Kleopatra: Záhada mumifikované ruky

(TV film)
  • Francúzsko Cléopâtre : Mais oú se trouve sa momie (viac)

Tým egyptologů a forenzních analytiků zkoumá záhadnou mumifikovanou ruku, která by mohla patřit poslední egyptské královně, Kleopatře. Jedná se skutečně o ruku nejslavnější královny starého Egypta? ... Egyptologové již desítky let pátrají po neocenitelném pokladu, který by mohl úplně změnit všechno, co víme o starodávných dynastiích mocných faraónů. Kdy se jim konečně podaří najít hrobku legendární Kleopatry? Nedávný objev zvláštní relikvie by jim konečně mohl ukázat správnou cestu. Klíč k nalezení tajuplné ztracené hrobky by mohl mít v rukou jeden renomovaný americký sběratel. Ten nedávno objevil dokonale zachovalou mumifikovanou ruku, která byla v 18. století přivezena z Egypta. Pokud lze věřit doprovodnému textu, jde o ruku Kleopatry VII., poslední královny faraonky této zaniklé civilizace. Mohla by to být skutečně pravda? Začíná napínavé pátrání, které má vyřešit dva tisíce let starou záhadu. Přidejte se k mezinárodním odborníkům a sledujte cestu této jedinečné relikvie, kterou urazila od archeologických vykopávek až do nejmoderněji vybavených laboratoří. Podívejte se, jak probíhají napínavé testy DNA, jež exkluzivně pro tento film umožní odhalit tuto zvláštní záhadu a pochopit věčný mýtus, který se kolem osobnosti Kleopatry vytvořil. (TV Prima)

Marze

Rozřezali Kleopatru na kusy a rozprodali, nebo pohodili někam do kouta? Možná hrobku po sérii zemětřesení pohltilo Středozemní moře. |Nalezená ruka odpovídá mezi 8. až 6. stoletím před naším letopočtem, takže se nejedná o ruku Kleopatry a mumie je starší o 500 let. Může jít ale o jinou princeznu nebo královnu. Padělatel pocházel z Anglie. ()

radektejkal

Těch ořechů na večerní louskání je spousta. Dneska jsem nelouskal při Columbovi (zítra to vypadá už na poslední louskání, a to bude opět s Columbem), nýbrž při jedné z egytských záhad, jejichž řešení je sice zbytečné, ale alespoň se přelije pár milionů z důchodů na vědu, je to jako stavět moai. Ruka to ovšem byla hezká, zachovalá a stará, ovšem o pár století starší než by se slušelo. Udivující bylo, jakými způsoby jsem dnes schopni podívat se na kus svého (lidského) těla. Kleopatřina ruka mi možná může být ukradená, ale já jsem v dokumentu viděl živou Kleopatru - ano, onu extravagantní egyptoložku, kdo film viděl, nemůže se mýlit, koho tím myslím. ()