Kaleidoskop

Hmmm, čekal jsem málo, dostal ještě míň. Adam Kůs je bezpochyby nadaný režisér, kterého písecká škola vybrousila k tomu, že umí točit filmy. Ovšem mám pocit, že to jsou všechno takové průměrné žánrovky a já si nejsem jist, jestli je dobrý nápad budovat si tvůrčí portfolio na tom, že umím hezky napodobovat cizí práci. A já jsem tak na jeho magisterský film by velmi zvědav, protože zatím mě jeho tvorba nepřesvědčila o tom, jestli je génius a vizionář nového uměleckého stylu anebo obyčejný absolvent Písku. A proto jsem doufal, že mě Společný večer přesvědčí o té první možnosti, no ... nestalo se. Ze všech lidí, kteří letos na FAMOsféře něco prezentovali, měl Kůs rozhodně nejlepší prezentovací schopnosti. Zatímco ostatní tam něco nejistě blekotali o smyslu svých děl a děkovali všem možným i nemožným, on sebevědomě vyskočil na pódium a jasně a stručně vše vysvětlil. Trochu mě ale zarazilo, když sebevědomě prohlásil, že to je komedie. To je z mého pohledu velmi těžký žánr a velmi troufalé tvrzení, protože pobavit široké publikum opravdu není jednoduchá věc...no, nebudu napínat a rovnou řeknu, že se nesmál nikdo. Za celých 30 minut stopáže bylo v sále hrobové ticho a podezřelé chichotání znělo jen z míst, kde seděl pan režisér. Přičemž, zase tady narážíme na to, že díla z FAMO jsou vizuálně nádherná. Je vidět, že Adam ty žánrovky prostě umí a když k tomu dodá hezkou kameru z Písku vždycky to bude vypadat přijatelně. Ovšem pokud se u něčeho, co je označované jako komedie nikdo nesměje, já bych to vnímal jako problém (já bych si ovšem třeba udělal něco jako testovací projekci, že). Po cestě domů jsem pak přemýšlel nad tím, kde se asi stala chyba a přišel jsem na to, že to vlastěn nedokážu říct. On ten film jako celek funguje (jako ano, jsou tam pasáže které by se dali výrazně zkrátit a ušetřit tak divákovi trápení) a jediné co mi k němu nesedí je to označení komedie. Kdyby to bylo nazýváno jako vztahové drama - klidně (i v takovém případě by mě to dost nudilo, protože ani ten námět není z nejlepších, ale rozhodně by to bylo mnohem přesnější označení než komedie). Ale pokud si někdo dá do vývěsky, že bude filmem bavit lidi, přijde mi jako zásadní problém, když se u takového díla nikdo nesměje. Sumasumárum, Adam Kůs je zcela jistě šikovný režisér, který by se jistě uživil natáčením filmů jako Ženy v běhu 2, mě jen přijde škoda mrhat svým nadáním a nepokusit se o nějaký vážnější filmový projekt. ()