Sok

Natočeno podle stejnojmenného románu Iaina Reida. Manželé Hen (Saoirse Ronan) a Junior (Paul Mescal) hospodaří na odlehlém kousku půdy, který patří Juniorově rodině už po generace, ale jejich poklidný život se změní ve chvíli, kdy se u jejich dveří objeví nezvaný cizinec a oznámí manželům, že Junior bude odvezen na velkou vesmírnou stanici a jeho žena zůstane ve společnosti robota. (mac000)

JASON_X

Zdlouhavá, nezáživná, brutálně nudná vztahovka, která možná potěší několik festivalových a kavárenských artofilů, ale zklame každého fanouška vědecko-fantastického žánru, který doufá v nějaké aspoň trochu pravověrné sci-fi. Tohle není klasické sci-fi, tohle je užvaněná, pseudopsychologizující, pseudohumanistická onanie, přičemž ona "sci-fi" rovina je tak nekonečně dementní, že škoda slov. Nebýt vcelku nečekané dílčí pointy na konci třetí čtvrtiny, vysolil bych tomuhle rozbředlému, rádoby dušezpytnému sajrajtu s chutí odpad. Jedna za australské exteriéry. ()

TOMEK17

6/10. Působivé herecké výkony trojice hvězd ve filmu Foe ze Saorise Ronanové a Paula Mescala a Aarona Pierra pro mě nedokázaly zachránit toto úzkostně ovládané dystopické samolibé melodrama. Pro mě je tento film matoucí směsicí scén, které mi místy připomínaly Who's Afraid of Virginia Wolf se setkává s Frankensteinem na Rocky Horror Show. Odehrává se v roce 2065 For's o smutných životech mladého páru Hen v podání Saorise Ronanové a jejího manžela Juniora v podání Paula Mescala, který podivně pracuje na drůbežích jatkách, protože je ženatý s Han. Film Foe, natočený ve Victorii a Jižní Austrálii, se odehrává na Středozápadě Ameriky a vypráví příběh manželského páru žijícího život v izolaci v pustině, která byla zbavena veškeré vegetace v důsledku zanedbávání, které dnes naše planeta zažívá. Cizinec jménem Terence přijede autem k jejich domu, zaklepe na dveře a sdělí jim dobrou zprávu, že Junior byl vybrán kvůli jeho zjevné zdatnosti a síle, aby se stal součástí přemisťovacího cvičení pro pozemšťany, aby našli jinou planetu, kterou by zničili. Terence ujišťuje Juniora, že Hen nezůstane sám jako umělá náhrada za Juniora s veškerou jeho fyzickou zdatností a jeho vzpomínky zaujmou jeho místo, když bude pryč. To je dostatečná dějová linie, emocionální drama se pak zvyšuje, když Terence dělá rozhovory s párem o každé intimní části jejich vztahových bradavic a o tom všem, co odhaluje další napětí a úzkost. Nicméně chemie a charisma Saorise Ronanové a Paula Mescala, který je většinu filmu bez košile, byla působivá a doufám, že se znovu spojí v lepším filmu. Napíše prosím nějaký autor povznášející příběh zasazený do budoucnosti, kde politici a obyvatelstvo překoná strašlivý scénář budoucnosti, o kterém se dnes říká, že je nevyhnutelný? ()

Aljak

Námetovo spočiatku potenciálne zaujímavé a lákavé, Ale ako sa dej postupne odkusoval, tak to bolo čoraz viac nudnejšie a slabšie. Vôbec to nevyužilo svoj počiatočný potenciál, a miestami už som ani nechápal, čo sa tam vlastne deje. O popieraní elementárnej logiky ani nehovorím, to je kapitola sama o sebe. Jedna hviezdička za námet, inak fakt bieda. ()

Triple H

Sympatická indie sci-fi romantika, ktorá má príjemnú kľudnú atmosféru, hudbu, tempo, dobrá kamera, keď sa objavia dosť slušné efekty, a dobre vybraných hercov. Príbehovo ani myšlienkovo film neprekvapí, na to kĺže priveľmi po povrchu (a čím hlbšie sa človek nad ním zamyslí, nájde nelogické veci), ale pozeral sa dobre a je to presne vibe, ktorý mi sadol. Neviem čo motivovalo Saoirse Ronan na voľbu práve tohto scenára, lebo vyberať si môže kadečo. Napriek tomu, že má len 29 má človek pocit ako keby bola na scéne večnosť, čo je vlastne aj pravda, keďže debut mala pred 17-timi rokmi v Atonement a odvtedy ju stále v niečom výraznejšom vidieť, nazbierala 4 oscarové nominácie a otázka je čo, s už takto fakt plnou filmografiou, môže ešte predviesť. Najviac jej, zdá sa , sedí poloha "čistého, neskazeného ale bystrého dievčaťa". Neviem či by som povedal, že je moja obľúbenkyňa, každopádne k filmu ma pritiahla hlavne ona, a zahrala znova dobre a celé to ladilo. Dalo sa z toho možno s väčšou snahou vyťažiť aj niečo viac, každopádne za podpriemerný by som film ako naznačuje hodnotenie tu na CSFD určite neoznačil. ()

Vabr

Tak jsem se těšil, když jsem se dověděl o premiéře snímku, a tak jsem se výsledkem zklamal! Soka jsem četl hned po dočtení výtečného Asi to ukončím. A stejně jako knihu předchozí jsem si i tuto užil (těží též ze závěrečného zvratu a propracované psychologii postav), přec méně. No bohužel první recenze byly, jaké byly - průměrné až podprůměrné - a mně nezbývalo, než si snížit očekávání, a doufat, že to ve výsledku nebude tak špatné. Jenže ono bylo. Ronan a Mescal se mohou svými hereckými výkony sebevíc přetrhnout, kameraman může zachytit sebehezčí krajinu, ale mdlost scénáře a neschopnost režie tím nikdo z nich ani trochu nezastíní. A to je ten základní problém celého filmu - je to nuda. Dilema páru je předloženo tak fádně, že to nemůže ani v nejmenším zaujmout neznalé diváky, natož pak čtenáře předlohy. Spád děje je nulový, nikam se za necelé dvě hodiny neposuneme, pouze trčíme na místě. A takřka infarktové finále ve filmovém zpracování nudí. A to je škoda přeškoda. Potenciál byl samozřejmě veliký, zato rozpočet očividně malý. Jediné, čemu přihazuji plusové body, je změna perspektivy na Hen na rozdíl od knihy a jedna scéna z konce, jinak nic. Vyhodnocení: Rozhodně promařená filmová adaptace ()

• Dom vo filme musel byť prerobený, aby sa podobal skutočnému domu, ktorý sa nachádza neďaleko Westportu, Ontario, Kanada. Pôvodne sa plánovalo natáčať na skutočnom mieste neďaleko Westportu; avšak kvôli obmedzeniam hercov v plánovaní by to vyžadovalo natáčanie počas kanadskej zimy, čo nebolo vhodné pre dej filmu. V dôsledku toho sa produkčný tím rozhodol postaviť presnú repliku westportského domu v Austrálii. (Arsenal83)
  • Natáčanie začalo vo Wintone, Victoria, Austrália, v januári 2022 a skončilo v Južnej Austrálii v apríli 2022. (Arsenal83)