Touha po věčnosti

Mrtví patří za hradby (E09)

(epizóda)
Česko, 2024, 26 min

Jaroslav Plesl (sprievodca), Jindřich Záhorka (sprievodca)

Patří hřbitov do města nebo za něj? Devátý díl dokumentárního seriálu s názvem Mrtví patří za hradby, odkazuje k období josefínských reforem, které měly mimo jiné zásadní dopad také na urbanistické změny tradic pojících se k umístění hřbitovů. Jaroslav Plesl s Jindřichem Záhorkou se zabývají dvěma hlavními výnosy těchto reforem – vyobcování dříve mrtvých i příštích mrtvých z měst a tolerančním patentem vydaným císařem Josefem II. Dobu, kdy došlo k předělu a úřednímu rozhodnutí, že mrtví patří za hradební zdi připomínají v místech bývalého hřbitova na Zelené Hoře, Evangelickém hřbitově v Opolanech, Hřbitovu ve Sněžném na Vysočině, na Moldavě v Krušných horách a Židovském hřbitově v Radobýlu u Kamýku nad Vltavou. (Česká televize)

Anianna

Pro mě nejzajímavější díl z dosud odvysílaných. Hřbitovy znám krásné i zanedbané, v obcích i daleko od nich, v polích i v lesích, obehnané vysokými zdmi nebo jen překročitelnou zídkou... Vždy mají svou osobitost a tím, jak vypadají, dokládají svůj význam v kontextu místa a času. Jsou mi blízké svou atmosférou, příběhy rodin. Nevnímám je z hlediska historického, archeologického nebo třeba zvyklostního. Po tomto povedeném díle plném zajímavých informací si ale musím přiznat, že všechny nastíněné souvislosti jsou velmi velmi zajímavé a pro mé putování po hřbitovech inspirující. Oba průvodci jsou svým osobním zaujetím na svém místě. Myslím, že je to poprvé, kdy oceňuji pěti * dokument, kde autoři nepoužili animaci, vizualizaci, snímání z dronů atp. Mně to tady vůbec nechybí. ()