Havaj, cesta ke kořenům

(TV film)
  • Francúzsko Hawaï, l'archipel le mieux gardé d'Amérique (viac)
Francúzsko, 2022, 48 min

Réžia:

Wendy Zbinden

Obyvatelé malebných ostrovů v Tichém oceánu stále cítí historickou křivdu a bojují za napravení škod... Havaj je sice od roku 1959 jedním ze států USA, ale domorodí obyvatelé stále těžce nesou události dávnější minulosti, které pro ně mají dopad až do dnešních dní. Po anexi Havaje Spojenými státy v roce 1893 přišli totiž potomci původních Polynésanů téměř o veškerou svou půdu. Následná desetiletí jsou na ostrovech vnímána jako období velké nespravedlnosti. I když se v roce 1993 prezident Clinton za anexi souostroví jménem Spojených států omluvil, uklidnění situace to nepřineslo. Naopak se ozývá stále více hlasů požadujících uznání rovnoprávnosti původních obyvatel a jejich řádného odškodnění. (Česká televize)

Marze

Hawajské souostroví nezákonně okupované od 19. století USA. V Evropě jsou rezervace, kam se nesmí, ale v Americe s bohem Dolar to všude funfuje tak, že za peníze můžete kamkoliv. Na Hawai je jedenáct vojenských základen a jeden a půl milionu obyvatel , kteří "spolu soupeří o o půdu".Dokument na České televizi. ()

ostravak30

Když Evropané Ameriku kolonizovali, brali si co jim přišlo pod ruku a původní obyvatele buď vyhladili nebo podrobili. Že cítí Havajané křivdu chápu. Nakonec, byla na nich spáchána. Na druhé straně si s tím vláda spojených států amerických asi moc hlavu neláme a spíš bych řekl, že se nad snahou potomků původních obyvatel jen tak potutelně usmívá. Z historického hlediska a při vnímání síly USA se jeví snaha tamějších obyvatel úsměvně a naivně. ()

Narciska

Snaha ukázat nám ostrovy z různých pohledů vedlo k tomu, že se nám dostaly příliš povrchní informace. A když jednu skupinu, třeba amerických kovbojů, reprezentuje jedna rodina, jeden hlas, bude to nutně zkreslující... ()