Cesta z doby uhelné

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Marta Pilařová

Kde nad starým Karvinskem skončila nadvláda industriální éry, tam začíná dominovat příroda s nostalgií... Býval to kus živého města Karviné. Dnes už zbývají stopy, které vyzývají ke zvláštnímu druhu archeologie – skládání obrazu toho, jak toto město žilo ještě před pár desítkami let. Nacházíme cesty, které už nikam nesměřují, potrubí, kterými už nic nikam nevede, konstrukce, které nic nenesou. Stopy mizí, lidé už zmizeli, mezi nimi zůstává jen poslední. Ale přesto lze vystopovat, že se i toto místo probouzí k novému životu. (Česká televize)

Marze

Pokud by se hlasovalo, jsem pro využití této propadávající se postindustriální krajiny pro novou divočinu ponechání přírodě , nové vážky, případně další "Karvinské moře". https://www.ceskatelevize.cz/porady/15450087024-cesta-z-doby-uhelne/ ()

ostravak30

Je to omílání pořád dokola. Uhlí se těžilo, už se netěží a co dál? Co se stovkami horníků? Co s nevyužitými doly? A jak uhlí kvalitně, ale i cenově dostupně nahradit? Nemám pocit, že bychom všechny otázky a problémy vyřešili dostatečně, abychom uhelnou dobu mohli definitivně utnout. Tím spíš, že drtivá většina rodinných domů uhlím topí a topit bude, jen ho bere z jiných států, hlavně Polska. Jak ke Karvinsku, tak Ostravsku těžba samozřejmě patřila. Je to součást historie. A rozhodně by se na ni nemělo zapomínat. Už jen pro ty pracovníky, které to stálo třeba i život. A ti co přežili se dřeli doslova jako koně v těžkých podmínkách a za cenu zničeného zdraví... Ale je též dobře, že život a doba jde dál a tyhle města si umí poradit i bez uhlí. Bohužel to ovšem znamená, že máme v každém okresním městě nějakou průmyslovou zónu, díky které jsme montovnou Evropy. ()