Rok 2050 - půjde to i bez masa?

(TV film)
  • Francúzsko Un monde sans viande (viac)
Francúzsko, 2015, 52 min

Réžia:

Juliette Guerin

Co si vybíráme k jídlu, začíná být stále důležitější. Stravovací návyky a potřeby se velmi liší. Konzumace zvířat vyvolává etické problémy, stejně jako průmyslová produkce potravin. Co kdyby se ale pojídání masa stalo minulostí? Je to vůbec možné? ... Maso ohrožuje planetu, přispívá ke globálnímu oteplování a vyčerpává zdroje pitné vody. Pro některé lidi se stalo veřejným nepřítelem číslo jedna. Odborníci bijící na poplach mají jasno – chov hospodářských zvířat, deset tisíc let stará činnost, představuje nebezpečí pro náš ekosystém a konzumace masa ohrožuje naše přežití. Tváří v tvář růstu světové populace a ničení biodiverzity prosazují někteří vědci zásadní změny v našem stravování a varují, že v opačném případě na planetě zavládne chaos. Teplota by se mohla zvýšit o tři, pět nebo až sedm stupňů, což by mělo nedozírné následky. Pokud chceme zpomalit globální oteplování, musíme konzumovat méně živočišných produktů. Je možné chovat hospodářská zvířata, aniž bychom ničili životní prostředí? Čím bychom mohli nahradit maso, a přitom zajistit tělu dostatek bílkovin a dalších živin nezbytných pro naše přežití? Jaké technologie jsou vyvíjeny na výrobu steaků budoucnosti? (Česká televize)

bobstock

Předpokládá se, že pokud se nic vyjímečného na této planetě dalších 80 let nestane, populace poroste až téměř k 12miliardám. Tento trend spolu se zvířecí genocidou prostě nepůjde dohromady i přes spoustu dnešních zatvrzele nenažraných pupkáčů se spotřebou 8 kil masa týdně. Věda pomůže a zhotoví buď uměle vytvořené maso ke konzumaci nebo rostlinné separáty s vyváženou chemií. Ostatní budou alternativní formy jídla v prášku či jogurtovém gelu. Větším problémem bude ochota lidského stáda na toto přistoupit. Jak to tak bývá s naším mozkem, bude se bránit až do nejzazších dnů před globální katastrofou. ()

siver odpad!

Ne maso neohrožuje planetu, ohrožujíjí ti co to tvrdí, hospořářská zvířata pasené na trávě a farmách prospívají zemi. Odpad největší kategorie, masírka pár mocných. ()

ostravak30

Nejsem vědec ani žádný odborník či nadšený fanda v tomto oboru, takže i můj komentář vychází čistě z laičtiny. První nad čím jsem se pozastavil bylo, že se po celou dobu mluvilo čistě jen o chovu dobytku - v tomto případě krav. Nepředpokládám ale, že například maso kuřecí či rybí může být pro planetu takový problém, byť nadměrný rybolov počet mořských živočichů také značně zmenšuje. Tím pádem by nemusela být otázka úplného vymizení masa tak ožehavá. Jiné živočišné tvory chované na maso, ale tvůrci úplně pominuli. Také je zábavné sledovat, jak právě hospodářská zvířata jsou jedni z hlavních viníků globálního oteplování. Sice se neomezíme na autech a nevypneme fabriky, nepřestanou jezdit trajekty, ale už víme, jak moc je pro nás dobytek škodlivý. Pokud to myslíme vážně, musíme přemýšlet všemi směry a nejen čistě absencí masa. Druhá strana mince je to, že jestliže jsme schopni vyrobit maso z čistě přírodních surovin, vypadá jako maso a chutná jako maso, pak nevidím problém ho konzumovat. Pravda je, že produkty z hmyzu bych opravdu nejedl, ale kdo ví, co bude za 50 let a hlad je sv.ňa. ()

Marze odpad!

Opravdu nechutny propagandisticky snimek. Vypada to ze kapitalisti se vrhli na zoufaly napad aby zachranili svuj system, ktery potrebuje k existenci neustaly rust, a sice omezit nam stravu. Opravdu si nekdo mysli, ze se zastavi odlesnovani Amazonie pro kratkodobou premenu na pastviny omezenim spotreby bilkovin jako soja pro zvirata a masa, kdyz jen v Egypte, kde nic neroste, pribude rocne milion lidi a vedle Kahiry stavi nove milionove mesto? V Africe rocne pribude 180 milionu malych negriku a v Cine, ktera ma k dispozici jen 13% zemedelske pudy se zvysuje zivotni uroven a obyvatele se touzi v konzumaci masa vyrovnat USA. ()