Fighter

Bezohledný, ale brilantní velitel letky a jeho tým elitních stíhacích pilotů čelí smrtelnému nebezpečí a vnitřním démonům, když se spojí pro smrtící misi. (mokelembembe)

BarryLyndon

Jsem velký fanda indické kinematografie a do teď jsem nepochopil, jestli to beru jako guilty pleasure nebo mi to brnká na stejnou epicko emocionální strunu jako Indům, no a nebo obojí. Beru to prostě jako to nejpodivnější z Hong Kongu namíchané s patosem 80s akčních filmů. A ono to prostě funguje. Tentokrát v mixu Top Gunu, Železného Orla s trochou Ramba. Samozřejmě to často nedává smysl a je to přepálené až na půdu. A taky to má wtf taneční čísla ještě víc jako pěst na oko než jindy. A taky je to až nepříjemně nacionalistické. Tam, kde se všichni 3 velcí Khanové snaží o smířlivý tón, tam Fighter vykresluje Pakistánce jako zrůdy žeroucí malé děti s vizáží Rumburaka. Je tam uber cute Deepika Padukone a já se bavil sice o trochu míň než u Pathaanu stejného režiséra, ale pořád velmi královsky. 8/10 ()

M.i.k.e

Indická variace na Top Gun skrývala nemalý potenciál a je tak docela překvapení že je to většinu z tradičně přepálené stopáže docela nuda. Akce je sice celkem slušně udělaná, ale je jí překvapivě málo a mnohem víc se tu upřímně kouká a mluví o tom ja nejvíc je láska k vlasti a nic nepřekoná pohřbení v rakvi, která je zahalená indickou vlajkou. Celkově toho patosu je tu tolik že by i Bay mohl závidět a i když sem s ním počítal, tak toho bylo v určitých pasážích až moc. Zklamání...40% ()

Ramanam

Za mě parádní let! Ač se mi směr současného Bollywoodu již toliko nezamlouvá, tak s tímto nemám vůbec žádný problém. Tedy až na samotný závěr, který dle mého malinko pokulhával a nějak mi to ke všemu předchozímu příliš nesedlo, ale to byl jen estetický problém. Když si na začátku přečtu, že je film věnován IAF, tak budu muset přijmout fakt, že to bude dílko oslavné a vlastenecké (což nám chybí jako sůl). Jestli s tím má někdo problém, tak to má kor blbé. Jen tak mimochodem, za kolika teroristickými útoky/válkami stojí Indie? A co „čistý“ Pákistán, který navíc podporuje podobné ksindly? H. Roshan, D. Padukone a A. Kapoor, toť hvězdná sestava se zárukou. Hudba příjemná a poctivá. Pět slabších hvězd. ()

atiratha

Premiéra v Cinema City. V první řadě veliký údiv vidět nejnovější bollywoodsky blockbuster v normálním kině. Ano, vím, že už je uvádějí minimálně přes rok (všiml jsem si Pathaana), ale i tak příjemné překvapení. Druhé překvapení bylo, že někoho chytrého napadlo, že bude stačit prohnat anglické titulky translatorem, a tak hlavní hrdina s volacím znakem Patti stráví v české verzi celý film jako žena. To, že raketa zasáhne letadlo a pilot zvolá: "Lýko!" už bylo nad mé chápání a lituji indické návštěvníky, kterým naše skupina kazila dojem, když celý srdcervoucí pohřeb doslova prohýkala. Film jako takový je prostě pecka, která nenudí ani na chvíli, hraje na nacionalistickou strunu a Hrithik i Deepika předvádějí slušné herecké výkony. Překvapivě a zcela proti aktuálním trendům film obsahuje hodně písniček. V tom se podobá Bollywoodu, jak ho známe (ne jako posledních patnáct let, dvě, tři písničky, z toho jedna u závěrečných titulků). Písničky ale nejsou rušivé a jsou dobře odvedené. Komu přijde přepjatý vlastenecký patos směšný, toho bych rád upozornil, že u amerických filmů nám přijde úplně normální.  Prostě, byla to jízda, veskrze moderní blockbuster a kdybyste chtěli nějaký Bollywood zkusit, můžu ho, spolu s Pathaanem, vřele doporučit. ()

Aljak

Ďalší indický film, z ktorého mám napokon pomerne zmiešané dojmy. Scenár ako taký sa mi celkovo pozdával a považujem ho za nadpriemerný. Prostredie indického letectva s typickou vojnovou rivalitou s Pakistanom bolo zaujímavé a lákavé. Najväčší problém som mal (ako vždy) s prehnanou hyperbolou akčných scén a vizuálnych efektov. A dosť na nervy mi išiel aj samotný hlavný "hrdina" Patty, ktorý by svojim egomaniackým temperamentom asi v reálnom letectve rýchlo skončil (resp. by ani nezačal, keďže by neprešiel psychotestami). Odhliadnuc od toho bol však film v pohode, a relatívne vydarený. No na viac ako 3* to veru nevidím. ()

• Filmovalo sa na viacerých miestach po celej Indii, no aj v Taliansku, od 14.11.2023 do 6.10.2023. (MikaelSVK)
  • Film bol oficiálne zakázaný vo všetkých krajinách Perzského zálivu a čiastočne aj v Spojených arabských emirátoch. (MikaelSVK)