Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty

• USA You Are What You Eat: A Twin Experiment
USA, 2024, 3 h 19 min (Minutáž: 44–60 min)

V tomhle unikátním vědeckém experimentu o vlivu stravy na lidské tělo změní identická dvojčata na osm týdnů životní styl a začnou jíst jinak. (Netflix)

Kytarka

I jako dlouhodobý vegan musím uznat, že té plant-based propagandy tady bylo docela hodně. Vše už znám z jiných dokumentů (krom patogenů v kuchyni, ta scéna byla docela děsivá) a tady by už z důvodu na začátku proklamované objektivity mohlo být takových vstupů míň. Na výzkum o dvojčatech jsme se dívali tak v 50 % celkového času. Jinak ale jako opáčko Game Changers tématiky docela fajn. ()

Borrtex odpad!

Bohužel, je to vcelku smutné, když je celý pořad postaven na výzkumné studii, která sleduje jen část parametrů, které se jí zrovna hodí do narativu. Hlavním měřícím parametrem pro vytvoření závěru oné studie bylo po časovém úseku osmi týdnů snížení LDL (žádoucí) u lidí s veganskou stravou, nicméně o tom, že studie také registrovala snížení jejich HDL (nežádoucí u zdravé diety), případně zvýšení triglyceridů (už vůbec ne žádoucí), o tom už se nemluvilo! ZDROJ ()

FakinAdsso

Bacha, není to experiment, natož vědecky nezávislý. Od samotného začátku tvůrci vědí, kam chtějí s výsledky dojít - veganská strava je boží, nejezme maso a zachraňme společně planetu. Mohl to někdo udělat subtilně a dobře? Bezesporu ano. Nicméně tady se divákovi cpe tempeh naběračkou násilím do úst, dokud fermentovaná sója nevylejzá ušima.   Nepamatuji se, kdy by se mi chtělo z pořadu o jídle zvracet, ale u čehokoliv takto okatě propagandistického bohužel návaly mám. Tak alespoň v něčem je to unikátní. Jinak ničím výrazně zajímavé. ()

elishia odpad!

Jestli tohle presvedci par Americanu, aby nezrali tolik masa a prumysloveho jidla, tak asi super. Prumerna zapadni populace zere masa nezdrave moc, o tom zadna. Ale jinak je to opravdu veganska agitka par excellence. Kazdy vystupujici je uz predem zaujaty vuci zivocisne strave a probiha vcelku ukazkovy cherry picking. Tohle je reklamni sdeleni a ne nezavisly experiment. ()

klukluka

Obvykle hodnotím společensky prospěšné dokumenty plným počtem hvězd, aby se pokud možno nepropadly do šedé zóny a přítomností v červené na sebe poutaly větší pozornost. Experiment s dvojčaty už ale nezachráním, v jeho případě je definitivně rozhodnuto, svými 56-ti procenty nikoho neohromí. Navíc má ale dobrá čísla sledovanosti, už minimálně několik dnů se drží v české TOP10. Což je bezvadný, protože tohle by měli vidět ideálně opravdu všichni lidé 15+. A většina z nich bude stejně jako já zklamaná, jak nezajímavě nám naservírovali hlavní chod- výsledky experimentu, ale jak atraktivní k tomu na druhou stranu uvařili (veganskou) omáčku. A já po tomhle menu říkám ANO, zamyslím se, a pravděpodobně změním svoje dosavadní stravovací návyky. ()