Planéta Zem - Season 3 (2023) (séria)

Coasts (S03E01)

(epizóda)

rasttea

BBC prostě umí! Vyprâvění Sira Attenborougha, kamera, hudební doprovod, střídání dynamiky, syrové záběry kdy si příroda nabízí boje o život, kdy se nechcete dívat ale jste tak očarovaní, že sledujete s otevřenou pusou a co víc, David nám nastavuje zrcadlo a ukazuje, jak chování člověka zasahuje do přirozeného chodu přírody. Ne tak cíleně jako v jiné sérii, stejně poutavé, avšak dech se nám tají a spolu s aktéry jim fandíme, držíme palce, bojíme se o ně, srdve se nám zastaví, když jsme svědky kdy svůj boj prohrávâ. Uvědomíme si, s jakými všemi potížemi se aktéři ve vodě, na souši i ve vzduchu potýkají a ještě kdy víc bychom si měli uvědomit, že jsme ma naší planetě jen návštěvníky a měli bychom se tak k ní chovat. Ani se nedivím, že Sira Davida Británie považuje za "národní poklad". Oprávněně. ()

Ozo

Já teda nevím, ale může BBC a sir David Attenborough zklamat? Mne tedy ne. Za dech beroucí záběry a jako vždy kvalitní komentář dávám pět hvězd. ()

Pjenkys

Hodnotit první epizodu, bez shlédnutí zbytku, je trochu ošemetné, nicméně oproti předchozí sérii mi nepřišla kamera tak ohromující (stále perfektní, možná už jsem jen na to 4k teď víc zvyklý) a mám pocit, že se autoři zaměřili víc na nějaké poselství ohledně života obecně (navzdory tomu, jak moc tahle slovní kombinace zní tupě). V předchozích sériích sledovaná zvířata prakticky vždy unikla ze spárů predátora, tady už je mnohem častější smrt. Opět oceňuji behind the camera, až tam jsem viděl, jak obrovské jsou ty želvy a až tam je vhodný prostor pro zelenou agitku, která tady ale dává smysl. ()