Juraj a Júlia už hádam nemôžu byť viac rozdielni. Ona je odkliata zámocká pani z rytierskych čias, on jednoduchý pastier oviec. Dokážu spolu poraziť zlo a chamtivosť? Nájdu k sebe cestu, aj napriek priepasti času a pôvodu, ktorá ich od seba delí? ... Juraj je chudobný, ale statočný pastier oviec z malej dediny. Kvôli zdieraniu zámockého pána Blažeja vidí Juro svoju jedinú možnosť v ceste do sveta. Na svoj sen si šetrí a s pomocou miestneho učiteľa sa aj učí písať a čítať. Všetko plynie podľa jeho predstáv, lenže do jeho plánov nečakane zasiahne osud: Júlia, zakliata zámocká pani, ktorú pred tristo rokmi zakliali mocichtiví príbuzní, aby sa zmocnili jej titulu a majetku. V tomto príbehu je však hlavný hrdina na rozpakoch. Čo si má chudobný dedinský šuhaj počať s urodzenou dámou, ešte aj z inej doby, ktorá mu zostane visieť na krku, keď on má so svojím životom celkom iné plány?! Záverečné odhalenie skutočného tajomstva troch zlatých dukátov bude pre diváka naozaj prekvapením. (RTVS)

hdraf

50% - Lepší než Klíč svatého Petra, ale jinak je to více historický film než pohádka. Kostýmy a příroda jsou super. Nejlepší herecký výkon je od notáře. Jinak těžký průměr. ()

Marcimor

Velká očekávání přináší velká zklamání. Promarněná šance na pohádku, která mohla být jiná a zajímavá, až nakonec nebyla vlastně žádná a zbytečná. Škoda. ()

bratr_jezek

Plusem byla hezká příroda, neokoukané tváře hlavních hrdinů a prokletí zlou tetou koketující s černou magií. Mínusem byla opět kletba, protože byla příliš složitá a v podstatě nesplnitelná, ono by to dopadlo špatně i s posledním zlaťákem, kdyby se podstatu kletby nedozvěděl ovčák Jura náhodně ze staré kroniky od místního učitele. Dalším mínusem byl dost slabý děj a časové skoky (velmi krátce první pokusy a pak rozvláčný třetí, kdy se místo neustálého mletí o cestě do Ameriky mohlo věnovat více času rozvíjení "chemie" mezi hlavními protagonisty). Takto slovensko-česká pohádka zůstává v průměru, kdy se dá sledovat, ale asi nebude potřeba se k ní vracet každé Vánoce, klasika z toho nebude. ()

Matous555

Parní stroj a elektřina podle mě do pohádky nepatří (v životě jsem v pohádce neslyšel slovo auto). Celý příběh je takový zmatený, obzvlášť začátek, který mě teda vůbec nezaujal. Bohužel to nezachránila ani krásná slovenská příroda. ()

Sirak

Cikán/bača, anglicky hovořící vynálezce elektřiny a akumulátoru si pokojně ve své chatrči čte zahraniční knihy, světlo má elektrické, zadarmo, zbytek světa louče svičky kahany a on ručni aku baterku. na horách v salaši skrz kterou jde vidět mezerama mezi deskami ven. Poté co k němu přijde 300 let stará princezna se společně postaví zbabělému usurpurátorovi. Divný začátek, divné prokletí, divné chování postav. Nelogické kroky, nelogické rozhodování, defakto nic pohádkového.  Určitě ne špatný jako většina posledních vánočních pohádek, ale prostě ani dobrý příběh ani pohádkový nádech. Prostě nic. ()

lardnerka

Musím přiznat, že podle ukázek mě pohádka moc nenadchla. I přesto jsem jí dala šanci a jsem velmi překvapená, že to nebyla ztráta času. Trochu mi vadil dabing, takže doporučuji si to určitě pustit v originálním znění. Dále určitě plusem pohádky je příběh cestování časem. Ocenila bych výběr hlavní dvojice, která se navzájem skvěle doplňovala. Co mě zklamalo bylo, že příběh byl v některých částech nedovysvětlen a předem ukončen. Já osobně bych přidala scény s Katkou, když by se dozvěděla o lásce mezi Julií a Jurom. Dále mi chybělo představení Julie jejím nynějším poddaným a nakonec samozřejmě svatba Julie a Jury. Pohádka má spoustu skvělých a svěžích nápadů. Rozhodně bych jí zařadila k těm lepším vánočním pohádkám za poslední roky, jen na to, aby se stala klasikou to asi nestačí. ()

