Zajatec 2. avenue

• USA The Prisoner of Second Avenue

Film vypráví příběh dvou lidí – Mela (Jack Lemmon) a Edny (Anne Bancroft), lidí střední třídy a středního věku, kteří spolu šťastně žijí na Manhattanu v jednom vysokém domě. Až do chvíle, kdy oba přijdou o práci a kdy je jejich byt vykraden. K tomu je navíc začnou otravovat jejich vlezlí a závistiví sousedé. Oba musí snášet jejich urážky a když se zdá, že se ocitnou na samém okraji propasti, podaří se jim postavit se na nohy a začnou svoji těžkou situaci řešit. (videofil)

Pierre

NEMÁM RÁD NERVÓZNÍ LIDI. ZNERVÓZŇUJOU MĚ! Ok, Jack Lemmon v rolích nervózních neurotiků není tak sympatický jako třeba úředníček Baxter z Bytu , ale baví mě  v nich skvěle. A tohle byla teda velká nervózní show! Jen u českého dabingu jsem mírně rozpolcen - nelze opomenout, že Lemmona nedabuje obligátní Brabec a těžko se mi přes toto nedodržení spjatého (brilantního) dabéra u Lemmonovy velké jízdy přenáší, ale na druhou stranu jsem u Petra Hančince snad ani neměl pocit nějakého zaostávání, ten starý český dabing je celý úplně skvělý!  Herečka Anne Banchoft  (v českém znění Annie Girardot Věra Galatíková)  je zde na víc  Lemmonovi  na  oplátku velmi dobrou partnerkou.  No a se  scénáristou Neilem Simonem opakovaně souzním. New York, výrazná ústřední dvojice v popředí a jejich nekonečné bytové hádky a problémy k němu samo sebou patří. A zde jsem se opět dočkal  řady skvělých slovních přestřelek, dialogy byly pořád svěží a hlavně na začátku jsem se několika hláškám smál hodně nahlas + skvělá epizodka s výletem za bratříkem na venkov.  Takže další skvělý kousek od Lemmona a Simona.:o Kde se na víc tentokrát Simonovi  podařilo svůj typický skloubit s pořád  aktuálním témátem a hlavně závažnějším podtextem, kdy Lemmonva postava pořád na něco nadáva, což se zpočátku jeví jen vtipné, ale postupně se mu opravdu vše rozpadá, vlastně vzpomína jen na minulost  a i díky nekonečným špatným zprávám z rádia (které do filmu vstupuje zcela nenápadně, ale nakonec se stává velmi důležité, což je velmi zajímavý nápad) se postpuně nervově zhroutí a začne pod nánosem vlastní frustrace vymýšlet šílené teorie o mezinárodním komplotu. Tyjo, tak tohle bylo brutálně aktuální.:o Jak je to vůbec možné?:D Tento podtext má v dnešní krizové covidové a zároveň přeinformované konspirační době svou velkou platnost a v kombinaci se standardní Simonovsko-Lemmonvskou zábavou přinesl skvělý dojem. Pohodlně jsem se usadil a užil si skvělý film.  Skvělý od prvního tónu klavíru až do konce. Takže: BOUCHEJ ()

MrPierc

Je to nadčasový film. Hořkosladká komedie o krizi středního (pozdního) věku. Znovu začínat, znovu hledat práci, znovu hledat odhodlání a sám sebe. Hledat v sobě sílu a překonat strach z nového. Je to pěkně zabalené vtipnými momenty a hysterií Jacka Lemmona (byl opravdu někdy kyselý jako citron). Líbilo se mi to a za pár let si to pustím znovu. Dá se to říci o dnešních filmech? Ne. ()

pakobylka

Když se to tak vezme, všichni jsme zajatci: Ekonomického systému a životního stylu - tím pádem i své ulice, svého bytu nebo domu ... a v lepším případě i své profese, svého povolání - prakticky vzato jakékoli činnosti, ze které nám plyne příjem, umožňující pokrytí výloh spojených s naším zajetím. Neboť jsme zhýčkaní civilizací a ocitnout se svobodně pod mostem je přece jenom poněkud nepohodlné. Snímek rozehrává spoustu scének, na jejichž podstatě není vůbec nic veselého, nicméně jejich nahořklý, ironický a místy mírně cynický humor je neodolatelný. Jen občas u mě převládl pocit, že některé z nich zůstaly nedokončené. Slabší 4* ... P.S.: Drobná rolička Sylvestra Stalloneho mě převelice potěšila. ()

selviskhed

Jediné, co bylo na tom filmu alespoň trochu vtipné byly ty krátké dada úryvky z rozhlasového zpravodajství a i ty by třeba na takovém The Onion patřily k slabším kouskům. Film se tak vyznačuje hlavně pitvořícími se herci v hlavních rolích, vykonstruovaným scénářem a "humorem" který pravděpodobně hodně rychle zastaral (pokud byl kdy vůbec k smíchu). ()

MickeyStuma

Strasti života platící do dnes a které platit budou stále. ´Nemít prachy, nevadí...´, zpívá se v jedné české pohádkové písničce, ale jak každý ví, realita je poněkud jiná. Tuto větu mohou říkat ti, co mají dobře placenou a hlavně jistou práci. Ale pokud ji náhle ztratí, jako Mel Edison v tomto příběhu, to už do zpěvu leckomu není. A když ji ztratí i manželka, jedná se již o megaprůser. Příběh stavěný tak, jak to v životě skutečně bývá. Ale protože tu hraje Jack Lemmon, výrazná dramatičnost a depresivní nálada rozhodně diváky nečeká. A nuda už vůbec ne. Komedie stavěná hlavně na konverzaci, která ani po tolika letech nepřestává bavit i přes svůj vážný tón. Příběh o těžkostech manželského páru ve středních letech poukazující na typické potíže městského života. A vše, co tu je k vidění, je věrohodné. Proto ten nestárnoucí námět. Zajímavostí je, že stejně jako ve snímku ´Banáni´ z roku 1971, tu má malou roličku Sylvester Stallone, tentokrát coby pouliční zlodějíček a kapsář. Snímek je, jak by někdo puritánsky řekl, značně užvaněný, ale ve svém smyslu poučný. Ano, ve finále je tu jistá moralitka, ale zásadní a trefná. Takže typická lemmonovka, která neurazí. ()

• Natáčanie filmu bolo realizované v meste New York. (dyfur)