborníkovou, Z. Burianovou, P. Bobka a další. Dvojice Š + G také zazpívala známou písničku, jejímž refrénem je Archimédův zákon, J. Grossmann přečetl povídku Můj první mejdan a M. Šimek zase Výlet s Lomcovákem. (Česká televize)

easaque

4* Scénky a povídky Šimka a Grossmanna znám dlouhou dobu z audio nahrávek a tak jsem neváhal se podívat i na Návštěvní dny. Určitě stálo za to je vidět, ale žádnou přidanou hodnotu mi to nepřineslo - jelikož se jedná o sestříhané verze určené pro televizi, což živé vystoupení nikdy nenahradí a závidím těm, kterým se to poštěstilo. Nevím, zda jejich humor bude bavit i generace, které se narodily mnohem později. Ale v té době byl velmi aktuální a co hodně působilo, tak byly jemné skryté narážky proti tehdejšímu politickému systému. A i když bylo zajímavé vidět tehdejší výkvět populární muziky - Urbánková, Voborníková, Bobek, Ringo Čech ..., tak diváky táhli hlavně oba hlavní protagonisti a hudební čísla byla pro mě jen vatou navíc. Bohužel Grossmann brzo odešel a tak duo dlouho nefungovalo a další partneři Slávka Šimka už se s Jirkou nemohli srovnávat. Pro mě byla tahle dvojice v nápaditosti téměř skoro na úrovní Voskovce a Wericha. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

otík

V roce 1969 byl natočen jeden z Návštěvních dnů, který ale ČT odvysílala až v roce 1998 ve svém premiérovém uvedení. V pořadu vystupují kromě ústřední dvojice a tradičních hostů jako jsou Naďa Urbánková, Zuzana Buriánová, Miluška Voborníková, Eva Olmerová, Jana Svobodová, Luboš Svoboda, Jiří Helekal, Pavel Bobek a skupina Františka Ringo Čecha, také poprvé do Návštěvních dnů pozvaní Mirek Paleček a Michal Janík. Pořad začíná dopisem, který vedl k bližšímu představení Pavla Bobka, takže jsme se dozvěděli, že od mala uměl anglicky, což hodně zajímavě potvrdil ve své písničce. Následuje povídka MŮJ PRVNÍ MEJDAN. Poté se pořad rozmělní do hodně písniček, jednu z nich zazpívají přímo Šimek s Grossmannem - Maluju obraz za cigáro, jinou třeba farář evangelické církve Luboš Svoboda se svou ženou Janou (hodně duchovní písnička, což na tehdejší komunistické poměry bylo hodně odvážné a je jasné, proč zrovna tento díl byl "nalezen" až po revoluci). Uslyšíme také i dnes známou písničku Archimedes v podání Šimka a Grossmanna, kde zazní skvěle parafrázován Archimédův zákon. Na závěr Šimek přečte jednu z nejlepších povídek VÝLET S LOMCOVÁKEM a Naďa Urbánková se s diváky rozloučí písní Drahý můj. Tento díl je možná malinko slabší než další díly, neboť je zde hodně písniček na úkor geniality scének Šimka a Grossmanna. Přesto jde o báječných 50 minut, které nás zavedou zpět do starých dobrých dob televizní a divadelní zábavy. ()

Paity

Dodnes scénky, které znají všichni, no tak dobře, hlavně 40tníci a starší. Ale to neznamená, že není škoda, že to nezná i mladší generace. ()

S120

Jirka Grossmann v roli občana, který byl nucen emigrovat z Rakouska do ČSSR aby se vyhnul bídě kapitálu je naprosto kouzelný. Vtip těchto Návštěvních dnů je opravdu nápaditý, to dnes bohužel již nikdo nedokáže. ()