Vjeran Tomic: Pařížský spiderman

• Francúzsko Vjeran Tomic: The Spider-Man of Paris (viac)
Francúzsko, 2023, 86 min

Réžia:

Jamie Roberts

V roce 2010 vykradl pařížské Muzeum moderního umění. Jak se mu tahle největší krádež uměleckých předmětů v dějinách Francie vlastně povedla? To vám nejlíp poví on sám. (Netflix)

Dzeyna

Vjeran je s tím lezením fakt týpek. Dokument je trošku slabší, ale u toho se dají přivřít oči, protože je to stejně jen o loupežích. ()

DonBraso

O tomhle jsem tedy vůbec neslyšel, ale proč to taky vědět, když nejsem do umění. Tomičova zpověď co všechno podělal a jaký má on na tohle názor a proč to dělal. No jasně, rychlý prachy a tak po vzoru Assassin's Creed se člověku vloupe do bytu ze střechy. Už tohle bylo zajímavé. Ono je to vlastně dobře zahrané. Tomič zde mluví, policie a další zde mluví. Skutečnost je taková, který muzeum do háje nemá pořádný kamerový zabezpečení? To jako jedna kamera co se tam potuloval po muzeu? Dobře jim tak :D Tady jde o vynalézavost a tu měl Tomič docela jednoduchý skill, který platil. I s ním někdo vyjebal, takže asi tak. Jasně, je to trochu jiná hrana, kdy dokument se prostě možná pro někoho více zaměřuje na druhou barikádu, ale o to přeci jde. Nebudu se koukat jak někdo vykradnul za několik miliónů euro obrazy a uvidím tam nějakou bábu, která o tom rozmlouvá. Asi jako ten páprda z nějakýho ministerstva. Však je to jen plátno, obraz...Si vždycky říkám kolik lidí to muselo ukrást, zfalzifikovat a stejně to někdo má za několik míčů u sebe doma. Jen jsem čekal trochu syrovější konec. Ale možná proto je to i snad zajímavější. ()

rikitiki odpad!

Chlápek, kterému se dá přičíst k dobru jen to, že nikomu neublížil, se kasá na kameru a hraje na diváky, že je úplný Robin Hood. K čemuž přizvukuji i policisté a několik obětí. Pravdou však je, co řekla jedna z oloupených: Je to jako znásilnění, ve svém bytě se už necítíte bezpečně, vzal mi pocit jistoty.------- Protože ten tupý machr není od toho, aby někoho soudil. Zvlášť,  že i když byl mrštný ve svalech, v oblastí mozku byl vyloženě podměrečný,  když člověk uváží, za kolik lup přeprodával. Proč měli autoři potřebu oslovovat zločince, fakt nechápu. ()

alba

Z tohto dokumentu mám veľmi zmiešané pocity... Muž, ktorý dokáže liezť po domoch, a veľakrát sa niekde aj vkradne a niečo ukradne, aj keď tam obyvatelia domu spia... A svoje činy ospravedlňuje tým, že niekto má peňazí viac, druhý menej, a preto ten druhý môže kradnúť od toho druhého... proste jednoduchý zlodej, ktorý väčšinu života strávil vo väzení. Peniaze, ktoré takto získa, hneď rozfláka, lebo je veľmi finančne negramotný... a keď sa mu začne máliť, tak prejde na krádeže drahých obrazov... Dokument sa ho snaží vyzdvihovať, aký je slušný a schopný... no keď má možnosť, hneď práskne toho druhého, aby dostal menej rokov väzenia... A potom si nabalí staršiu bohatú ženu, aby bol zaobstaraný. Môj názor je, že takéto zbytočné dokumenty by sa nemali natáčať a zlodeji by sa nemali oslavovať... ()

Johnny.ARN

Velký frajer. Nie tým čo robil, lebo krádež je krádež, ale tým svojím nastavením. Mohol čáva zabiť, ale neurobil to, urobil múzeum jak nič a bude navždy legendou. 4 z 5 ()