1938: Chamberlain chce mír s Hitlerem

(TV film)
  • Francúzsko Mystères d'archives : 1938. Chamberlain cherche la paix avec Hitler
Dokumentárny / Historický / Krátkometrážny
Francúzsko, 2023, 26 min

Neville Chamberlain (a.z.), Adolf Hitler (a.z.)

Neúspěšné mírové vyjednávání v archivech... Je září roku 1938, jsme na letišti v Hestonu nedaleko Londýna. Novináři jsou tu proto, aby natočili reportáž o příletu cestujícího, který není tak úplně obyčejným smrtelníkem. Právě vystupuje z letadla, je to britský ministerský předseda Neville Chamberlain. Vrací se z návštěvy Adolfa Hitlera. Během dvou týdnů se za ním vydá celkem třikrát.  Rozhodl se, že povede sám jednání s nacistickým vůdcem a vyřeší krizi, jež ohrožuje mír v Evropě. Půl roku poté, co Německá říše anektovala Rakousko, se Hitler chce zmocnit také části Československa. Rozhodl se k Německu připojit Sudety, kde žije téměř tři a půl milionu československých občanů německé národnosti. A je odhodlaný použít i sílu. Vzniklá krize vyvolává velké znepokojení ve Spojeném království, ale i jinde v Evropě a také ve Spojených státech. Tisk bije na poplach a komentuje Hitlerovy agresivní projevy. (Česká televize)

Arsenal83

Najznámejší máchač papierom Chamberlain priamo na kamerách, odhalený ako lživo nepovie nič, len sa usmieva na debilka, že zachránil svet. Ale len ten svoj. Aj to na chvíľu. ()

sportovec

Dokument je cenný důrazem na mediální detaily, které jen dokreslují hloupost a krátkozrakost zejména britské politiky a její cestu ke čtvrtému dělení Polska. ()

Marze

Británie vyhrála válku díky stíhačkám huricane, spitfire, radarům, prolomení kódú a odložením na válku nepřipravené zeme o rok Mnichovskou dohodou. Tento dokument se věnuje vyjednávání britského premiéra s Hitlerem a jejich tajné přípravě Mnichovské dohody. ()