Stay with Me

• Čína Ge ge ni bie pao (viac)
Čína, 2023, 14 h 2 min (Minutáž: 31–44 min)

Réžia:

Zhu Wen Jiao

Predloha:

Zhu Wen Jiao (kniha)

Scenár:

Zhu Wen Jiao

Su Yu (Zhang Jiong Min) studuje na střední škole. Žije jen se svým otcem, a přestože jsou velmi chudí, je šťastný. To všechno se změní v den, kdy se jeho matka provdá za bohatého muže. Su Yu se tak dostává do kolize se svým novým nevlastním bratrem Wu Bi (Xu Bin), který je jeho novým spolužákem. Ti dva se střetnou hned od začátku hlavně kvůli tomu, že pochází z tak rozdílných sociálních a ekonomických poměrů. Vzájemně se nenávidí a jejich výbušný vztah nabírá obrátky. Všechno se ale mění v okamžiku, kdy Wu Bi ochrání Su Yu před pouličním gangem zlodějů. Jenomže když si kluci začnou vytvářet pouto, postaví se jim do cesty celá řada překážek a rodinné potíže si začínají vybírat svou daň. Vydrží vztah Su Yu a Wu Bi nebo se zlomí pod tíhou emocí, rodinného zmatku a společenského tlaku? Seriál Stay With Me je adaptací románu „Are You Addicted?“ spisovatelky a scenáristky Chai Ji Dan. (emkon)

jiri.twist

Vše už bylo napsáno. Recenze několika uživatelů, které patří k těm jejich nejpodařenějším a nejvýstižnějším (ly19, DongHwa, Emkon, WilaFox). Zákaz jedné rudé neomylné strany a prezentace toho, že několik desítek milionů mužů, co mají rádi muže, v Číně neexistuje (nakonec co, tam neexistují i další miliony, dle některých odhadů až 150 mil. lidiček bez papírů a vzdělání, které rodiče v době politiky jednoho dítěte odkládali do vzdálených provinčních vesnic, pokud to bylo druhé dítě a nebo holčička a pokud ji rovnou po porodu nezabili a ani nedávná amnestie pro ty, kteří se jako "neexistující" osoby přihlásí a budou legalizováni, nepřinesla ovoce, jen mizivé procento, protože strach v čínské společnosti dále přetrvává). Ovšem tak, jako se mi líbil celý seriál, mě přímo do srdce bodla recenze od Meg, protože něco podobného jsem chtěl napsat i já, naprosto s přehledem a úžasné zhodnocení dojmů a postřehů z tohoto dílka. Smekám. Já už jen doplním, že tak citlivé skloubení písní s dějem, jejich textů, jsem dlouho nezažil a u některých scén mi to vhánělo slzičku do oka. Jedna z monviho TOPek v době, kdy jsem to já chtěl tady na GT zabalit z důvodů, které neuvedu a jsem rád, že jsem to překonal a teď mě mrzí, že jsem mu s korekcí u seriálu nepomohl. Také doplňuji, že se nejedná o mandarínštinu, ale čínštinu, je to uvedeno mimořádně správně i na IMDb. 4x10 ()

emkon

Čínský seriál Stay With Me, který je adaptací románu Are You Addicted, mě okamžitě pohltil svojí laskavostí a upřímností. Má to správnou míru dramatu. Není to ani přehnané, ani nudné. Jen správné množství ve správný čas. Každá epizoda nám dává něco k zamyšlení. Nejlepší na této sérii není to, co ukazuje, ale právě to, co neukazuje. Zatímco do epizody 19 můžeme stále mluvit o velmi intimním přátelství dospívajících kluků, byť s mnoha jemnými náznaky, tato hranice je dvacátou epizodou překročena. Tvůrci balancovali na tenkém ledě čínské cenzury, a snažili se vyhnout osudu seriálu Addicted, což byl první pokus o zfilmování knižní novely Are You Addicted, jenž u čínské cenzury tvrdě narazil. Tvůrci Stay With Me odvedli úžasnou práci vytvořením krásného příběhu přátelství a zamilovanosti dvou spřízněných duší. Jsem ohromen hereckým výkonem obou kluků v hlavních rolích. Skutečně zazářili, a své postavy přivedli k životu. I když poslední epizoda byla šílená a emočně vypjatá, opravdu věřím, že to není konec příběhu WuBi a SuYu. Zvláštní poděkování patří našemu skvělému překladateli Standovi, díky kterému jsem si seriál velmi užil a velmi prožil. Díky moc! ()

