Záhadný Bruno Cremer

Francúzsko, 2022, 52 min

Réžia:

Sandra Marti

Bruno Cremer (a.z.)

Portrét herce, který se proslavil rolí komisaře Maigreta... České publikum má jeho tvář neodmyslitelně spojenou s postavou komisaře Maigreta, kterou ztvárnil nesmírně věrohodně. K Praze ho navíc pojil fakt, že se v ní některé epizody slavného seriálu natáčely. Kdo ale byl Bruno Cremer ve skutečnosti? Co o něm víme? Tento velmi populární herec si bedlivě střežil své soukromí. Skutečně ho znalo jen pár blízkých přátel, mezi nimiž byli Jean Rochefort, Jean-Paul Belmondo, Jean-Pierre Marielle či Jacques Perrin. On však, na rozdíl od nich, nikdy neplnil přední stránky novin a časopisů. Přesto jej lidé ctili a milovali. Byl pro ně jakýmsi prototypem "obyčejného člověka". Pro ty, kdo by si chtěli připomenout další jeho role, uveďme alespoň pár titulů, v nichž hrál: Černý talár pro vraha, Docela obyčejný příběh, Mzda strachu či Cena za nebezpečí. Dnešní dokument mimo jiné ukazuje, jak plachý a citlivý byl muž, který hrával drsné hrdiny. (Česká televize)

Anianna

Cremer je jedním z těch herců, o kterých budu vždy říkat, že v jejich podání je postava lepší, uvěřitelnější, živá... Třeba ve filmu Mzda strachu z roku 1977, ačkoli je jinak původní verze z roku 1953 excelentní. Ale hlavně Maigret.... Cremer je pro mě lepší než Gabin nebo Atkinson, natož Depardieu. Z dokumentu vyplývá, že Cremer hrál Maigreta pomalu, intimně, subtilně. Ano, hraje ho přesně tak, jak ho mám načteného. A vůbec ve všech rolích, v nichž jsem ho viděla, mě svým herectvím zaujal. On sám říká, že nejlépe mu je v postavách, ve kterých hraje. Teprve pak se cítí být naživu. Mám ho ráda, a tak jsem dokument celý zhltla s nulovou motivací být kritická. ()

Marze

Herec pohledem očima jeho blízkých přátel a sympatozantů, kteří ho měli převážně velmi rádi. Jednou se objeví humor kdy Bruno zastaví s kamarádem v autě u policistů, stáhne okénko a ti zasalutují se slovy "dobrý den pane komisaři". jinak se vnucuje otázka - dělal Bruno také občas něco jiného, než hrál v divadle a filmu? Bruno tak po shlédnutí zůstává záhadný. Dokument na České televizi Artu. ()

andrii

Vyba(r)vil, každý, "svého"... Přiřadil sklíčko, do rámcové mozaiky. Zátiší, názory, přístupy, rozvážný takt, soustředění, empatii. Siluetu s krémovými vlasy toho, který měl v merku, v roli, krepovaté charaktery, s brunátnou krustou. Nenápadný, neuhybatelný, brilantí obranný břit. Za brankou intimity brán coby briliant, crème brûlée civilní laskavosti a  lidskosti. ()