Radola Gajda, generál na odstřel

(TV film)

Hrdina československých legií křivě obviněný z přípravy státního převratu. Propuštění z armády a pocit křivdy přivedly Radolu Gajdu v roce 1927 do čela českých fašistů. Proměna vojáka v politika neskončila šťastně. Sebevědomý velitel, který v bitvách nezaváhal, si v politice počínal krajně neobratně. Rozporuplná osobnost generála Gajdy v dokumentu režiséra Zdeňka Všelichy. (Česká televize)

Venkovan

Evidentně šla za tímto dokumentárním počinem snaha o nezávislý pohled a tím i o jakousi rehabilitaci velice pozoruhodné a mnoha mýty opředené postavy naší historie, která byla v průběhu svého života i po něm mnohokráte vláčena bahnem, neboť nikdy nevyhovala kritériím daného vládnoucího systému. A to vše bez jakékoli glorifikace, byť hlasy historiků jsou zde spíše hlasem obhajoby. Po dobách vláčení oním bahnem však nutno říci konečně. Jde o obšírnější zachycení životní pouti generála, hrdiny od Zborova a následně vůdce českého fašismu, jenž byl obdařen něčím, co mu jednak propůjčovalo velikost, ale též i na co si, předně v kontextu doby, (nejenom) tehdejší moc dávala dobrý pozor. Dobová realita bez příkras, Masaryk (a jeho klika) nezvykle zbavený až romantické aureoly, každopádně obratně ovládající reálpolitické mistrovství moci, bez něhož by ale jen stěží zachovával při životě onu auru tatíčka a udržel obraz osobnosti, jakou byl a jakou si přál zůstat v paměti dějin. Mnoho nového jsem se dozvěděl, v mnohém se utvrdil. Spíše než přesvědčený fašista byl Gajda vášnivým nacionalistou, spíše než politik byl vojákem a spíše než voják dobrodruhem. ()

Mlle

Velmi dobře připravený, časově stručnější dokument, kde autoři uměli vyhmátnout z událostí to nejdůležitější. Perfektně odměřen komentář i obrazový doprovod, pěkné ilustrace! Masaryk byl svině. Snad ve všech známých případech. Čím víc toho o něm z pera historiků víme, tím je jasnější, že naše republika tehdy naletěla hochštaplerovi s velmi úzkoprsými zájmy – zakončenými zradou Beneše, jenž vydal Československo napospas Stalinovi a změnil jednou provždy náš budoucí vývoj. Tato dvojka byla pro náš samostatný stát, o jehož právoplatnosti můžeme vést diskuze, jen jednou velkou pohromou. ()

ChickenPate

Skvělá práce. Objektivní pohled na osobnost v minulosti tolikrát nepravdivě obviňovanou a špiněnou. V dokumentu se objevilo obrovské množství fotografií a videozáběrů generála. Jedině mě mrzí, že součástí nebyla byť jen jedna krátká pasáž mluveného projevu. Jednoznačných pět hvězd za naši morální povinnost narovnat pohled na Lva Sibiře. ()

BarryLyndon

Radola Gajda má fantastický nečernobílý natřískaný životní příběh. Tohle byl bohužel velmi plytký televizní dokument mluvících hlav a pár statických záběrů. On by si zasluhoval natřískaný dvouhodinový dokument nebo film nebo minisérii od Netflixu. 5/10 U hodnocení ostatních i recenzí mne fascinuje, že se vyjadřují k jeho osobnosti, příběhu a nehodnotí dokument. ()

jungewolf

Velice dobrý dokument, objevné je Gajdovo angažmá v protinacistickém odboji. A taky to, že jeho mladší syn byl za okupace v koncentráku..... . Ironií osudu je, že/protože zemřel v polovině dubna 1948/ tak ho komunisté nestačili uvěznit. Tak jako jeho staršího syna - na několik let a taky jeho ženu - tu na 8 měsíců . Mladší syn(prozíravě) už v březnu 1948 emigroval .... . **Komentář : Petr Stach . ()