Stopmotion

všetky plagáty

Animátorka stop-motion se po ztrátě své despotické matky snaží ovládnout své démony. (JasonCZ)

ricci.s

Robert Morgan ma už v minulosti zaujal svojimi krátkometrážnymi depresívnymi animákmi, predsa len, niečo také ako Bobby Yeah sa často nevidí, takže som bol zvedavý, ako si poradí s celovečerným filmom. Toto  nevšedné dielo o animátorke posadnutej svojim filmom je vlastne psychologický body-horor s animovanými vsuvkami, takže som rád, že sa objavilo niečo aspoň trochu nevídané a svoje momenty to rozhodne malo. Najviac som však spozornel až v záverečnej tretine, kedy konečne došlo aj k nejakým vraždám. Takže je trochu škoda, že technická či výtvarná stránka filmu jasne prevalcovala tú obsahovú – ako scenárista má totiž Morgan pred sebou ešte veľa práce. Bolo to fajn, ale čakal som väčšie zverstvo. ()

Hamaradža

Slabšie 4*. Pred zhliadnutím je nepochybne dobré byť, aspoň námatkovo, oboznámený s predošlou tvorbou Roberta Morgana. Koniec koncov, tento čiastočne autobiografický počin je o vzniku Bobbyho Yeah. Keď divák berie prostredie stop motion animácie ako tému filmu a nie len ako barličku pri rozprávaní konvenčnej žánrovky, odkryje mu to vnútro filmu v širšom kontexte. Práve zaobalenie do škatuľky stereotypného hororu filmu asi najviac ubližuje. Najväčšia slabina sú tu nepochybne dialógy, ktoré sú často doslovné a prvoplánovo vysvetľujúce. Našťastie sa to nedá povedať o zvyšku filmu, ktorý detailne rozpitváva pôsobivé motívy, akými sú chorobné odovzdanie sa dielu, hraničiace s derealizáciou, či Švankmajerovská analýza animácie ako alchymistického princípu premeny mŕtvej hmoty na živú. Robí tak sofistikovane a najmä s dychberúcim výtvarným poňatím. Veľmi som sa toho bál, pretože hraný film nie je Morganov domov a hodnotenia sú tu viac než rozpačité, ale nakoniec ma to príjemne prekvapilo. ()

Easykill

"Každý umělec musí do svého díla vložit kus sebe." Opět jsem si před tím než jsem stopmotion viděl, nic nečetl. A udělal jsem dobře! Skvělé pomalé tempo a mystery atmosféra, spolu opravdu pomalu odkrývají kartičky. Stopmotion se dá označit za art s přesahem. Vnitřní boj hlavní postavy se pomalu ztělesňuje a nabírá grády. I když se moc gore nekoná, tak o to větší má finále sílu. Mínusem je trochu (místy) předvídatelný děj, ale originalita to značně přebíjí. Tohle dílko určitě nebude pro každého, takže je jasný, že to bude někoho nudit. Já se bavil celou dobu. ()

EvilPhoEniX

Robert Morgan je dá se říci expert na Stop-motion animaci a svůj um předvedl v kraťasu Bobby Yeah, jenže celovečerní podoba mu až tak nesedí, jelikož mi přišlo, že se držel hodně zkrátka a žádná zvrácená uchylárna se bohužel nekoná. Film se snaží sice přinést závan čerstvého větru do hororového žánru, jenže hororových atrakcí je zde málo a díky pomalejšímu tempu z toho neni ani žádná pořádná zábava. Vdechnout život loutkám pomocí masa a mrtvé lišky byl celkem zajímavý nápad a finální podobizna byla celkem creepy, ale něco zajímavého se začne dít opravdu až 15 minut před koncem a to je pozdě. Je to někde přesně na půl cesty. Sympatie za nápad, avšak mohl se vyřádit daleko více. 55% ()

JASON_X

Každopádně netuctový až originální příběh, jen ta forma mi tak úplně nesedla, je až moc surrealistická, psychedelická, artová. Ovšem ne takovým způsobem, jakým mám filmový surrealismus a psychedelii rád (třeba u Lynche), ale jaksi elitářsky, příliš umělecky, "švankmajerovsky". Možná v jiném rozpoložení bych hodnotil výš a spokojeněji, holt jsem měl momentálně chuť na něco jednoduššího, přímočařejšího. Ale určitě mě zaujala herečka v hlavní roli, která svou praštěnou submisivní introvertku zahrála myslím hodně solidně. ()

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)