Touha po věčnosti

Česko, 2024, 4 h 22 min (Minutáž: 26–27 min)

Jaroslav Plesl (sprievodca), Jindřich Záhorka (sprievodca)

Robert Sedláček přichází s cyklem, který diváky provede staletími dějin umírání. Jde o téma, které je osobní – týká se každého z nás, a zároveň je součástí našich kolektivních dějin a kultury. Jaroslav Plesl v doprovodu historika Jindřicha Záhorky navštíví české, moravské a slezské hřbitovy, výjimečné nejen tam pochovanými osobnostmi, ale i svým stářím, kulturním kontextem nebo uměleckou výzdobou. Vstoupí do kostelů a kaplí, jejichž architektonické změny dokládají nejen proměny uměleckých stylů a technologií, ale především víry samotné. Poznají místa spojená s různými podobami smrti – mučednickou, válečnou, masovou. Nahlédnou do hrobů významných pro poznání nejstarších dějin i do těch, které vyprávějí o dějinách téměř současných. Ukáží, jak archeologové díky hrobům a mrtvým v nich rekonstruují nejstarší dějiny od pravěku až po Velkou Moravu. Ukáží chaos středověkých hřbitovů i barokní atrakce spojené se smrtí – slavnostní průvody smrti a kostnice. Ukáží kořeny moderní společnosti v romantismu 19. století a hromadné vraždění jako důsledek totalit 20. století. Průvodci procestují nejen české země, ale i Balkán. Bohaté archivy zasadí české reálie do kontextu dějin západní civilizace. Jak to v případě dokumentů Roberta Sedláčka bývá zvykem, pořad má větší ambice než jen místopisné putování. Témata dílů nejsou navíc postavena jako chronologický výčet. Sedláček k sobě spojuje fenomény smrti – jednotlivá témata odhaluje v kontextu času i prostoru. Robert Sedláček o cyklu říká: „Myslím, že tahle doba nemá jen hladit a uvádět diváka do bezvědomí. On chce i přemýšlet a dávat si věci do souvislostí.“ Režisér s průvodci nabídne přemýšlení nad vztahem člověka, krajiny a duše a fyzických ostatků člověka. (Česká televize)

Recenzie používateľa Anianna k tomuto seriálu (7)

Kříž symbolem smrti (2024) (E03)

Téma není tím motivem, pro který se na dokument dívám. Mám ráda baroko, a tak si spíše doplňuji informace o památkách, které stojí za návštěvu. Třeba jako v tomto díle. Plesl je navíc velmi empatickým průvodcem. Vlastně ani neprovází, nechá se provázet, ptá se a poslouchá. A ta role posluchače mu moc sluší. ()

Věčnost pro vyvolené (2024) (E04)

Povídání o místech posledního spočinutí králů a významných šlechticů od středověku po renesanci. Sv. Vít, Vranov, Valdice... Zaujala mě informace o středověké "turistice" za ostatky, jež se staly žádanými suvenýry. ()

Mezi nebem a peklem (2024) (E06)

Ze zamýšlených 3* zvyšuji díky emotivnímu závěru epizody. Oba průvodci ztišili hlas a já jsem si připomněla nedávnou návštěvu kostnice v Kutné Hoře. Taky jsem jen šeptala, protože ta tíha smrti vám sevře hrdlo. A hudba Michala Rataje s dokumentem velmi dobře souzněla. ()

Kam s nimi? (2024) (E07)

Jsem tafofil, hřbitovy navštěvuji pro jejich atmosféru prakticky všude, kam zavítám. Seriál mi poskytuje tipy na velmi velmi zajímavé cíle. Hřbitov ve Střílkách u Kroměříže neznám. Je představen poutavě. Stejně jako obě kostnice. Téma baroka a barokních manekýnů, pohřebnictví a slavnosti spojené s pohřby... do toho Santini... A obloukem zmínka o sousoší lidických dětí v Mariánské Týnici. Napadlo mě to stejně jako pana Záhorku. Podle mě zatím nejzajímavější díl plný informací. Pánové Plesl a Záhorka jsou skvělí průvodci. ()

Jatka (2024) (E08)

Hodnotím, s jakou pietou o obětech válečných hrůz oba průvodci mluví. ()

Mrtví patří za hradby (2024) (E09)

Pro mě nejzajímavější díl z dosud odvysílaných. Hřbitovy znám krásné i zanedbané, v obcích i daleko od nich, v polích i v lesích, obehnané vysokými zdmi nebo jen překročitelnou zídkou... Vždy mají svou osobitost a tím, jak vypadají, dokládají svůj význam v kontextu místa a času. Jsou mi blízké svou atmosférou, příběhy rodin. Nevnímám je z hlediska historického, archeologického nebo třeba zvyklostního. Po tomto povedeném díle plném zajímavých informací si ale musím přiznat, že všechny nastíněné souvislosti jsou velmi velmi zajímavé a pro mé putování po hřbitovech inspirující. Oba průvodci jsou svým osobním zaujetím na svém místě. Myslím, že je to poprvé, kdy oceňuji pěti * dokument, kde autoři nepoužili animaci, vizualizaci, snímání z dronů atp. Mně to tady vůbec nechybí. ()

Od mramoru k prachu (2024) (E10)

Po posledním díle musím přiznat, že se mi celý seriál velmi líbil, ačkoli jsem k němu zpočátku přistupovala jen jako ke zdroji tipů na výlety. Byl tematicky dobře postavený, výborně provázený oběma pány a ukázal mnoho zajímavých míst u nás i v zahraničí. Věřím, že se pánové Plesl a Záhorka sejdou na dalším projektu. ()