Petra321

Dobre, myslím, že som to konečne predýchala. Wau. Páni... A množstvo ďalších slov, ktorými by som mohla vyjadriť svoje pocity. Keďže ide o remake Addicted, ktorého vysielanie bolo kvôli čínskym zákonom a cenzúre pozastavené, mala som obavy, ktoré každou epizódou stúpali čím ďalej tým viac. Chémia medzi hlavnými postavami bola priam dokonalá a všetko iskrilo v tom najlepšom zmysle slova. Hoci je to oficiálne čisto bratský vzťah, sú tu nejaké scény a je ich hneď niekoľko, pri ktorých nikto neuverí, že ide o bromance. Druhá polovica, a predovšetkým posledné epizódy sa naozaj odviazali a ja ešte teraz neveriacky pozerám na oficiálne vyhlásenia a potvrdenie druhej sérii. Wubi a Suyu si ma získali takmer okamžite a ja sa čoskoro možno pustím do pôvodnej verzie Addicted alebo knihy s názvom Are you addicted?, podľa ktorej boli oba seriály natočené. Wubi je tak trošku komplikovanou postavou a neraz som sa nad jeho správaním pozastavila, a to najmä vo chvíľach, keď išlo o Mao Chonga. Dostalo sa ku mne, že v knihách je jeho postava neskutočne toxická, čo sa tvorcovia očividne znažili zachovať, no predsa to nenatiahli do takých extrémov, aby som mohla povedať, že to nemám rada. Práve naopak, hoci to miestami trošku preháňal, jeho žiarlivosť a iné (tie lepšie) činy neraz preukázali, že mu na Suyuovi naozaj záležalo, a že v tom bol až po uši. Páči sa mi, že príbeh sa odohráva v rokoch 2005/2006, kedy bola podľa všetkého napísaná aj vopred spomínaná kniha. V tej dobe totiž sociálne siete a celkovo internet ako taký neboli natoľko rozšírené ako v dnešnej dobe. Keby tomu bolo inak, príbeh by skončil prvou epizódou a rozhodne by neskončil šťastne, pretože Wubi by nedostal príležitosť Suyua najprv spoznať, a až potom odhaliť jeho totožnosť. Koniec... Aj keď len dočasný, no predsa koniec, bol... No, jednoducho sa tvárme, že 24. epizóda neexistuje, dobre? Každý, kto videl trailer, už v posledných dňoch vedel, akým smerom sa to bude uberať. Napríklad ja som to prvýkrát predpovedala už po asi 18. epizóde a moje tvrdenie sa nanešťastie naplnilo. Odmysliac si záverečnú epizódu, posledné časti boli plné krásnych a sladkých momentov, po ktorých sa naozaj čudujem, že druhá séria dostala zelenú kartu. Suyu a Wubi zdieľajú množstvo nádherných momentov, v ktorých sa vám v bruchu rozletí kŕdeľ motýlikov, o ktoré vás prinútia veriť, že láska môže prekonať naozaj všetky prekážky. Dokonca aj čínsku cenzúru a zákaz znázorňovania homosexuálneho obsahu. ()

• Jedná se o remake seriálu Addicted (od r. 2016), který byl po zásahu čínské cenzury ještě během vysílání zakázán a všechny již odvysílané epizody smazány ze všech čínských serverů. (emkon)