Tady Havel, slyšíte mě?

• Česko Tady Havel, slyšíte mě? (viac)

Prezident, občan, režisér, priateľ, manžel, pacient, muž na sklonku života... Unikátny dokument Petra Jančárka vracia do centra pozornosti Václava Havla v jeho známych, ale aj verejnosti doposiaľ skrytých polohách. Vychádza pritom z nikdy nepublikovaného materiálu natočeného počas posledných rokov jeho života. Film vstupuje do kín v čase, keď Havlov myšlienkový odkaz a dôraz na individuálnu slobodu v spoločnosti rezonujú silnejšie, ako kedykoľvek predtým. Václav Havel k nám znovu prihovára. A my ho znova potrebujeme počuť. (Continental film)

RBS

Velmi otevřený, v některých chvílích i dost dojemný dokument odhalující poslední roky života hrdiny, kterého si vážil a dodnes váží celý svět. Navíc se jedná o snímky, které doposud nespatřily světlo světa. Děkuji za tento počin! ()

dalia

Originální nápad, z kterého bude časem cenný historický materiál. A vlastně už je, protože při sledování si člověk uvědomí, jak moc se toho ve světě změnilo i za tu relativně krátkou dobu, která od Havlovy smrti uplynula a že ten svět, který je s ním spojený, je už pryč. Až na několik starých videí z Havlova mládí a nástupu do funkce se jedná čistě o nekomentované záznamy z jeho každodennosti v posledních dvou letech života, takže spíše než film je to opravdu dokumentární záznam, v podstatě velmi smutný, protože zde Havel působí na svůj věk už hodně nemocně a unaveně... Je ale zároveň znát, že až do konce dokázal být svůj a dle svých sil pracovat, což není málo... ()

tein

Další psedodokument o kultu osobnosti a uměle vytvořené ikoně, legendárním hrdinovi, o mučedníkovi, či až spasiteli národa. Prostĕ nĕco pro zfanatizované uctívače s jediným tím přijatelným správným "vlastním názorem", který jim jiní vtlačili do hlav. Hmmm ne, děkuji nechci! ()

mover odpad!

Bohužel typická slaboduchá havlistická roztomilá naivní fraška. Vlivem propagandy působí jako Vašek šašek :-( Václav Havel je bezesporu česká osobnost, ale všechno toto slaboduché naivní nadšení mu velice škodí. Hodně je to také zaviněno tím, že si jej přivlastňují dnešní sluníčkáři, kteří se spokojí s prvoplánovitým povrchním bohorovným viděním světa, nechtějí být konfrontováni s jiným názorem, je naopak umlčují a nenávidí. To je jejich pojetí pravdy a lásky. Jiný názor neznamená souznění s komunismem ani Ruskem ani totalitou obecně, ale naopak více svobody a demokracie a diskuse (demokracie je diskuse, jak říkával jiný prezident). Bylo by záslužné natočit jednou hlubší snímek nejlépe o V.Havlovi, který by opravdu rozebíral jeho pojetí demokracie prostřednictvím neziskovek, ne politickým stranám, ne mírovému řešení konfliktů, ne konkrétnímu politickému názoru a uspořádání společnosti (konec totality není důvodem ke vzniku nejistoty a nezaměstnanosti ap.). I tak měl VH rozhodně svoje kladné vlastnosti (disidentská činnost, nebojácnost při převratu, reprezentování naší vlasti ve světě atd.) a lidské kvality (ač to není absolutní asi jako u každého). Není to jen o symbolech. Mrzí mě, že obzvlášť v dnešní době neobjektivních veřejnopr. médií a propagandy se takto s VH zachází. Třeba někdy příště. ()

Karas.j

Jako kdyby jste našli starou VHS se záběry z nějakého rodinného setkání. S nostalgií a leskem v oku jsem byl rád, že pana Havla po dlouhé době vidím. Film sám o sobě žádnou výpovědní hodnotu nemá a asi ani mít neměl. Nekriticky ukazuje odcházení Velkého muže, kterým byl. Dnešní svět by minimálně jednoho takového Havla potřeboval. Hashtag #chybitenam použitý při reklamní kampani je naprosto výstižný. ()

Sweety_Leon

Film osobně není špatný. Vadí mi ale 3 zásadní věci: Nejsou data, ve kterých se scény v filmu odehrály. Je to škoda, protože pak není jasné, kdy se co stalo. Závěr byl tak nedořešený, že se mi chce zvracet. Dali tam scénu, jak Havel nastupuje do auta, a pak dvě minuty je tam prázdný Havlův pokoj. Nemohli tam aspoň dát scénu, kdy média oznamují Havlův úmrtí? Některé scény v filmu jsou úplně nepotřebné a nedávají divákovi žádné informace o Havlových posledních dnech. Každopádně se jedná o celkem slušný dokument. Hodnotím ho 55%. ()