Zamrznutá planéta - Season 1 (2011) (séria)

Zima (S01E05)

(epizóda)
  • Nemecko Im Bann der Polarnacht (viac)
Veľká Británia / Nemecko, 2011, 58 min

Scenár:

Paul Spillenger

Hudba:

George Fenton

David Attenborough (rozprávač), Alec Baldwin (rozprávač)

Polární zima je nejtěžším obdobím na nejdrsnějších místech naší planety. Většina zvířat se odtud vydala před několika týdny na jih. Ta, která zůstala, čekají prudké bouře, teploty hluboko pod bodem mrazu a měsíce temnoty. Je jen několik živočišných druhů, ty nejodolnější ze všech, které dokážou přežít zimu na pólech naší planety. (Česká televize)

darkrobyk

Zima je v rámci celého roku nejkrutějším obdobím, je zkouškou pro nejsilnější, nejodolnější a ty, co se dokážou přizpůsobit. A pokud se jedná a nejchladnější místa planety, pak je to až příliš často otázka života a smrti. Zvítězí bizon nebo vlčice? Padne ten, komu dojdou síly jako prvnímu. Nejen lidé se zahalují do zvířecích kožešin, o čemž by mohla vyprávět třeba lasička. A zatímco se v ledovém doupěti narodila lední medvědici mláďata, pod ledovým krovem bují v moři život. Ale i zdánlivě příhodné podmínky se mohou proměnit ve smrtící, když začne mořská voda zamrzat. Obětaví samci tučňáka císařského opatrují vejce a čekají na návrat družek z moře. To už blížící se jaro ohlašují pod vodou tuleni. Mít nejlepší dýchací otvor v ledu je klíčové pro získání partnerky. A když se samice tučňáků začínají konečně starat o své potomky, přicházejí jim v patách tučňáci kroužkoví, aby začali zakládat rodiny. Mrazivý dokument plný krásných záběrů života a smrti uprostřed ledového sevření. ()