Simsalabim

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Jan Rendl

Historie cirkusu u nás, setkání s jeho významnými osobnostmi a zároveň nostalgicky láskyplné ohlédnutí za tím, co tradiční cirkus vlastně byl. Dokument je úvahou nad tím, co to je cirkus nový a v čem se liší. Zvažuje etickou stránku výcviku zvířat pro cirkusovou zábavu. Vystupují v něm Hanuš Jordan, kurátor cirkusového a varietního fondu Národního muzea, Ondřej Cihlář, divadelník a spoluautor knihy Orbis circus, klaun Milan Pinder, vrhač nožů Martin Čumpelík, hadí žena Jaroslava Ferchlanderová, drezér Jan Kopecký, principál cirkusu Bohuslav Navrátil a další, jejichž život byl či je bytostně spojen s cirkusovým uměním. Dokument je hlubším zamyšlením nad podstatou cirkusu a nad tím, jak by mohl vypadat cirkus budoucnosti. Především ale nad tím, jaký to vše má pro nás smysl. (Česká televize)

ostravak30

Podle mě cirkus jako takový měl svůj smysl v době, kdy neexistovaly televize, sociální sítě ani telefony. Lidé se zkrátka nemohli podívat, jak vypadají zvířata v Africe, Asii nebo třeba Americe. Cirkus tak vlastně plnil zábavnou, ale i vzdělávací roli. Dnes už ale každé dítě ví, nebo má tu možnost snadno zjistit, jak vypadá slon, lev, tygr nebo velbloud. A ačkoli je to pro děti stále zážitek, moje dcera byla z cirkusu neskutečně nadšená a doslova výskala radostí a strašně se nasmála, tak si myslím, že cirkus je vlastně týrání zvířat ačkoli nejspíš ta nejmírnější forma. Zvířata musí přežívat na malém prostoru, učí se vytvářet kousky, jaké by v přirozeném prostředí nikdy k životu nepotřebovala a mnohdy ani ta péče o ně nebude úplně na 100 % úrovni, záleží na velikosti a kvalitě cirkusu. Já se zkrátka domnívám, že doba cirkusů už pominula. Nakonec i seriál Cirkus Humberto reflektoval tehdejší potřeby lidí a nositelé slavného jména usoudili, že lidé chtějí vidět něco jiného. Dnes tím spíš. ()