Z popela

• Saudská Arábia From the Ashes
Saudská Arábia, 2024, 92 min

V dívčí škole, kde se od žákyň očekává naprostá poslušnost, propukne záhadný ničivý požár. Pak začnou všichni řešit, jestli to byla nehoda, nebo úmysl. (Netflix)

ClassyBitch

Saudskoarabská variace na Requiem pro panenku, spíš taková potřetí spařená arabika. Film podle skutečné události, přínosný fakticky, umělecky moc ne. Nedávno jsem viděla indický seriál o rodičích dětí, které uhořeli v kině při obdobné tragédii, a oni bojovali dlouhá léta za zjištění viníků a jejich potrestání. To bylo vydařenější dílo. Z popela mi nedovolil sžít se s postavami natolik, abych při jejich umírání a boji o život ronila slzy nad jejich osudy. Když jsem si kvůli filmu googlovala danou událost, jen ta zpráva mě svou hrůzou zasáhla víc než celý film. ()

BOURQUE

„Je na čase, aby tí dostali trest, ktorý nekonajú v mene spravodlivosti.“ Film, ktoré má len také scény (požiar, šikovanie), ktoré sa pozerajú len ťažkým srdcom. Školské prostredie v Saudskej Arábii sa pochopiteľne nedá porovnať s tým, čo je v USA, nehovoriac o zákonoch a „zvykoch“. Šikanovanie šikovnej študentky, ktorá jedine sa vie „ubrániť“ tým, že o zlých činoch a prešľapoch svojich spolužiačok „reportuje“ vyučujúcim, v podstate má podobné korene ako v hocijakej inej škole. Škoda, že práca s postavami je mnohokrát len dvojdimenzionálna. V príbehu nechýba určitý moment prekvapenia (šikanovanie verzus žiarlivosť) – je mi však ľúto, že cesta k vedeniu k vyvrcholeniu, konfrontácii a katarzii nie je dynamickejšia a odvážnejšia. Záverečná scéna dodá chýbajúci kúsok, týkajúceho sa príčiny požiaru. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Aljak

Napriek slabším hodnoteniam to bolo pre mňa o to väčšie prekvapenie. Saudi milo prekvapili zaujímavou coming-of-age drámou z prostredia dievčenskej školy. Malo to v sebe všetko, čo by človek od kvalitnej drámy chcel - zaujímavú sieť medziľudských vzťahov, závisť, žiarlivosť, šikanu, predsudky, vzdor, skrat v správaní, pocit viny, prekvapivý obrat, etc. Samozrejme, malo to zopár chybičiek, a niekoľko nelogických súvislostí, ale ako celok super, vrátane záverečnej scény, keď sa dozvieme, ako to teda v skutočnosti celé bolo. Pôvodne som chcel dať 4*, ale dám plný počet (už len kvôli tým hejterom arabskej produkcie) ()

Marcos22

Silný dramatický příběh ze školního prostředí, natočený podle skutečné události, ve kterém obsah převažuje nad formou. Snímek Z popela pracuje především s tématy šikany, lhostejnosti a nefunkční komunikace, které donutí diváka položit si řadu otázek. Zejména pak tu, do jaké míry je člověk sám vinen, pokud o šikaně ví, ale nepostaví se ji. Velká škoda, že technické stránky filmu divácký zážitek značně sráží, poněvadž zvolená témata významně rezonují po celém světě a mnoho z nás se s nimi v nějaké formě v průběhu života osobně setkala. Režiséru Khalidu Fahadovi se navíc nedaří vytvořit tolik potřebnou emoční vazbu mezi divákem a hlavními postavami, čímž snímek trpí. Dvě hvězdy. 😕 (18.01.2024) ()

NikiVai

Bylo pro mě dost zajímavé sledovat saudskoarabský snímek. Z filmu byla cítit odlišná mentalita nejen příběhem, ale i zpracováním. Šlo o poměrně dramatický příběh s důležitým poselstvím nejen té hlavní dějové linky, ale i různých okolních střípků. Opravdu jsem si to užila. Jediné, co mi přišlo úsměvné, tak byl ten požár, to ještě tvůrci neměli moc vymakané, aby to působilo realisticky a ne jako trik z klobouku kouzelníka Pokustóna. ()

• Tento film byl inspirován skutečnými událostmi, které se odehrály v Makkah's Intermediate School č. 31 v Saúdské Arábii v roce 2002. (Johnny.ARN)