Mat.t

Úžasné, konečne rozprávka, ktorá je krásna a všetko v nej pôsobí neskutočne prirodzene. Spojenie tradičného a moderného. Začiatok trocha neistý, ale po presune do hlavného deja to už bola jedna báseň. Jednoduché a stručné, nič komplikované, ale o tom boli všetky slovenské rozprávky, o to rozprávka je. Prostredie, herci, kostýmy, miesta, zábery, úžasné. Skutočne rozprávka, ktorú som si po rokoch rôznych pokusov, konečne užil. Gratulujem ()

FlyingGentle

Velké překvapení! Tak krásnou kostýmní pohádku ve společné produkci jsem už dlouho neviděl! Neokoukaní herci, nosná zápletka, hodně nečekaných reakcí hlavních hrdinů i vedlejších postav, výborně vymyšlené prolnutí realistického i fantastična a zajímavé exteriéry udělaly z tohoto příběhu jeden z nejhezčích TV zážitků během letošních Vánoc! Vůbec není na škodu, když Češi a Slováci opět spolupracují v pohádkovém duchu! ()

Lubikem

Konečne decentná slovenská rozprávka, ktorá ničím extra neohúri, ale ani neurazí, určite lepšie ako terajšie "akože" sfilmované Evitovky. ()

Johny203

Sú tu krásne zábery Slovenskej prírody a pekne zhumpľovaný Oravský hrad s celkom dobrým príbehom ale expozícia je príliš dlhá, zaberá snáď všetok dej a potom ako by im v kamerách došiel film pretože finále je doslova antiklimatické, všetko je strašne urýchlené a skratkovité, dokonca tam aj niektoré scény v nadväznosti nedávajú zmysel. Tomu finále chýba minimálne 20-30 minút. Herecký prejav princeznej mohol byť lepší. ()

clovek1

Několikrát jsem pohádku vzhlédl abych mohl napsat reálný názor. Klenot, je to klenot kterých v pohádkách moc není. Pohyb v čase je příčinou prožití děvčete z 16stého století malého románku o 300 let později. Nemohu vytýkat pohyb v čase, protože to bych musel mít za zlé téměř všem pohádkám kde se děje nadpřirozeno, nebo li nelogičnost. Píši slovo téměř, protože existují pohádky které kouzla a zásah vyšší moci nemají, jako třeba princezna a písař či jiné. Herečku Julii i herce Jury jsem tady viděl poprvé a myslím že odvedli pěknou práci. Výsledek i ostatních co se na tvorbě pohádky podíleli je dle mého též vynikající. Těžko hledat špatné záběry. Nebyl použit zářivý efekt bílé, který byl použit například v pohádce nesmrtelná teta, z kterého spíš bolí oči a stává se snad i módou. Také cením absenci písniček které by celkový dojem zničily. Český dabink- některá slova přeložena špatně, jiná neuvedena vůbec či dokonce vložena navíc, ale celkový dojem i dabingu kupodivu velmi dobrý. ()

glumg odpad!

Jejda, dneska jsem měl pohádkový den. Nejdříve jsem shlédl sv. Petra a teď ty zlaťáky. První minutky jsem si myslel, že i tady to bude na plný počet, tedy u mne. Ale pak...., ani nevím co napsat. Pořád jsem čekal nějaký děj, příjemné prostředí, které v pohádce nesmí chybět, ale co tam dali, to se snad hodí na nějaký historický film a ne do pohádky určené hlavně pro děti. Takže musím dát  bohužel do koše. ()