Muž na radnici

Československo, 1976, 11 h 30 min (Minutáž: 54–72 min)

Scenár:

Jaroslav Dietl

Zdeněk Buchvaldek, Jan Hartl, Jiřina Bohdalová, Milena Steinmasslová, Martin Růžek, Míla Myslíková, Josef Bláha, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička (viac)

František Bavor je aktivním poslancem a funkcionářem Městského národního výboru ve Starém Kunštátu. Je to obětavý člověk, který prožívá s městem jeho radosti i starosti. Jeho rodinu postihne tragédie – při dopravní nehodě ztratí manželku a matku svých dětí. Tím víc se pak věnuje své práci. Má v plánu zmodernizovat a přestavět město. V jednotlivých příbězích sledujeme i jeho soukromý život, problémy se synem Přemyslem a dcerou Bohunkou. Poznáváme i práci členů občanských výborů, poslanců a funkcionářů národních výborů, kteří se starají o rozvoj města. (TV JOJ)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (11)

Muž na radnici (1976)

To, co bylo kdysi vysmívaným dílem, mohu dnes považovat celkem za standard a obstojný průměr všech těch seriálů, které se vždy drží nějakého tématu (stavba města, kravína, budování JZD, samoobsluhy) a zároveň nám připraví malou (ale nikterak otravnou) exkurzi do soukromí hlavních hrdinů. Diváka určitě zajímá, kam se stavba pohne, dialogy jsou, jak už je u Dietla zvykem, svěží, takže ve společnosti předsedy Bavora jde o celkem příjemně strávených 11 hodin. ()

Havárie (1976) (E01)

Vyzbrojen očekáváním skutečně toho nejhoršího, pustil jsem se do další legendy z díla Evžena Sokolovského. A nebylo to nijak hrozné, silnou zbraní seriálu jsou docela svěží dialogy, vtipné situace i samotná svérázně pojatá postava soudruha Bavora, který jakožto vyvolený zvolený zástupce je uháněn požadavky všeho druhu od občanů majících na srdci své blaho, pro které Strana dělá příliš málo. K obveselení slouží i vždy vděčná figurkovitost některých vedlejších postav. Seriál dokonce nastavuje zrcadlo tozpadajícím se stavbám ve městě i bující byrokracii, jež chudákovi údržbářovi ani neumožní opravit okap. Nechybí obvyklá rodinná idylka, kdy se dospělá dcera hrozně těší, až se táta vrátí domů a ona s ním bude moci všechno probrat, toť běžná rekvizita seriálů tohoto typu. Myslím, že ztráta času to nebude, ani nějaké veledílo, ale nad seriálovou produkcí o několik desetiletí pozdější se to stále bude vyjímat. . ()

Rozhořčení (1976) (E02)

Rok před antichartou bylo natočeno dílo, kterak jeden soudruh řekl na schůzi, že by se mělo něco dělat, neboť se dělá málo a město padá lidem na hlavu, načež ostatní rozhořčení soudruzi požadují, aby svá slova odvolal, že tohle je skandální a měl by takové nahlodávání důvěry řešit stranický výbor. Mimochodem, podobné scény se poté odehrávají i v novějším Okresu na severu :-D ()

Byt (1976) (E03)

Tyto seriály si na nějaké jiskření moc nepotrpí, ale ta instantnost vztahu Štěpničky a Steinmasslové je už hodně velký extrém. ()

Starost (1976) (E04)

Ještě mnoho dílů budu muset bádat, jestli ta role Bohdalové má být kladná nebo záporná. Tak protivnou ženskou, jako je ta její Jitka, aby člověk pohledal .. ()

Vzbouření (1976) (E06)

Asi nebylo úplně účelem seriálu, abych jako divák stál na straně majitelů domků. Ale stalo se :-) ()

Syn (1976) (E07)

Drama ze schůzí a jednání vrcholí. A soudruh Bavor ukazuje, že umí i zvýšit hlas. Tedy, aspoň doma. ()

Silvestr (1976) (E08)

Díl se hodně točí kolem citové situace dcery Bohunky. A mě to oproti té monumentální výstavbě vůbec nezajímá. Čímž asi mohu definitivně rozluštit záhadu toho, proč současným seriálům (kde to o ničem jiném než o mnoha takových Bohunkách není) házím jeden odpad za druhým, zatímco tady i tomuto dílu dám aspoň 2 hvězdy. ()

Křížové tažení (1976) (E09)

Naštěstí se ukázalo, že soudruzi na kraji jsou dobří a pracovití, takže stavba asi bude moci pokračovat. ()

Rozchod (1976) (E10)

Ten rozchod, na ten byla použita poněkud klišoidní berlička. Jinak, děj nám pomalu spěje do finále. Ale upřímně řečeno, ty novostavby na mě moc vábně nepůsobily. ()

Setkání (1976) (E11)

Po všech těch peripetiích tu máme závěrečný díl, kdy si předseda národního výboru přichází pro ony ovace. ()

Zemřel herec Jaroslav Moučka

Zemřel herec Jaroslav Moučka

27.12.2009

Krátce po úmrtí herečky Mileny Dvorské, odešel do pomyslného hereckého nebe také její kolega Jaroslav Moučka. Došlo k tomu v sobotu 26. prosince. Dnes to oznámilo Vinohradské divadlo, jehož členem… (viac)