Beckham

Veľká Británia / USA, 2023, 4 h 45 min (Minutáž: 66–77 min)

Dokumentární seriál o raketovém vzestupu Davida Beckhama, kluka z chudých poměrů, co to dotáhl až mezi světovou fotbalovou elitu. Uvidíte i zatím nezveřejněné záběry. (Netflix)

wege

Celý den ležíte s rýmičkou, zevlíte a pak si pustíte Davida. V 11 v noci jste toho tak plní, že rozlijete čaj po celé kuchyni. Já vím, že to měl pod kontrolou a že ho to asi trošku přikrášluje, ale sakra musíte ho obdivovat za spoustu věcí. Nejenom za to, jaký byl fotbalista, to si pamatujete a měli jste ho rádi už tehdy. Sledujete ho na sítích a musíte ocenit jeho sebeprezentaci. Musel být neskutečně psychicky odolný, ten tlak médií, a hlavně to peklo, co zažíval po MS 98 bylo neskutečné. Jak v dokumentu říkají, na vrcholku hory fouká ten nejsilnější vítr. Sakra, jemu foukalo tisíce uragánů každý den a sám ve vlastní hlavě to ustál. Ten člověk musí být inspirací v jakékoliv ohledu. Líbilo se mi, jak neskrýval ani tu svoji aféru, jak sice neřekl nic přímo, ale bylo cítit z toho, že má máslo na hlavě. Jak říká, že se někdy probudil a říkal si: Jak půjdu do práce? Jak mám předstírat, že se nic neděje? Když každý den otevřel oči, že se mu udělalo zle (člověk tam úplně cítí to, že se mu udělalo zle při pohledu do zrcadla). Kéž by takový pocit měli všichni, kdo uhnou z cesty. Žádné hledání lehčích cest, žádné házení to na Viktorii. Odměnou mu je krásný a spokojený život. Člověku úplně plesá srdce, když to vidí. Velká škoda, že to tak nejde u všech. Sice občas myslel (zejména při přestupech) sobecky na sebe, ale vždy s ohledem na rodinu. Ta mu byla vždy nejvíce. Fakt v mnohém poučný dokument. (anonymní ČSFD sebeterapie volume 32). ()

Pajky3

Tohle je moje nejoblíbenější fotbalové období. Jsem velkým fanouškem Manchesteru United a je to právě kvůli Davidu Beckhamovi, celé Class of 92, Siru Alexovi a také zápasu s Bayernem Mnichov. Takže hodně informací, které tady zaznívají pro mě byly jen opakování, ale to tomu neubralo na zajímavosti. David Beckham je pojem, pojem tak velký i mimo fotbal, že ho zná opravdu každý. A běhěm těch 4 epizod je ještě lépe představen i těm, kteří ho až tak moc dobře neznají. Je to zajímavé představení jedné velké fotbalové ikony a jeho životního příběhu. První polovina je úžasná a vrcholí červenou kartou a tím, co přišlo po ní. Ta druhá působí hodně utržkovitě a zasloužila by si trochu lepší rozpracování, tam by to klidně uneslo díl nebo dva navíc. Příjemné sledování, které rychle utíká a epizody jsou dobře nadávkované. Tyhle doku-minisérie od Netflixu mě vážně baví a už teď se těším na další. ()

DwayneJohnson

I když jsem dal nakonec čtyři, převládá ve mně pocit lehké mrzutosti a promarněné šance, což mě jako místního, fotbalového experta nesmírně štve! Chtělo to podle mě rozhodně víc dílů a hlavně Davidovu fotbalovou kariéru detailněji rozebrat. Jinak je to celkem fajn, člověk zavzpomíná na pár gólů, co už mu za ty roky vypadly z paměti, podívá se na pár rozhovorů se špičkovými fotbalisty a co mě dostalo nejvíc, tak to bylo patrné finále s BM ve finále LM a hlavně, posledních pět minut. Kdo zapomněl, tak rychle připomenout. Pokud  jste fanoušky Lothara Matheuse, tak dělejte, jako bych nic nenapsal, protože na ten jeho výraz v obličeji se nedá zapomenout i po tolika letech. ()

Pítrs85

Svého času jsem byl, nebojím se to napsat, jedním z největších fanoušků Davida Beckhama v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Dětskej pokoj polepenej plakátama (samozřejmě z Hattricku, resp. ProFootballu, né z Bravíčka, you twats :), měl jsem snad všechny knížky, co tu o něm vyšly, dres ManUnited se sedmičkou, dokonce i takové číčovinky jako hra na prvního PlayStationa, David Beckham Soccer (Kdo napsal místní, btw mizernou, biografii Beckse, aha?). Ano, jel jsem v tom fakt ve velkým. Tudíž jsem se na dokumentární seriál těšil, i když teda hlavně z nostalgie. Výsledek? Netflix dokumenty prostě neumí. Nebo umí, ale pobaví jen diváky v USA. Dokument je mírně dementní, různé situace zbytečně nafukuje (Kdo si ještě dneska vzpomene na červenou kartu na MS '98?), je takový povšechní a ne moc dobrý. Ale jako stroj času do doby, kdy jsem si na hlavě vyholil pruh vlasů nebo vyčesal a odbarvil číro, přesně podle mustru DB7, to zafungovalo docela obstojně. A Becks je sympaťák, ta čtvrtá hvězda spešl pro něj. ()

Djoker

Beckham byl první. To on udělal z profese fotbalisty marketingovou zrůdu a mašinu na peníze. To on inspiroval zástupy dalších, aby si hráli na modely, ale jen on jím skutečně byl a mohl jít na focení s Rihannou a Jennifer Lopez zatímco měl doma těhotnou Posh Spice. Prostě frajer, který se narodí jednou za sto let. Bohužel je ironií, že zrovna on stál na počátku změny myšlení všech fotbalistů, pro které už nejsou na prvním místě úspěchy na hřišti a tradičních fotbalových adresách, ale raději lížou zadky arabským šejkům. Dokument by si zasloužil určitě větší počet epizod. Především závěr kariéry je jako z rychlíku a o podnikatelských úspěších to platí dvojnásob. Beckham to neměl vždy jednoduché, ale je to bez debat magnet na úspěchy. ()

• Britský list Sunday Times provedl fact-checking dokumentu a našel několik případů zjevného upravení skutečných událostí. (Olík)