Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí

Film vypráví příběh Gabriely Soukalové, největší ženské biatlonové hvězdy v naší historii, která se zařadila mezi nejlepší závodnice na světě. Dokumentární snímek sleduje neuvěřitelnou cestu z Jablonce nad Nisou na světový trůn a umožní divákovi proniknout do tajů Gabrielina života. Sekundárně s tím mapuje vzestup popularity tohoto sportu, na němž má právě ona zásluhu. Dokázala se stát nejúspěšnější světovou biatlonistkou, ale její životní cesta nebyla jednoduchá. Musela překonat spoustu překážek, ale dostala se až na vrchol, když se stala vítězkou Světového poháru a několikanásobnou olympijskou medailistkou. Film dokumentuje její vzestup i pád.
Z vrcholu sportovního i společenského postavení se Gabriela ocitla na samém dně. Filmový dokument se zabývá jejími úspěchy, koncem kariéry i rozpadem manželství, které se stalo terčem veřejného zájmu. Jaké byly příčiny? Kdo za to může? Dalo se to zastavit? Odpovědi na tyto otázky získáte v tomto životopisném dokumentu. A nejen to. Dozvíte se také, jak se v nejtěžším momentu života postavit zase na nohy a vydat se vzhůru. Pokoušela se legendární sportovkyně v minulém roce o comeback? Filmový dokument Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí vám na to odpoví. (Bohemia MP)

fabecc1222

Biatlon jsem sledoval už dávno předtím, než se rozjel díky S(K)oukalové velký boom i u nás, a budu ho sledovat i dlouho po tom, co ona ukončila kariéru. Jestli mě něco na téhle "zlaté éře" štvalo, tak to byl nárůst klasických čecháčkovských fans úspěchu, kteří po konci kariéry Koukalové či Moravce opět biatlon sledovat přestali, a přešli zas rozdávat moudra jinam. S(k)oukalová toho pro popularitu biatlonu udělala u nás opravdu dost, ale svým koncem kariéry to za mě vše komplet zahodila a přešla do módu klasické bulvární celebrity, čemuž i odpovídá tento dokument, který samotný biatlon ukazuje až na takové třetí koleji, a řeší se hlavně všemožné vztahové linky. Pokud jste všechny aféry sledovaly už v době jejich vzniku, tak vám dokument nepřinese nic nového. Z nějakého důvodu se na dokumentu odmítili podílet ti, kteří by o Gábině mohli říct něco negativního, stejně tak ve větší míře chybí vyjádření novinářů, biatlonových expertů, mediálních expertů...takže tu máme pochopitelně dokument, který je těžce jednostranný, a staví Soukalové piedestal nejlepší biatlonistky historie, což samozřejmě není pravda. Nejsem expert na životopisné dokumenty, ale tady je vidět, že tvůrci v závěru dost vaří z vody, přidávají naprostou nikam nevedoucí a zbytečnou linku o rádoby návratu do biatlonu, kdy každému fans biatlonu je hned jasné, že je od začátku odsouzen k neúspěchu, a podezírám tvůrce, že to byla umělě vytvořená linka čistě pro dokument. ()

Jitka.007

Výborný dokument. Skoro mi to připomíná film. Říkala jsem si, co se dozvím o Gabriele nového, a nečekala jsem, kolik moc toho bude. Celý dokument je nahoru dolu. U jiných dokumentů víte, jak skončí, ale tady to bylo pořád otevřené, čímž hrozně napínavé. Oceňuji,kolik mluvilo respondentů. Měla jsem asi pětkrát slzu na krajíčku. Fandím Gábi. ()

majlow22

Já jsem opravdu mile překvapen. Začátek filmu mě nechával chladným,ale zároveň plný očekávání co přijde dál a pak nastala celkem slušná jízda kde se začíná střídat slušná dávka emocí. Příběh vás přenese na závodiště archivních záběrů jak Gabriela začínala závodit a jak se postupně prokousává na úplný vrchol biatlonové scény což bylo opravdu vzrušující. Oceňuji rozhovory s dalšími závodníky,trenérem a pohled na to jak Gabrielu vnímali. Za mě je to opravdu povedený dokument který mohu doporučit. Je to film nejen pro fanoušky biatlonu,ale ukazuje jak může být vrchol vrtkavý a lze z něj rychle spadnout dolů,ale také ukazuje že tím vaše životní cesta nekončí a všechno dobré i zlé co se vám v životě stane může být vaše další cesta k dalším úspěchům v jakékoliv formě. Důležité je se nikdy nevzdávat a to mi tento snímek dal. Co se týká režiséra filmu pana Větrovského, když vezmu v potaz že to není vystudovaný režisér ani herec tak odvedl skvělou práci,myslím že jeho rukopis je jiný než u ostatních tvůrců,který se řídí pravidly které se učí ve škole a to mu dává jistou dávku originality. Myslím že má přirozený cit pro vytvoření snímku pro lidi není to žádné umělecké  “hovno” u kterého máte velké očekávání a pak přijde zklamání. Drtivou většinu dokumentů jsem viděl jednou a stačilo, ale třeba Jan Koller který pochází také z jeho dílny jsem viděl dvakrát a i podruhé jsem si to moc užil a věřím že se podívám i na tento snímek podruhé.. ()

ForGump

Velmi brutální bulvární dokument pro masy, jenž se snaží dojímat a hlavně glorifikovat. Zajímavých momentů, či režijních nápadů, aby člověk pohledal. Celý ten film je natáčen podivným způsobem, kde kombinuje prázdné záběry s prázdnými slovy, které doplňují občasné zvláštně bizarní otázky režiséra. A ještě obrazem podivně ilustruje. Takže pokud od respondenta slyšíme, že mu někdo spláchl palačinky do záchodu, tak to i skutečně v dotočených záběrech vidíme, případně někdo říká, že zvracel, tak ho vidíme jak se ohýbá k záchodové míse, či byl jako dítě nerad, že sportuje, tak vidíme zezadu dítě táhnoucí sáňky mrskající s hůlkami. Nič moč tedy. To, že se na hlavní protagonistku nelze napojit a že to celé působí jako mírná manipulace, jež nám v nejlepších momentech vráží do ksichtu pantátovská moudra Jana Krause o fašistech a vrcholem jsou věhlasné hvězdy biatlonu, jenž tam jsou úplně k ničemu a chvilkami mi přijde, že čtou připravený text přímo od hlavní hvězdy filmu a takový pocit je už úplný doraz hřebů do rakve úmornosti a znechucení. Opravdu nepodařené. 20% ()

Trageeed

Příběh Gabriely Soukalové je silný a je co vyprávět. Bohužel se dostal do ruky panu Větrovskému, který neví jaký je rozdíl mezi dokumentem a promo videem. Spousta zbytečných ilustrací věcí co se na plátně dějí, málo pohledů ve chvílích, kdy to může být zajímavé, hodně černobílé rozvržení... No prostě to na mě působilo jako Padesát odstínů šedi v doku podání... Takže prosím znovu, lépe a bez pana Větrovského. ()

• Tři lidé nabídku objevit se ve filmu odmítli, a to trenér Jindřich Šikola, biatlonistka Veronika Vítková a Petr Koukal, bývalý manžel Gabriely Soukalové. (Duoscop)